Servituudi üleminek
Servituudi üleminek
Aastate eest on sõidutee servituut vormistatud X maaomaniku ja Y isiku vahel (Y kinnistu kasuks). Antud servituut kehtib igakordse omaniku kasuks. Kuna X kinnistu jagati vahepeal mitmeks teiseks kinnistuks, siis jagunemisel läks sõidutee servituut B kinnistule. Samas jäi Y servituudi kanne ka X registrisse, mida nüüd X maaomaniku poolt soovitakse maha võtta. Väidetavalt kandub antud servituut iga kord kui X maatükki müüakse või jagatakse ka teistele kinnistutele kaasa. Kui seadsulikult kinnisturegistris on sõidutee servituudi üleminek X-kinnistult B-kinnistule näha, siis MIKS on vaja Y maaomaniku kinnitust allkirjaga paberil, milles Y maaomanik kinnitab X ja B vahelist servituudi üleminekut? Y maaomanik ei saa ju kinnitada ega muuta midagi mis on seaduslikult kinnisturaamatus kirjas.
Servituut tekib kinnisasja omanike vahel asjaõiguslepingu sõlmimisel. Teeniva kinnisasja jagamisel jääb reaalservituut kehtima kõikide osade suhtes. Kui reaalservituut pärast teeniva kinnisasja jagamist mõnda selle osa ei koorma või koormata ei saa, on koormamata osa omanikul õigus nõuda oma osa suhtes reaalservituudi kustutamist kinnistusraamatust.
Kinnisasi X oli teeniv kinnisasi, mis jagati selliselt, et tee, mille kasutamiseks oli seatud servituut, jäi uue moodustatud kinnisasja B territooriumile. Kinnistusraamatus kehtib praegu servituut nii algse kui uue kinnisasja suhtes. Tee aga paikneb B-l ja seetõttu ei saa teeservituut koormata enam kinnisasja X, kuna kinnisasjal puudub tee. Nii ongi X omanikul õigus nõuda, et servituut kinnistusraamatus kinnisasjalt X kustutatakse. Kuivõrd tegemist on notariaalse asjaõiguslepingu muutmisega, tuleb nimetatud muudatuse kohta sõlmida uus asjaõiguslik leping. Teie keeldumisel saab kinnisasja X omanik nõuda servituudi kustutamist kohtus.