Siit leiad vajalikku teavet võlgadega seotud teemadel. Näiteks kui võlgnevuse tõttu on algatatud kohtu- või täitemenetlus, või soovitakse oma nõuet sundtäita. Täpsemalt saab vaadata täitemenetluse seadustikust ja kohtutäituri seadusestPõhjalik ülevaade võlgniku õigustest täitemenetluses on välja toodud ka Justiitsministeeriumi infovoldikus. 

Ühtlasi leiad siit teavet pankroti-, võlgade ümberkujundamise ja füüsilise isiku kohustustest vabastamise menetluste kohta. Täpsemalt saab vaadata pankrotiseadusest ja füüsilise isiku maksejõuetuse seadusest

Nõuandeid rahaasjades ning teavet võlgadest vabanemise ja võlanõustajate kontaktide kohta leiab Finantsinspektsiooni tarbijaveebist Minuraha. Olulist informatsiooni leiad ka Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja veebilehelt.

Mulle ollakse võlgu

Mulle ollakse võlgu

Võlad

Tere.Paluks abi ja nõustamist kui isik on võlgu ,, ignoreerib ja ainult lubab tagasi maksta,ette tänades.

Kirjeldatud olukorras on kindlasti soovitatav sõlmida laenu tagastamiseks kirjalik kokkulepe. Kokkuleppes peaks sisalduma laenu summa, kuidas (ülekanne või sularaha) ja millal (kuupäevad) on laenuraha selle saajale üle antud, millal ja kuhu on laenusaaja kohustatud raha tagastama. Kui laenu kokku lepitud kuupäevaks ei tagastata, saate oma nõude maksma panna kohtus. Kui nõue kokku ei ületa 8000 eurot, saab selle maksma panna maksekäsukiirmenetluses, kui nõue on suurem või kui võlgnik makseettepanekule vastuväite esitab, hagimenetluses maakohtus.

Kui aga kokkulepet vormistada ei õnnestu ja ka varasemalt ei ole laenu andmist kirjalikult kinnitatud, võib raha tagasi saamine osutuda keeruliseks. Soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele, et koostöös juristiga raha tagasi saamise perspektiiv ja otstarbekaim tegutsemine välja selgitada.

Vastatud:
06.06.2025

Sissenõudja surm täitemenetluse ajal

Sissenõudja surm täitemenetluse ajal

Võlad

Tere. Küsimus selline, et eraisik esitas kahjunõude ja kohus mõistis mind süüdi ja pidin tagasi tasuma peaaegu 5000 eurot(mul olid tõendid ka et ebaausal viisil nõuab ja ta enda allkirjad all aga ma ei saanud kohtu minna niiet mu tõendeid ei arvestatud). Aga võlanõudja kahjuks lahkus meie ilmast ja ei teinud kellegi teisega lepingut ega midagi, et keegi selle nõude endale võtaks edasi. Kas siis võlg kustunud mida ma teha saan või kelle poole pöörduda et konto aresti alt nüüd vabaneks?

Kui võlausaldaja, kelle kasuks on kohus lahendi teinud, on surnud, kuulub nõue Teie vastu pärandvara hulka ja läheb üle surnud isiku pärijatele, kes astuvad surnud sissenõudja asemele täitemenetluses pärimistunnistuse alusel. 

Vastatud:
23.05.2025

Käitumine makseraskustes

Käitumine makseraskustes

Võlad

Tere. Mul olid laenud ja ma maksin neid regulaarselt kuni selle aasta märtsini, mil mind ebaseaduslikult vallandati. Mulle ei makstud palka, kui mind vallandati. Läksin kohtusse ja kohus kuulutas mind võitjaks. Aga 3 kuu jooksul kogunes mulle võlausaldajate juures tohutult raha ja nad esitasid minu vastu kaebuse maksekohustuste rikkumise registrisse. Nad pole mulle ikka veel raha maksnud, hoolimata kohtu otsusest. Mida ma peaksin tegema? See polnud minu süü, et ma ei läinud. 

Kui kohtus on töötasu välja mõistetud, otsus on jõustunud aga tööandja ei ole võlgnevust tasunud, saate pöörduda kohtutäituri poole nõude sundtäitmiseks. 

Laenude võlgnevuste osas on mulle olukord natuke ebaselge. Kui Teie vastu on esitatud avaldus maksekäsu kiirmenetlusse, saab makseettepanekule esitada vastuväite. Kui aga kohtusse ei ole veel pöördutud ent Teie andmed on avalikustatud maksehäireregistris ja need on õiged, ei saagi eriti midagi ette võtta.

Korrektne käitumine olnuks, kui töö kaotades oleksite koheselt taotlenud laenuandjatelt maksepuhkust. Tundub et see jäi tegemata. Kuidas kujunenud olukorras oleks parim edasi toimida, tuleks välja selgitada kohtumisega nõustamisel kas koostöös juristiga või võlanõustajaga.

