Pankrot

Pankrot

Pankrotiavaldus

Tere Kui on kohtupoolt väljakuulutatud eraisiku pankrot, siis kas isikul kellele pankrot välja kuulutati, on üldse kunagi veel võimalus alustada puhta taustaga ja puhtalt lehelt ning näiteks võimalik saada kodulaenu kui sissetulekud seda tulevikus võimaldaks?

Tere

Täname pöördumast! 

Tulevikus kindlasti saate alustada puhtalt lehelt ja elada edasi ja teenida raha, kuid mitte igaüks asutus saab vabalt kahtlemate ajaloole anda laenud.

Lugupidamisega
 

Vastatud:
05.03.2024

Maksejõuetusmenetlus

Maksejõuetusmenetlus

Pankrotiavaldus

Tere! Mul on mure elukaaslase võlgade pärast kuna hetkel töötu ja keeruline olukord. Kuidas saaks pakroti kuulutada.

Pankroti väljakuulutamise võimalikkus sõltub makseraskuste iseloomust. Pankrotiolukorraga on tegemist, kui võimetus oma kohustusi täita on püsivat laadi. Kui ollakse makseraskustes, millest iseseisvalt välja tulla ei suudeta, tuleks kohtule esitada avaldus maksejõuetusmenetluse algatamiseks.

Füüsilisest isikust võlgnik saab kohtule esitada maksejõuetusavalduse nii pankroti väljakuulutamiseks, pankroti väljakuulutamiseks ja kohustustest vabastamiseks kui ka võlgade ümberkujundamiseks.

Võlgnikul on võimalik jätta menetlusliigi valik ka lahtiseks ning valida sobiv menetlus usaldusisiku ja kohtu abiga. Seejuures hakkab füüsilisest isikust võlgnikku tema maksejõuetusmenetluse algatamisel nõustama usaldusisik ning ajutist haldurit füüsilisele isikule enam ei nimetata. Usaldusisikul on ajutise halduriga sarnased õigused ja kohustused. Rohkem informatsiooni maksejõuetusmenetlusest ja avalduse plankett on saadaval justiitsministeeriumi veebilehel https://www.just.ee/era-ja-avalik-oigus/tsiviilmenetlus/maksejouetus

Vastatud:
14.09.2023

Juriidilise isiku vastu suunatud nõue täitemenetluses

Juriidilise isiku vastu suunatud nõue täitemenetluses

Pankrotiavaldus

Kohus mõistis minu kasuks OÜ-lt välja summa (ettemaks teenuse eest, mida aga ei tehtud) ja kohtukulud. Võetud kohtutäitur andis mulle teada, et OÜ-l puuduvad rahalised vahendid kontol ja ka vara ei ole, lisaks on tal maksuvõlg. Kas on veel mingi võimalus oma raha OÜ-lt tagasi saada ja kas OÜ esimees, kes tegelikult minult selle raha välja pettis ise oma varaga millegi eest ei vastuta? Kuuldavasti jätkab OÜ oma pahatahtlikku tegevust ja sel aastal on ta leidnud juba uusi ohvreid, kellele ettemakstud teenuse on osutamata jätnud. Mida veel saaks OÜ ja tema esindaja vastu ette võtta, et inimesi kaitsta ta ohvriks sattumise eest? Politseisse pöördumisest abi polnud, kuna tegemist olevat tsiviilasjaga, mida menetleb kohus.

Kui ettevõttel puuduvad vahendid ja vara kohustuste täitmiseks, on tegemist pankrotiolukorraga. Sellisel juhul on kohtutäitur võimetu ja tuleks algatada pankrotimenetlus. Pankrotimenetluses on võimalik pöörata vastutus ja juhatuse liikme või osaniku vastu kui ettevõtte maksejõuetuse on põhjustanud nende süüline käitumine. Olgu aga öeldud, et pankrotimenetlus on kulukas menetlus ja kulud tuleb katta pankrotiavalduse esitajal.

Vastatud:
28.08.2023

Makseraskused

Makseraskused

Pankrotiavaldus

Tere, Sooviksin taotleda eraisiku pankrotti, kuna mul on sõnaotseses mõttes miljon laenu ning sissetulek on 0, kuna igapäev viivised kasvavad siis ma arvan, et kõik on 10-kordistunud, kahjuks pole mul vahendeid millega miskit maksta. Ma isegi arvan, et ma ei suudaks oma enda surmani võla tasutud. :D Kuidas ma saan taotleda? 

