abielu lahutus ja vara jagamine

abielu lahutus ja vara jagamine

Kohtumenetlus

Unustasin mainida, et abikaasa on osalise töövõimetusega (ei tea, kas mängib rolli) ja veel see küsimus- kui pikaks võib venida kohtuprotsess lahutamise ja vara jagamise korral?

Abielu lahutusel ja ühisvara jagamisel ei oma tähtsust, milline on abikaasade tervislik seisund. Kohtumenetluse ajalist pikkust ei oska vastaja kahjuks hinnata. See sõltub ühelt poolt poolte käitumisest menetluses, teiselt poolt aga kohtu ja konkreetse kohtuniku töökoormusest. Seega võib kuluda alates 1 kuu kuni mõned aastad.

Vastatud:
19.04.2024

Vastaspoole andmed kohtumenetluses

Vastaspoole andmed kohtumenetluses

Kohtumenetlus

tere. kui on käimas lapsehooldusõiguse vaidlus kohtus, kas võib avaldada e-toimikus kolmandate isikute(praeguse abikaasa vanemate) isiklike andmeid -isikukoodi, aadressi jne.

Kohtumenetluses peab olema pooltele nähtavaks tehtud vastaspoole seisukohad, taotused ja tõendid. See on vajalik, et teised menetlusosalised saaks nende osas seisukohta võtta ja vajadusel vastuväited esitada. Kui poole enda esitatud menetlusdokument sisaldab isikute nimesid ja andmeid, ei ole mingit alust teiste menetlusosaliste eest nende varjamiseks. Kolmandate isikute andmeid, mis kohtumenetlusse ei puutu, e-toimikus ei avaldata. 

Vastatud:
10.04.2024

Euroopa väikemaksete kohtuvaidlus

Euroopa väikemaksete kohtuvaidlus

Kohtumenetlus

Tere! Küsin abi seoses Euroopa väikemaksete kohtuvaidluste menetlusega. Nimelt toimetas kohus mulle kätte rahvusvhaelised dokumendid, kus nõutakse mult välja kahjuraha. Dokumendina on lisatud süüdistava osapoole poolt lisatud vorm, koos täidetud infoga, mida ja mille eest küsitakse. Mul on võetud ka sellesse samasse riiki advokaat, aga saan aru, et mul tuleb dokumendid esialgu ikkagi E-toimiku keskkonnas Eesti kohtusse esitada? Kuidas ma tean mida mul esitada tuleks. Kaasas on vastusevorm, aga see on PDF formaadis, kas selleks on olemas mingi eraldi keskkond kus saan seda sama avaldust täita või tuleks mul selles PDF formaadis dokumenti täita ja vastusena saata? Kuidas täpselt jõuavad need dokumendid õigesse kohtusse? Vabandan segase kirja eest, kuid kogu olukord tundubki mulle väga segane.

Kui Teile on saadetud Euroopa väikemaksete kohtuvaidluses vastusvorm, tuleb see täita ja tagastada kohtule või mõnel muul nõuetekohasel viisil 30 päeva jooksul pärast seda, kui nõue on Teile koos vastusvormiga kätte toimetatud. Kuhu tuleb vastusvorm saata, on kindlasti kirjas kaaskirjas või nõudevormis. Nõudevormis või kaaskirjas esitatud juhtnööre soovitan hoolikalt lugeda ka vastuse õigeks koostamiseks. Vastusvormi lõppu tuleb kirjutada selgelt oma nimi, allkiri ja vastuse kuupäev. Pange tähele, et enamus Euroopa riike ei tunnista Eesti digiallkirja ja dokumendid tuleb allkirjastada paberil käsitsi ja saata postiga, kui juhtnöörides ei ole kirjas teisiti.
Juhul kui Te ei vasta 30 päeva jooksul, teeb kohus otsuse.

Rohkem selle menetluse kohta saab lugeda https://e-justice.europa.eu/dynForms.do?1712257765371&introMemberState=1&introTaxonomy=177&form4BC=sc&subform4BC=dynform_sc_c&currentPage=dynform_sc_c_0&selectedFormPage=dynform_sc_c_0_action&redirectPath=/jsp/dynforms/sc/dynform_sc_c_0_tile.jsp

Vastatud:
04.04.2024

Lõppenud kohtuasjade andmed

Lõppenud kohtuasjade andmed

Kohtumenetlus

Tere! Minu küsimus seisneb selles kas on mingi portaal, lehekülg kus ma saan näha aastaid tagasi (2014/2015) kohtu poolt teisele lapsevanemale välja mõistetud elatise dokumente ning sellega seonduvalt ka kohtutäituri poole pöördumist.