Vastatud:
21.05.2025

Ühe abikaasa võlgnevused

Ühe abikaasa võlgnevused

Võlad

Tere. Sooviks infot, et kui abikaasal on tekkinud firmaga (Soome firma) võlad ja ka eraisikulised võlad nt pankade jms ees. meil puudub lahusvaraleping, siis kui kiiresti tullakse nö minu vara kallale ja kuidas on pärandina need võlad lapsele? Mis ja kui suur oht on, et laps tema võlad endale saab. Mis oleks soovituslik siis teha?

Iga täiskasvanud inimene vastutab oma võlgnevuse eest ise. Vaatamata abikaasade ühisvara varasuhtele on ühe abikaasa võetud kohustused mõlema abikaasa vastutusalas kui saadud laene on kasutatud pere hüvanguks. Kui laenud on võetud vaid ühe abikaasa huvides, teisele abikaasale solidaarkohustust ei teki ja võlgu olev abikaasa vastutab vaid oma varaga, sealhulas kahjuks ka oma osaga ühisvarast. 

Kuna pärandi hulka kuuluvad nii vara kui kohustused, võivad surma järgselt laenud lastele üle minna ent seda vaid juhul kui nad pärandi vastu võtavad. Kui on teada, et pärandvara hulgas on kohustusi rohkem kui vara, on võimalik pärandist loobuda.

Vastatud:
20.05.2025

Võlgnevuse sissenõudmiseks andmine

Võlgnevuse sissenõudmiseks andmine

Võlad

имеет ли право товарищество подавать в инкассо, если оплачивается каждый месяц половина квартплаты, включая свет и газ, отопление, вода?

Kui on esitatud arve, mida ei ole tasutud või mis on tasutud osaliselt ja maksetähtaeg on möödunud, on nõue muutunud tasumata osas sissenõutavaks. Sissenõutavaks muutunud nõude täitmist võib nõuda võlausaldaja ise või volitada seda tegema teenusepakkuja, näiteks inkassoettevõtte.

Vastatud:
13.05.2025

Aegumine

Aegumine

Võlad

Tere! 1) Millal aegub ettevõtte võlgnevus Maksu- ja Tolliameti ees? Tegu käibemaksu ja TSD maksudega. Maksu- ja Tolliamet ei ole võlgnevusi edastanud kohtutäiturile. Mis ajaperioodil saab Maksu- ja Tolliamet pöörduda kohtutäituri poole? 2) Millal aegub riigi elatisabi võlgnevus, kui sissenõudja on Maksu- ja Tolliamet? Millal aegumise tähtaega arvestama hakatakse? 3) Kui kohus tegi tsiviilasjas võlgnevuse suhtes kohtuotsuse osaliselt võlgniku kahjuks ja ei rahuldanud ühes võlgniku maksegraafiku taotlust, siis kas kohtuotsusele saab eraldi teha apellatsioonikaebuse maksegraafiku sõlmimiseks või tuleb eraldi kohtule maksegraafiku taotlus esitada, et nõue ei läheks kohtutäituri kätte? Kui ca 60% menetluskuludest jäi võlgniku kanda, kas menetluskuludele saab eraldi kohtult maksegraafikut taotleda? Kohus taastas ülejäänud võlhnevuse osas maksegraafiku, kuna laenuandja rikkus vastutustundlikku laenamise põhimõtet. Aitäh!

MKS § 132 järgi deklaratsiooni alusel arvutatud või haldusakti alusel sissenõutava maksusumma, maksuotsuse ja vastutusotsuse alusel sissenõutava maksusumma, intressinõude ja muude maksuhalduri sissenõutavate rahaliste kohustuste sundtäitmise aegumistähtaeg on viis aastat. Aegumistähtaeg algab kohustuse täitmise tähtpäeva saabumise aastale järgneva aasta 1. jaanuaril. Sundtäitmise aegumistähtaeg katkeb kohtutäiturile maksuvõla sissenõudmiseks täitmisavalduse esitamisel. Uue sundtäitmise aegumistähtaja kulgemist hakatakse arvestama tähtaja katkemise aluse äralangemise aastale järgneva aasta 1.jaanuarist.

Täitemenetlusaegne elatisabi aegub 10 aasta peale väljamakse tegemist, seega kui igakuiselt tehakse väljamaksed, siis on ka igakuine makse kuu võrra pikem aegumisel.  

Apellatsioonikaebus esitatakse ulatuses, millega pool ei nõustu, kui selleks esinevad TsMS sätestatud tingimused. Vaidlustamata ulatuses jõustub maakohtu otsus edasikaebetähtaja möödumisel.

Vastatud:
22.04.2025

Aegunud võlgnevus

Aegunud võlgnevus

Võlad

Tere. Mure selline et on võlg ja see on aegunud ning firma kes seda nõuab ei vasta meilile kõnedele enam. Kui kätte sain siis väitsid mõlemad juhatuse liikmed et nad pole enam seal firma juhatuses. Kuidas oleks siis võimalik see võlgnevus ära kustutada või mis ma ette peaksin võtma. 

Kui nõue on aegunud, ei tähenda see, et seda ei ole enam olemas või et sellega peaksite teie kindlasti midagi ette võtma. Kui nõude omanik ei ole asunud oma nõuet maksma panema aegumistähtaja jooksul, on teil õigus, juhul kui peale tähtaja möödumist pöördutakse nõude maksma panemiseks kohtusse, esitada aegumise vastuväide. Sellisel juhul jääb võlgnevus kohtus välja mõistmata.

Vastatud:
14.04.2025

Kohtulahendi täitmine

Kohtulahendi täitmine

Võlad

Kui kohtumäärusega on avalikult sektorilt (asutuselt) menetluskulud välja mõistetud, kohtumäärus on jõustunud (jõustumismärge tehtud), siis kuna (millise aja jooksul) peab avalik sektor väljamõistetud menetluskulud maksma?

Kui kohtulahendis ei ole märgitud konkreetset kuupäeva või määratud muul viisil tasumise aega, muutub summa sissenõutavaks kohtulahendi jõustumisega. Soovitan esmalt meelde tuletada, et on tekkinud võlgnevus ning esitada võlgnevuse tasumiseks vajalikud pangarekvisiidid ning määrata tähtaeg, mille möödumisel esitate kohtuotsuse sundtäitmiseks kohtutäiturile.

Vastatud:
31.03.2025

Vanemate võlad

Vanemate võlad

Võlad

Tere, kuidas on täisealisel lapsel võimalik enda vara kaitsta kui ühel vanemal on võlad kaelas mida ta maksta ei suuda ja ta on lahutatud ning võlgade katteks üritatakse laste varade kallale minna. Kas vanema võlgadest on lapsel võimalik pääseda või tuleb teise tekitatud võlad siiski kinni maksta?

Ükski täiskasvanud isik ei vastuta teise täiskasvanud isiku kohustuste eest, kui ta ei ole sõlmitud lepingutes kaastaotleja ega ole andnud käendust kohustuste täitmise tagamiseks. Seega ei saa lapse vara vanema võlgade katteks realiseerida. Kui aga selline olukord on tekkinud, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele, et kõiki asjaolusid kogumis hinnates selgitada välja, kas sellel saab olla õiguslikku alust.

Vastatud:
28.03.2025

Nõue inkassomenetluses

Nõue inkassomenetluses

Võlad

Tere, Mul tekkis võlg, mis anti üle inkassofirmale, Nemad saatsid mille esimese nõude(2.2.23)mille kogu summa oli umbes 2500€ ( maksetähtaeg 9.2.23) ja samal päeval esitati ka minu kohta maksehäire( maksehäire registris näidatud avaldamise kuupäe(2.2.23), sama inkassofirma poolt. Minu küsimus ongi, et kas maksehäire avaldamiseks oli seaduslik õigus? Esimene nõudekiri saadeti mulle 2.2.2023, millele vastasin samal päeval, et ma ei saa kogu summat maksta. Järgmisel päeval saadeti mulle kiri et esimene makse 30€, maksegraafikut mulle ei saadetud. Märtsis ei saadetud ei arvet ega meeldetuletust, vaid uus nõu ~2600€, kirjutasin uuesti et ei suuda maksta tervet summat. 15.3.23 saatsid kirja kus nõudsid 200€,( jaanuar, veebruari, märtsil ja aprilli eest) kui nõu esitati veebruaril, nõuti jaanuari kuu eest makset, veebruari eest oli mul makstud 30€ vastavalt nende nõudele, märts oli tasumata ja aprillili kohta nõuti ettemaksu, maksin ära ja aprillis saadeti alles maksegraafik. Inkassofirma ei vasta mu küsimustele. Ühe korra saatsid vastuse, öeldes et neil on õigus ja rohkem ei vasta mulle. Kirjutasin esimese kirja detsembris 2024, kui avastasin maksehäire, polnud ise teadlik kehtivast maksehäirest. Kas maksehäire avalikustamisel on seaduslik alus? Või on selle mõte kahjustada minu krediidi tausta ja mainet? Kuni tänaseni pole kuumakse võlgnevused olnud üle 30 päeva.

Kui inkassomenetlusse antud võlg on õige suurusega, ei olnud aegunud ega vaidlustatud ja ei ole vaidlustatud ka käesoleval ajal, on maksehäire avaldamine õiguspärane. Maksegraafiku koostamine ei ole võlausaldajale, sealhulgas inkassofirmale, kohustuslik. Kui Teil aga on kahtlus nõude suuruse või selle õiguspärasuse osas, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Sellisel juhul ei pruugi ka maksehäire avaldamine olla õigustatud.

Vastatud:
27.03.2025