Elatis pankrotimenetluse ajal

Elatis pankrotimenetluse ajal

Elatisabi
Pankrotimenetlus

Tere! Kas elatisraha saab välja nõuda, kui isikul, kellelt nõutakse on käimas eraisiku pankrotimenetlus? Elatise nõue on tekkinud hiljem. Või läheb elatisnõue täitmisele alles pärast pankrotimenetluse lõppu? Isik, kellelt nõutakse elatisraha, viibib kinnipidamisasutuses ja hetkel lähevad kinnipeetavad summad vahekontole. Kas neid elatise nõuete täitmiseks ei ole võimalik suunata? Kohaldada?

Esmalt tuleks pöörduda kohtusse elatise välja mõistmiseks, kui seda veel tehtud ei ole. Eraisiku pankrot ei muuda vanema kohustust tasuda elatist oma alaealisele lapsele. Kohtulahend tuleb edastada isiku pankrotihaldurile. Alaealisele lapsele makstakse elatist pankrotivarast või selle puudumisel on võimalik saada pankrotimenetluseaegset elatisbi riigilt. Elatisabi suurus on kuni 200 eurot kuus lapse kohta ja seda makstakse kogu pankrotimenetluse vältel.

Pankrotimenetlusaegset elatisabi makstakse alates pankroti välja kuulutamisest kuni pankrotimenetluse lõpetamiseni juhul, kui võlgnik oma ülalpidamiskohustust ei täida. Pankrotimenetlusaegse elatisabi arvutamisel võetakse arvesse võlgnikult iga kuu lapsele laekunud summa.

Vastatud:
17.04.2024

Arestimise ulatus täite- ja pankrotimenetluses

Arestimise ulatus täite- ja pankrotimenetluses

Täitemenetlus
Pankrotimenetlus

Tere, Kui kohtutäitur arestib minu arveldusarve täitemenetluse raames, kas siis rakendatakse?(võlgadeks on kiirlaenud ja tarbimislaenude võlad) § 132. Sissetuleku osa, millele ei saa sissenõuet pöörata (1) Sissetulekut ei arestita, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. (3) Mittearestitavat summat ületavast sissetuleku osast võib kuni viiele palga alammäära suurusele summale vastavast osast arestida kaks kolmandikku, seda ületavast sissetulekust kogu sissetuleku, tingimusel, et arestitav summa ei ületa kahte kolmandikku kogu sissetulekust. Sätet ei kohaldata, kui sundtäitmisel on elatise nõue. Kas selle lõike osas võib kohtutäitur või kohus ka otsustada, et eraisiku võlgnevused on suured ja täitmine võtab väga kaua aega seega jäetakse kätte ainult TMS 132 lõige 1 sissetulek ja 2/3 ei jäeta või peavad nad jätma ka TMS 132 lõige 3 sissetuleku olenemata sellest, kui suured on võlgnevused ja sellest, kui palju on erinevaid kohtutäitureid? Lisaks, millist moodi sissetulekut arestitakse pankroti või eraisiku maksejõuetus või võlgade ümberkujundamiskava menetluses? Kas sissetuleku arestimisel lähtutakse TMS seaduses paragrahvidest 131-132 või rakendub seal mingisugune muu seadus? Kas oskate öelda eeltoodud menetlustes, mis summad seal kätte jäetakse? 

Lisaks Teie poolt nimetatud sätetele on TMS veel § 132 lg 12, mis annab kohtutäiturile võimaluse sissetuleku arestimiseks suuremas ulatuses kui § 132 lg 1 sätestatud ka juhul, kui sundtäitmisel on muu nõue kui lapse elatisnõue. Nimetatud lõige on sõnastatud "Kui sissenõude pööramine võlgniku muule varale ei ole viinud või eeldatavalt ei vii nõude täielikule rahuldamisele, võib sõltumata võlgniku suhtes läbiviidavate täitemenetluste arvust arestida ühes kuus kuni 20 protsenti sissetulekust, mis ei ole suurem kui käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud sissetulek, millest on maha arvatud Statistikaameti poolt avaldatud arvestuslik elatusmiinimum. Sissetulekut ei arestita, kui see jääb alla Statistikaameti poolt avaldatud arvestusliku elatusmiinimumi". Seega on absoluutselt mittearestitavaks summaks elatusmiinimum (käesoleval ajal 338,2 eurot) ja seda ületavast osast võib arestida 20% ka juhul, kui saadakse vaid miinimumpalka. Kohustustest vabastamise menetluses  peab usaldusisik võlgnikule üle andma võlgniku teenitud sissetulekust osa, millele ei saa sissenõuet pöörata (TMS järgi), ja täiendava 25 protsenti, mis arvutatakse sissetuleku osalt, millele saab sissenõuet pöörata. Kohus võib asjaolusid arvestades määrata sellest erineva määra.