Füüsilisel ja juriidilisel isikul on makseraskustesse sattumise korral võimalik nende ületamiseks kasutada erinevaid maksejõuetusmenetlusi. Seejuures eristatakse võlgniku püsivat ja ajutist maksejõuetust. Püsiva maksejõuetuse lahendamine on eeskätt võimalik pankroti väljakuulutamise kaudu. Pankrot on võlgniku kohtumäärusega väljakuulutatud maksejõuetus.  Füüsilisest isikust võlgnik saab kohtule esitada maksejõuetusavalduse nii pankroti väljakuulutamiseks, pankroti väljakuulutamiseks ja kohustustest vabastamiseks kui ka võlgade ümberkujundamiseks. Vajalikud vormid on leitavad Justiitsministeeriumi veebilehel https://www.just.ee/era-ja-avalik-oigus/tsiviilmenetlus/maksejouetus

Vastatud:
26.06.2023

Pärandvara pankroti avalduse esitamine

Pärandvara pankroti avalduse esitamine

Pankrotiavaldus
Pärimine

Mul oleks vaja esitada pärandvara pankrotiavaldus, kas avalduse vormi leiab kusagilt näitena? Öeldi, et kohus.ee lehel on, aga sellise nimetuse alla ei leidnud midagi ja ei tea täpselt mis vormis see avaldus peaks olema.

PankrS § 9 lg 2 kohaselt võib võlgniku surma korral pankrotiavalduse tema vara suhtes esitada ka võlgniku pärija, testamenditäitja või pärandi hooldaja. Sel juhul kohaldatakse pankrotiavaldusele vastavalt võlgniku pankrotiavalduse kohta sätestatut. Võlgniku maksejõuetusavalduse vorm ja vajalikud lisad on leitavad Justiitsministeeriumi veebilehel.

Vastatud:
15.06.2023

Mis on pankrot?

Mis on pankrot?

Pankrotiks nimetatakse olukorda, kus kohus on võlgniku suhtes kohtumäärusega kuulutanud välja maksejõuetuse. Isik on maksejõuetu, kui ta ei suuda tasuda enda võlgnevusi. Selleks, et kohus kuulutaks välja isiku pankroti, peab isiku suutmatus tasuda enda võlgnevusi olema mitteajutise iseloomuga. Ajutisest makseraskusest saame kõneleda näiteks siis, kui isik ei suuda tasuda võlgnevust küll kokkulepitud ajaks, kuid ta suudaks seda teha näiteks järgneva paari kuu jooksul temale laekuvate rahaliste vahendite arvelt.

Kontrollitud:

Kuidas teavitada pankrotihaldurit enda nõudest?

Kuidas teavitada pankrotihaldurit enda nõudest?

Enda nõudest tuleb teatada hiljemalt kahe kuu jooksul pankrotiteate väljaandes Ametlikud Teadaanded ilmumise päevast arvates. Teatada tuleb pankrotihaldurile kõigist oma enne pankroti väljakuulutamist tekkinud nõuetest võlgniku vastu, sõltumata nõude tekkimise alusest ja nõude täitmise tähtpäevast. Kui pankrotiteade avaldatakse väljaandes Ametlikud Teadaanded mitu korda, algab nõudest teavitamise tähtaeg esimese teate avaldamise päevast arvates. 

Kontrollitud:

Kuidas saada teada, kes on pankrotistunud ettevõtte pankrotihaldur?

Kuidas saada teada, kes on pankrotistunud ettevõtte pankrotihaldur?

Ettevõtte pankroti kuulutab välja kohus määrusega. Pankrotimääruse kohta avaldab kohus viivitamata pankrotiteate väljaandes Ametlikud Teadaanded. Avaldatavas teates märgitakse andmed pankrotihalduri kohta. Sisestage otsingulahtrisse „vali märksõnad“ ettevõtte nimi ning vajuta otsi, misjärel esitatakse Teile otsitava ettevõtte kohta väljaandes „Ametlikud Teadaanded“ avaldatud teave.

Kontrollitud:

Millised on pankrotihalduri kohustused?

Millised on pankrotihalduri kohustused?

Pankrotihaldur kaitseb kõigi võlausaldajate, samuti võlgniku õigusi ja huve ning tagab seadusliku, kiire ja majanduslikult otstarbeka pankrotimenetluse.

Pankrotihalduri põhikohustused on järgmised: 

Kontrollitud:

Kes on pankrotihaldur?

Kes on pankrotihaldur?

Pankrotihaldur on kohtu poolt pankrotimääruses, millega kuulutatakse välja võlgniku pankrot, määratud isik, kelle ülesandeks on pankrotimenetluse läbiviimine (nt pankrotivaraga seonduvate tehingute tegemine, võlausaldajate nõuete väljaselgitamine). Pankrotihaldur on pankrotimenetluses võlgniku seaduslikuks esindajaks, st ta teeb võlgniku nimel tehinguid pankrotivaraga ning esindab teda varalistes vaidlustes. Vaata ka pankrotiseaduse 3. ptk I jagu (§-d 54 – 73).

Kontrollitud: