Pärand või kinkeleping
Pärand või kinkeleping
Pärandasin enda tütrele aastaid tagasi maja. Kokkulepe jäi, et minul ja minu teisel lapsel jääb majja elamisõigus eluks ajaks. Nüüdseks tütar on lubanud hakata minult üüri küsima, on minuga vaenulik, pole panustanud maja heaollu ning üleüldine kodurahu on kadunud. Kui suudan koguda piisavalt tõendeid ning otsustan minna kohtusse, siis kui tõenäoline on maja tagasi saada? Milline on olnud Eestis see kohtupraktika, et tõesti saab maja tagasi, on selliseid lahendeid? Olen väga hädas, tütar tahab meie pere reliikvia ära kinkida veel oma sõbrannale, kellele võlgu on ja ei kujuta ette, kuidas elu edasi läheb.
Olete küll oma pöördumises märkinud, et pärandasite maja tütrele ent probleemi sisust võib järeldada, et tegelikult tegite tema kasuks kinkelepingu. Kinnisvara või korteriomandi kinkimine on täiesti seaduslik ja aktsepteeritav tegevus, kuid võib tuua kinkijale või kingisaajale erinevaid arusaamatusi ja probleeme. Koos kinkelepinguga sõlmitava asjaõiguslepinguga antakse kingisaajale üle omand kinkijale kuuluvale esemele. Juhul kui näiteks vanem kingib talle kuuluva korteriomandi oma täisealisele lapsele, saab peale kinnistusraamatu kande tegemist korteriomandi omanikuks laps, kes peale seda võib korteriomandit vabalt käsutada, sealhulgas müüa, pantida või kinkida selle edasi kolmandatele isikutele. Arvestada tuleks, et kuigi võlaõigusseadus võimaldab teatud juhtudel kinkelepingust taganemist, ei tähenda see seda, et kingitud korteri omand läheks seeläbi kinkijale automaatselt tagasi. Kinkelepingust taganemise võimalikkus sõltub faktilistest asjaoludest, millele foorumis hinnangut anda ei ole võimalik ja millele hinnangu saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele.
Pärandamise ehk testamendi tegemise korral jääb isik aga kuni surmani vara omanikuks ning võib vajadusel sellega ise tehinguid teha, samuti on võimalik testamenti tühistada või muuta ilma mingi põhjenduse või selgituseta.