Kokkulepped täitemenetluses

Kokkulepped täitemenetluses

Võlgade ümberkujundamine

Plusplus capital otsustas peale 6 kuust maksmist,et tõstavad veel tagasimasmisele kuuluvat summat. Sai neile saadetud ka oma rahalised liikumised,et tegelikult iga kuu 100€ juurde on minu jaoks suur. Siis nad saatsid mulle uuesti kirja kus ütlesid,et igakuiselt kindel summa maksta 5kuud ja siis nõuavad kogu summa kohesele tasumisele. Nüüd nad ütlesid läbi kohtutäituri,et ei ole nõus enam ka maksegraafikuga ja nõuavad pärandina saadud elukoha sundmüüki mida ma ei sooviks. Olen suhelnud nendega palunud siiski maksegraafikud nende ette antud summas ,kuid kahjuks ei vastata mulle. Kuidas ma peaksin edasi toimima? Esialgse kokkuleppe graafikusse maksin neile kenasti iga kuu ette antud summa ära õigeagselt ära,kuna tuli alati meeldetuletus saabuva maksepäeva puhul. Nüüd seda ei tulnud ja maksin mõni päev hiljem vana graafiku alusel tagasi. Kahjuks minuga pole praegu ühendust võetud meili teel vaid suheldakse läbi kohtutäituri. Kuidas ma edasi peaksin toimima?

Kuivõrd mainite oma küsimuses kohtutäiturit, on nõue ilmselt juba kohtulahendiga välja mõistetud. Kohtulahendit tuleb täita nii nagu selles on märgitud. Kas maksegraafik, mille olete täitemenetluses sõlminud, on poolte jaoks siduv, ei ole kahjuks võimalik faktilisi asjaolusid teadmata ja kokkulepet nägemata hinnata. Ka ei ole võimalik hinnata kas sissenõude saab pöörata kinnisasjale. Üldjuhul on võimalik võlgniku vara arestimine sissenõudja nõude rahuldamiseks, ent silmas tuleb pidada, et arestida ei ole lubatud vara oluliselt suuremas väärtuses kui on sundtäitmisel olev nõue.

Teie olukorras võib olla võimalik maksejõuetusmenetluses taotleda võlgade ümberkujundamist. Kas see aga otstarbekas on, saab hinnata taas vaid kõiki olulisi asjaolusid teades. Soovitan Teil pöörduda võlanõustaja poole või individuaalsele õigusnõustamisele, mille käigus saab nõustaja selgitada välja kõik asjas tähtsust omavad asjaolud ning seejärel anda seisukoha ja soovitused edasiseks tegutsemiseks.

Vastatud:
23.01.2025

Täitemenetlus

Täitemenetlus

Võlgade ümberkujundamine

Tere. Olen langenud tänu ettevõtte allakäigule Ukraina sõjast tingituna kohtutäiturite käe alla. Kohtutäiturite nõuded on piisavalt suured, et ma ei jõua neid tasuda ei korraga- ega ka meeletuid miinimum kuumakseid mis on määratud. (12.000 võla eest tahetakse 600€ kuus) Nüüd on minu ja elukaaslase SEB pangas kodulaenunall olev kinnisvara keelumärgetega, ning ähvardatakse selle müügiga. Kas mul on võimalik läbi mingite meetmete saada arestivabastus meie eluasemele, kuna meil on väiksed lapsed ja see on meie ainukene võimalik eluase?

Maksegraafiku sõlmimine on täitemenetluses võimalik vaid sissenõudja nõusolekul. Kui sissenõudja graafikut sõlmida ei soovi, ei saa teda selleks kohustada. Täitemenetluses saab siiski müüa vaid Teile kuuluvat vara. Kui vara on kaasomandis, saab müüa Teile kuuluvat mõttelist osa kaasomandist. Teistel kaasomanikel sel juhul ostueesõigust ei ole ja ostja asub Teie asemel kaasomanikuks ühises omandis. Sellise ostja leidmine võib olla keerukas, ent sõltuvalt kinnisasja väärtusest võib selline müük täitemenetluses siiski õnnestuda. Edasi saab uus kaasomanik nõuda teistelt kaasomanikelt kaasomandi lõpetamist. Teile kuuluva kinnisasja mõttelise osa müüki täitemenetluses päriselt vältida ei saa. Kui kohtutäitur asub vara võõrandama, soovitan jälgida, et varale määrataks õiglane hind.

Kui võlgnevuste kogusumma, Teie varaline seisund ja sissetulekud on sellised, et Te suudate kõik võlgnevused graafiku alusel mõistliku aja (praktika kohaselt loetakse mõistlikuks kuni 5-6 aastat) jooksul tasuda, võib olla väljapääs olukorras maksejõuetusavalduse esitamine kohtule ja võlgade ümberkujundamise taotlemine. Maksejõuetusavaldusest, selle menetlemisest ning vajalikud blanketid on leitavad veebilehel https://www.just.ee/maksejouetus

Vastatud:
30.12.2024

Ümberkujundamiskava ennetähtaegne täitmine

Ümberkujundamiskava ennetähtaegne täitmine

Võlgade ümberkujundamine

Tere! Sõlmisin eelmisel suvel võlgade ümberkujundamise kava ja selle täitmise perioodiks määrati 5a. Oli 11 võlausaldajat, kellest 1 lisas maksehäire mida ei lõpeta enne kui kava täidetud ehk 2028a augustini. Minu küsimus on "Kas ma saan varem lõpetada seda kava, ennetähtaegselt tagasi makstes?" Mul on materiaalne olukord väga palju paranenud ja järrgmisel aastal oleks võimalik täies mahus kogu kavaga määratud maksete summa tasuda. Minu nõustaja ütles, et see pole võimalik kuid ma ei suuda seda uskuda. Samuti on 5a nt auto liisingusse võtu keeld liigselt koormav selle ühe maksehäire tõttu. Kui ennetähtaegne maksmine on võimalik, kuhu ma peaksin pöörduma ja mis dokumendi vormidega . Aitäh teile !

Ümberkujundamiskava ennetähtaegse täitmise korral lõpeb menetlus, kui võlgnik on kõik kavaga võetud kohustused täitnud enne kava täitmise tähtaja möödumist (Füüsilise isiku maksejõuetuse seadus § 39). FIMS § 37 lg 1 sätestab, et võlgade ümberkujundamise menetlus lõpeb ümberkujundamiskava tühistamisel, menetluse lõpetamisel, ümberkujundamiskava ennetähtaegsel täitmisel või ümberkujundamiskavas märgitud kava täitmise tähtaja möödumisel. Menetluse lõpetamiseks saab taotluse esitada Teie usaldusisik peale kõigi ümberkujundamiskavaga võetud kohustuste täitmist.

Vastatud:
06.12.2024

Makseraskused

Makseraskused

Võlgade ümberkujundamine

Tere Mul on väga palju erinevaid laenukohustusi igakuiselt + 1 neist on ka hüpoteeklaen. Seni olen oma kohustustega toime tulnud, tehes ka lisatööd. Elamiseks jätan minimaalse summa. Seega ma pole ametlik võlgnik, kuid maksude tasumine muutub iga kuuga järjest keerulisemaks. Palk pole samuti mitu aastat tõusnud. Kelle poole peaksin pöörduma, et mitte ilma jääda oma elamispinnast ja ka ülejäänud kohustusi edasi täita. Kas Eesti on olemas teenus, et saaksin endale nt palgata esindaja, kes minu eest võlausaldajatega mõistlike kokkulepeteni prooviks jõuda. Olen emotsionaalselt ja vaimselt väga rusutud ja ei näe hetkel ise mingit võimalust midagi ette võtta.

Esmalt soovitaksin pöörduda võlanõustaja poole ja arutada nõustajaga läbi võimalus esitada maksejõuetusmenetlusse võlgade ümberkujundamise taotlus. Võimalik on ka eraisiku pankrot, ent see jäägu siiski viimaseks võimaluseks, kui olukorrast muud väljapääsu enam ei ole. Kuidas käituda makseraskustesse sattununa, saab juhiseid finantsinspektsiooni tarbijaveebist aadressil https://minuraha.ee/et/pangandus/laenud/makseraskustes-kaitumine

Samas on leitavad võlanõustajate kontaktid ja selgitus võlgade ümberkujundamise kohta.