Menetlusosalised saavad nende suhtes läbi viidud kohtumenetluse kõiki dokumente vaadata e-toimikust logides portaali sisse ID-kaardi, mobiil- või Smart-ID-ga. Täitemenetluste kohta on andmed saadaval riigiportaalis eesti.ee

Vastatud:
20.03.2024

Kuriteoga tekitatud kahju

Kuriteoga tekitatud kahju

Kohtumenetlus

Tere! Kuidas toimida olukorras, kui inimene on süüdi mõistetud teisele inimesele kehavigastuse tekitamise eest ja talle on määratud karistus katseajaga pluss kohtukulude tasumine, aga paar nädalat peale kohtuotsust esitab Tervisekassa üüratus summas nõudeavalduse kahju kannatanud inimese ravikulude katteks, tähtajaga 30 päeva. Süüdimõistetud inimene ei oma selliseid summasid ja isegi kohtukulusid peab ta maksma aasta jooksul graafiku alusel. Tal ei ole lähemate aastate jooksul kusagilt sellist summat kusagilt võtta ja perspektiiv on umbes selline, et ta maksaks seda summat järgmised 20-30 aastat. Tegemist on alles oma iseseisvat elu alustava noore inimesega, kes seni elab veel vanemate juures ja on alles esimest kuud oma esimesel töökohal. Olukord on selline, et ühest küljest annab riik inimesele võimaluse end parandada (määrates vangistuse asemel katseaja), aga teisest küljest tõmbab n.ö vaiba jalge alt ära. Ja kuidas on see üldse võimalik, et selline nõue esitatakse pärast kohtuotsust, aga kohtuotsuses pole seda üldse mainitud? Tegemist on minu pojaga.

Karistuse määramine ja kahjude hüvitamine on eraldi asjad, neid võib aga ei pea menetlema koos. Karistuse määrab riik toime pandud rikkumise eest. Samas on kannatanul õigus nõuda tekitatud kahju hüvitamist, mis on tsiviilõiguslik nõue. Tsiviilõiguslikku nõuet võib menetleda koos kriminaalmenetluses, ent selle võib esitada ka eraldi. Kui keegi teine, antud juhul Tervisekassa, on tekitatud kahju hüvitanud, on nõudeõigus hüvitatud kahju ulatuses läinud üle selle tegelikule hüvitajale. Seega ei ole Tervisekassa nõudes midagi õigusvastast. 

Küsite soovitust, kuidas toimida. Soovitada saab vaid paluda maksegraafiku koostamist. Kui maksegraafiku kokkulepet ei saavutata, võib nõue viimaks sattuda täitemenetlusse, kus see sissetulekutest ja vara arvelt sundtäidetakse. Kindlasti ei ole olukord kerge, ent kahju põhjustaja peab siiski enda tekitatud kahju hüvitama.

Vastatud:
15.03.2024

Kohtusse pöördumine

Kohtusse pöördumine

Kohtumenetlus

Tere Sooviks teada millised võimalused on metsateatise kohtus vaidlustamiseks? Vaidlustamiseks kuluv aeg? Teatisel on küll märgitud, et võimalik kohtus vaidlustada 30 päeva jooksul, aga hetkel juba raietööd käivad. 3 päeva jooksul ilmselt ei tee kohus midagi ka siis kui esmast õiguskaitset taotleda.

Tere

Täname pöördumast! 

Vaidlustada, ehk pöörduda kohtu poole saab 30 päeva jooksul. see millal tehakse otsus ei ole oluline, oluline, et asi oleks õigel ajal menetlusse võetud.

Lugupidamisega
 

Vastatud:
06.03.2024

Välisriigi kohtulahendi tunnustamine Eestis

Välisriigi kohtulahendi tunnustamine Eestis

Kohtumenetlus

I want to move my 13y old son to Estonia as I have a new family here. To apply for his residense permit I don't have a consent from his father but I have a Georgian Court decision which says child's place of residence shall be my current address in Tallinn. I called migration service here which said that Georgian court decision has to be recognized by Estonian court and then submitted to Police for the child's residence permit. I called Harju county which says the Georgian court decision has to be officially translated into Estonian and apostile attached. There are no official sworn translators that can translate from Georgian into Estonian. 1.What can I do in such a case? 2. Is it really needed that a Georgian Court document is recognized by Estonian court? Thank you!

Teile antud informatsioon kohtulahendi tunnustamise kohta on õige. Soovitan Teil pöörduda Gruusia saatkonda Eestis (nende veebileht https://estonia.mfa.gov.ge/ka/). Ehk saab saatkond Teid selles küsimuses aidata.

Vastatud:
29.02.2024

Kriminaaltoimikuga tutvumise võimalus

Kriminaaltoimikuga tutvumise võimalus

Kohtumenetlus

Tere. Selline küsimus: kellel on vōimalik tutvuda surnud inimese kriminaalasja toimikuga? Asi selles, et suri ära lähedane inimene, kellel terve elu jooksul oli oma "versioon" enda tegudest. Isik polnud kunagi abielus, vanemad on ammu surnud, seega tema pärijateks vaid tema laps (täisealine). Krim. asjad, millega soov tutvuda, on toimunud aastatel 1985 ja 2005, mōlemas oli surnud isik süüdimōistetu. Kas on üldse vōimalik toimikutele ligi pääseda, et koopiad teha ja kellel? (Vōib-olla tuleb palgata advokaat). Tänan ette vastuse eest.

Kriminaalmenetluses koostatud toimikuid säilitatakse kuni 15 aastat kohtuotsuse jõustumisest. Erandiks on kriminaaltoimikuid süüteos inimsuse vastu, sõjasüüteos või süüteos, mille toimepanemise eest on «Karistusseadustikus» ette nähtud eluaegne vangistus, mida tuleb säilitada alaliselt. Kui eelnimetatud tähtaeg on möödunud, toimikud hävitatakse ja nendega tutvuda ei olegi võimalik.

Vastatud:
26.02.2024

Kohtuotsuse tõlgendamine

Kohtuotsuse tõlgendamine

Kohtumenetlus

Tere Minu küsimus tuleneb elatise vähendamise kohtuotsuse sõnastusest, mis on mitmeti mõistetav. Kohtuotsuse resolutsiooni osas toodud välja otsus elatise maksmise kohustuse muutmise ja elatise suuruse kohta. Kohtuotsuse peatükis „Kohtu põhjendused“on muuhulgas märgitud järgmised punktid: - „Uue elatise suuruse arvutamise korra kehtestamisel on arvestatud lapse mõistlike kuludega nii eluasemele ja kodusele majapidamisele, telekommunikatsioonile, transpordile (sh turvavarustusele), haridusele (sh lasteaiale, huviharidusele), toidule, hügieenile, tervishoiule, riietele-jalatsitele, mänguasjadele-raamatutele, vaba aja veetmisele jne.“ - „ Kohus, hinnates kostjate kulutuste suurust huviharidusele, koolitoidule ja sideteenustele (dtl 79-84) ning arvestades nende vajaduste rahuldamiseks tehtavate kulude põhjendatust, on seisukohal, et kostjate vajalike ja põhjendatud kulutuste suurusjärk vastab PKS § 101 lg 1 arvutatud summa suurusele (sealjuures võttes arvesse kostjate viibimist hageja juures ning laste- ja lasterikka pere toetusi), seega ei ole põhjendatud elatis välja mõista PKS § 101 lõikes 1 arvutatud summast suuremas ulatuses (ehk siis jätta elatise summa muutmata).“ - "Tulenevalt eeltoodust, on põhjendatud elatise summat vähendada selliselt, et hagejal tuleb kostjatele tasuda elatist XX eurot kuus, mis vastab PKS § 101 lg-s 1 arvutatud summale. Sealjuures tuleb lapsevanematel arvestada sellega, et kulutused riietele ja jalanõudele tuleb teha mõlemal lapsevanemal, mitte kostjate emal (nagu seda nägi ette 30.03.2021. a kokkulepe).“ Varasema korralduse kohaselt kuulusid lastega koosoldud aja jooksul tekkivad eluaseme ja ülalpidamise (toit, transport) kulud kummagi vanema kanda. Ülejäänud kulud kuulusid katmisele elatise ja riiklike toetuste (laste- ja lasterikka pere toetus) arvelt laste ema poolt, kellele toetused ja elatis laekus. Elatise vähendamise kohtuotsuse kohaselt on keeruline üheselt mõista, millised kulud edaspidi on määratud katmisele elatise ja riiklike toetuste arvelt ning millised mitte. Kas alaealiste lastele makstava elatise osas on definitsiooni/määratlust, mis piiritleks, milliste kulude katmiseks on elatis mõeldud?

Kohtuotsusest on kõige olulisem osa, ehk osa, mis kuulub täitmisele ja kus on kirjas kes milleks on kohustatud, kõige esimene osa, mille pealkirjaks on resolutsioon. Ülejäänud kohtuotsuses on kohus kirjeldanud poolte menetluses esitatud seisukohi ja kohtu otsuse aluseks olnud materiaalõigust ning arvesse võetud asjaolusd.

Vastatud:
21.02.2024

Lõpplahend kohtumenetluses

Lõpplahend kohtumenetluses

Kohtumenetlus

Tere! Kui võlgnevus oli inkassole edastatud ja inkasso on kohtusse andnud, tegin vastuväite ja siis oli ligi kuu aega menetlusse võtmise läbivaatamine ja täna vaatasin, et oli seal info: Menetluse seisund: lõpplahend kuulutatud. Mulle mingit teavitust saabunud ei ole, kuid mis see võiks tähendada?

Soovitan Teil logida sisse e-toimikusse ja vaadata vastava menetluse alt dokumendi "Lõpplahend" või "ostus" või "määrus" sisu. Ilma lõpplahendit nägemata ja sellega tutvumata ei ole kahjuks võimalik öelda, mida see endas sisaldab ja mida see Teie jaoks tähendab.

Vastatud:
06.02.2024