Vastatud:
23.10.2024

Makseraskused

Makseraskused

Võlgade ümberkujundamine

I have a couple of loans and default payments due to several issues with my salary as I kept getting huge deductions because of some health related issues then I got terminated too. Now I found a new job and I try to reach to the lenders to help me but they are refusing any sort of logical settlement plans so I could start to pay them. I am truly worried as I dont want to end up in jail because of that and I am honestly willing to pay once I start getting paid which will be by the end of june (first expected paycheck). What shall I do?

 

     

    Kirjeldatud olukorras soovitan pöörduda abi saamiseks  võlanõustaja poole, kes

    • aitab koostada rahalise plaani 
    • aitab võlgade tasumiseks lahendusi leida
    • aitab pidada läbirääkimisi võlausaldajatega
    • aitab koostada maksejõuetusavaldust
    • annab nõu ja selgitusi

    Kui ka võlanõustaja abiga ei ole võimalik võlausaldajatega kokkulepet saavutada, soovitan esitada kohtule maksejõuetusavaldus. Kui makseraskused ei ole püsivat laadi ja neid on võimalik maksegraafikut sõlmides ületada, soovitan valida menetluse liigiks võlgade ümberkujundamise. Rohkem saab maksejõuetusmenetluse kohta lugeda Justiitsministeeriumi veebilehelt, kus on saadaval ka avalduse blankett.

    Vastatud:
    20.05.2024

    Maksejõuetusmenetlus

    Maksejõuetusmenetlus

    Võlgade ümberkujundamine

    Tere! Sattusime tohututesse võlgadesse. Selle aasta(2024) alguseks oli meil täitemenetluses ca. 19 000.- võlgasid ja Inkassos graafikus 22 000.- Pöördusime võlanõustaja poole,kes omakorda soovitas meile võlgade ümberkujundamist kohtu kauda. Nii me ka tegime ja meile määrati usaldusisik kes siis peaks hakkama sellega tegelema. Hakkaski tegelema,nüüd sai dokumendid valmis ja selgub hoopis,et tuleb maksejõuetus välja kuulutada. Millega me kaotaksime kodu, auto jne. Samuti on meil ka 5 last mida me mainisime ka ümberkujundamise avalduses,et sellele tugindes meie kodu alles jääks. Nüüd on olukord kus sugulased tõttasid appi ja maksaks need täitemenetluses olevad võlad ära. ca 19 000.- et saaks kõik arestide alt vabaks ja jätkaksime inkasso võlgade maksmist graafiku järgselt. Võlanõustaja aga ütleb,et ei tohi,et see ei päästaks enam midagi. Minu küsimus siis selline,et kas me tõesti ei tohi neid täituris olevaid täitemenetlusi ära maksta? Ja kas seda usaldusisiku poolt esitatud pankroti avaldust ei saaks kohtust tagasi võtta?

    Kui olete esitanud maksejõuetusmenetluse avalduse võlgade ümberkujundamiseks, ei saa keegi Teid kohustada alustama pankrotimenetlust.

    Vaadanud maksejõuetusavalduse läbi, kohus:

      1) kuulutab välja võlgniku pankroti

      2) kuulutab välja võlgniku pankroti ja algatab kohustustest vabastamise menetluse

      3) algatab võlgade ümberkujundamise menetluse

      4) jätab avalduse rahuldamata või

      5) lõpetab menetluse raugemise tõttu

    Kohus ei saa otsustada ühegi eelnimetatud menetluse algatamist võlgniku tahte vastaselt, seega kui ümberkujundamine ei õnnestu, lõpetab kohus mneetluse. Ja seda sõltumata usaldusisiku aruandest ja usaldusisiku seisukohast. 

    Soovitan uurida hoolega oma dokumente, ega Te ei ole eksikombel ka pankrotimenetlust soovinud või jätnud menetluse liigi kohtu otsustada ja kui sellist märget avaldusel ei ole, ei näe ma mingit taksitust võlgnevuste tasumiseks sugulaste abiga.

    Vastatud:
    08.05.2024

    Maksejõuetusmenetlus

    Maksejõuetusmenetlus

    Võlgade ümberkujundamine

    Tervist kuna olen sattunud rahaliselt raskesse olukorda siis pole enam võimalik kohustusi täita täis summas kuidas oleks võimalik esitada võlgade ümberkujundamist.

    Füüsilisel ja juriidilisel isikul on makseraskustesse sattumise korral võimalik nende ületamiseks kasutada erinevaid maksejõuetusmenetlusi. Seejuures eristatakse võlgniku püsivat ja ajutist maksejõuetust. Püsiva maksejõuetuse lahendamine on eeskätt võimalik pankroti väljakuulutamise kaudu. Pankrot on võlgniku kohtumäärusega väljakuulutatud maksejõuetus. Ajutise maksejõuetuse ületamiseks on füüsilistel isikutel võimalik kasutada võlgade ümberkujundamise menetlust.

    Füüsilisest isikust võlgnik saab elukohajärgsele maakohtule esitada maksejõuetusavalduse nii pankroti väljakuulutamiseks, pankroti väljakuulutamiseks ja kohustustest vabastamiseks kui ka võlgade ümberkujundamiseks.

    Avalduses on võimalik jätta menetlusliigi valik ka lahtiseks ning valida sobiv menetlus usaldusisiku ja kohtu abiga. Seejuures hakkab füüsilisest isikust võlgnikku tema maksejõuetusmenetluse algatamisel nõustama usaldusisik kellel on ajutise halduriga sarnased õigused ja kohustused.

    Maksejõuetusmmenetluse algatamiseks vajalik blankett: Võlgniku maksejõuetusavaldus | 41.01 KB | docx

    Vastatud:
    23.01.2024

    Võlgade ümberkujundamine

    Võlgade ümberkujundamine

    Võlgade ümberkujundamine

    Tere! On tekkinud võlgnevused erinevatele võlausaldajatele kokku kusagil 14000 euro väärtuses. Kohtutäitur soovib koostada arestimisakti. Kuna arertitavas eramus elab minu vanaema siis seda ma ei soovi. Kas on mingi võimalus et see protsess kuidagi peatada. Minu töötasult peab tööandja igakuiselt seadusega ettenähtud summasid kinni ja pangakonto on ka arestitud. Lisaks on kohtutäitur helistanud ka veel minu vanematele ja traumeerinud neid jutuga et minnakse majast pilte tegema. Kas selline asi on üldse seaduslik? Olen lugenud võlgade ümberkujundamisest. Kas ja kuidas saaks seda minu puhul rakendada, ning kas see võiks peatada minu vanaema sünnikodu sundmüügi?

    Kohtutäituril on õigus pöörata nõue võlgnikule kuuluvale kinnisvarale, kui sissenõudja seda soovib ja nõude täitmine sissetulekust ei ole kohtutäituri hinnangul muul moel mõistliku aja jooksul võimalik. Seda saab vältida kahel moel:

    1. Slõmite kõigi sissenõudjatega maksegraafikud, kus lepitakse kokku, et täitemenetlus peatatakse maksegraafiku kehtivuse ajaks ning esitate need allkirjastatuna mõlema poole poolt kohtutäiturile või

    2. Esitate kohtule avalduse maksejõuetusavalduse, milles taotlete võlgade ümberkujundamist. Võlgade ümberkujundamise eesmärk on ületada tekkinud makseraskused ja vältida pankrotimenetlust. Võlad kujundatakse ümber kohtu kinnitatava ümberkujundamiskava alusel. See võib hõlmata võlasumma vähendamist, intressimäärade korrigeerimist või muude paindlike maksetingimuste kehtestamist. Võlgade ümberkujundamine toimub tavaliselt kohtu juhtimisel ja eeldab nii võlgniku kui ka võlausaldajate nõusolekut muudatusi teha. Kui võlgnik kohtu kinnitatud ümberkujundamiskava alusel oma kohustusi kohaselt täidab, ei pöörata sissenõuet talle kuuluvale varale. Rohkem saab maksejõuetusmenetlusest lugeda ja vajalikud dokumendivormid leida Justiitsministeeriumi veebilehelt https://www.just.ee/era-ja-avalik-oigus/tsiviilmenetlus/maksejouetus

    Vastatud:
    17.11.2023

    Laenuga ostetud hüpoteegiga koormatud kinnisasi

    Laenuga ostetud hüpoteegiga koormatud kinnisasi

    Võlgade ümberkujundamine

    Tere! Tänan vastuse eest, kuid ma täpsustan oma küsimust: Mure järgmine, et kui olen oma võlgnevustega sattunud raskustesse ja edastatud on ka kohtusse. Varast on mul kodulaenuga maja kus olen kaastaotleja, kuid maja nagu veel ju nii öelda panga oma, kuna maksan veel 16 aastat kodulaenu ja seal on ka hüpoteek peal (mis oli see aeg nõue laenu saada). Kui peaks asi jõudma kohtutäituri juurde kas panga oma maja mida veel maksan saab kohtutäitur seda kaastaotleja ehk kaasomandi osa müüja? Mis reeglite järgi ei ole veel välja makstud. Loodan et oli arusaadav mure kirjeldus. TÄPSUSTUS: Hüpoteek on Luminori kodulaenule, kuid laenumaksed on korrapärased, muud võlad on tekkinud. Kas nende muude võlgade katteks läheb luminori hüpoteek ja minu kaasomandi osa? Ja kui maksejõuetus vormistada kuidas siis kindel saab olla, et ma maja saaksin alles jätta, et võlgade katteks maha minu osa ei müüda?

    Kui maja kuulub kindlasti pangale (vaadake kinnistusregistrist järgi) ei saa seda täitemenetluses müüa. Realiseerida saab siiski vaid võlgnikule kuuluvat vara. Siiski võib Teie küsimusest mõista, et maja kuulub Teile ja panga kasuks on seatud hüpoteek laenu tagamiseks. Sel juhul saab müüa Teile kuuluvat mõttelist osa. Tulemist rahuldatakse esmalt nõue, mis on tagatud hüpoteegiga (tasutakse lõpuni pangalaen) ja ülejäänud raha arvelt rahuldatakse teiste võlausaldajate nõuded.

    Kui Teie maksejõuetus ei ole püsiv, on võimalik maksejõuetusmenetluses saavutada võlgade ümberkujundamine. Võlgade ümberkujundamine on menetlus, mis võimaldab makseraskustega inimesel, oma võlad ja kohustused ümber kujundada. Ümber kujundamine tähendab seda, et makseraskustes inimene saab oma kohustused (võlad) osadena täita, edasilükata või väiksemas summas täita. Kui Teie võlad kujundatakse ümber ja Te uut maksegraafikut korralikult järgite, ei müüda võlgniku vara ega arestita tema sissetulekuid.

    Vastatud:
    27.10.2023

    Kaasomandis oleva hüpoteegiga koormatud kinnisasja müük täitemenetluses

    Kaasomandis oleva hüpoteegiga koormatud kinnisasja müük täitemenetluses

    Võlad
    Võlgade ümberkujundamine

    Tere! Mure järgmine, et kui olen oma võlgnevustega sattunud raskustesse ja edastatud on ka kohtusse. Varast on mul kodulaenuga maja kus olen kaastaotleja, kuid maja nagu veel ju nii öelda panga oma, kuna maksan veel 16 aastat kodulaenu ja seal on ka hüpoteek peal (mis oli see aeg nõue laenu saada). Kui peaks asi jõudma kohtutäituri juurde kas panga oma maja mida veel maksan saab kohtutäitur seda kaastaotleja ehk kaasomandi osa müüja? Mis reeglite järgi ei ole veel välja makstud. Loodan et oli arusaadav mure kirjeldus. Tänan juba ette.

    Kui kinnisasi on kaasomandis, saab täitemenetluses müüa võlgnikule kuuluva mõttelise osa kaasomandist. Müüki ei takista kinnistut koormav hüpoteek, vaid sellisel juhul kaetakse müügitulemist esmalt hüpoteegiga tagatud nõue ja ülejäänud osast muud võlgnevused.

    Siiski ei soovita lasta asjadel nii kaugele areneda ning juba praegu võiks kasutada võimalust esitada kohtule maksejõuetusavaldus. Kui Teil on piisavalt sissetulekuid ja Teie maksejõuetus ei ole püsiva iseloomuga, on võimalik oma võlgnevused ümber kujundada ja vältida seeläbi püsivalt maksejõuetuks muutumist. Maksejõuetusmenetlusest saate rohkem lugeda https://www.just.ee/era-ja-avalik-oigus/tsiviilmenetlus/maksejouetus

    Samas on saadaval ka avalduse esitamiseks vajalikud planketid.

    Vastatud:
    25.10.2023