 

 

 

Vastatud:
10.04.2024

Usaldusisik pankrotimenetluses

Usaldusisik pankrotimenetluses

Pankrotimenetlus

Tere! Minu küsimus puudutab kahte eraldi valdkonda: 1. Kui kiiresti peab võlgnik võtma vastu Avalikes Teadaannetes temani saadetud teatised? Kas selleks on määratud mingi tähtaeg? Samuti, kui kiiresti peab vastama kohtusekretäri kirjadele? 2. Mida teha juhul, kui olen ise määratud usaldusisikuks, kuid kohtu poolt ega ka juristi poolt ei selgitatud väljamaksete tegemise suurust ega korda? Mul on küll õigusalased baasteadmised, kuid pole kunagi praktiseerinud ning Pankrotiõigus on suhteliselt segane valdkond. Kohus nõuab nüüd suuremat summat ja varasemal kuupäeval, kui olin arvestanud. Pankrotihalduri sõnul tekkis esimese aastaaruande esitamise kohustus kuupäevast, mil minuni jõudis kinnitatud kohtulahend, kohus teavitas nüüd aga varasema kuupäeva. Ühesõnaga - minu käes on vaid pankrotimenetluse lõpetamise määrus ilma igasuguste selgituseta ja on eeldatud, et ma mõistan kõike ise. Kui pean esitama kohtule selgituse, miks on maksed hetkel tegemata ning miks olen arvestanud teiste summadega, siis kuidas põhjendada olukorda, et mind on vaid üldsõnaliselt määruses teavitatud minu kohustustest?

Avalikes Teadaannetses avaldatud dokument loetakse avalikult kättetoimetatuks 15 päeva möödumisel väljavõtte väljaandes Ametlikud Teadaanded ilmumise päevast. Sellest kuupäevast hakkab ka kulgema menetlustoimingu tegemise tähtaeg (Alus: TsMS § 317 lg 4 p 5). Usaldusisiku kohustused on kirjas kohtumääruses. Soovitan lugeda kogu määrust, sealhulgas põhjendavat osa. Heaks abiliseks on Justiitsministeeriumi veebileht Maksejõuetus, kust leiate ka lingid detailsemate selgituste juurde. Kui Te aga tunnete, et usaldusisiku kohustused käivad Teile üle jõu, on võimalik esitada kohtule taotlus Teie vabastamiseks usaldusisiku ülesannetest. Sel juhul määrab kohus Teile uue usaldusisiku.

Vastatud:
08.04.2024

Võlgadest vabastamise menetlus

Võlgadest vabastamise menetlus

Pankrotimenetlus

Tere! Mida tähendab pankroti järgses võlgadest vabastamise menetluses võlgniku ärakuulamine? Kui olen esitanud võlgniku aastaaruande, siis kas esimese aasta järel toimub ka kohtuistung? Milline on tegelik praktika? Olen ise määratud usaldusisikuks, aga mulle pole mitte midagi selgitatud. On endal olemas teadmised juriidikast, kuid praktika puudub ja aastad on teinud oma töö. Seega olen segaduses, kas sellel perioodil toimub lisaks aruannete esitamisele ka ärakuulamisi, istungeid jne ning kas ärakuulamine toimub tänapäeval kirjalikul teel?

Usaldusisiku kohustused kohustustest vabastamise menetluses on:

1) teostada järelevalvet võlgniku kohustuste täitmise üle võlgniku kohustustest vabastamise menetluses;

  2) hoida võlgnikult saadud makseid ja teha nendest väljamakseid võlausaldajatele seaduses sätestatud korras;

  3) esitada kohtule igal aastal aruande võlgniku kohustustest vabastamise menetluse kohta;

  4) täita muid ülesandeid, mille kohus on andnud ja mis sisalduvad kohtumääruses.

Usaldusisik kuulatakse kindlasti ära enne kohustustest vabastamise otsustamist. Millises vormis ärakuulamine toimub, on kohtu otsustada. Võlgnik peab aga  enne vabastamise otsustamist vande all andma kohtule teavet oma kohustuste täitmisest. Kui võlgnik kohtu määratud tähtaja jooksul teavet ei anna, keeldub kohus võlgnikku pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest vabastamise otsustamistamast.

Kas ja kui palju toimub menetluse ajal istungeid on kohtu otsustada ja sõltub vajadusest.

Vastatud:
02.04.2024

Pankrotimenetluses tunnustamata nõuded

Pankrotimenetluses tunnustamata nõuded

Pankrotimenetlus

Tere! Mul on küsminus pankrotimenetluses tunnustamata nõuete osas, so nende nõuete osas, millele esitasin võlgnikuna pankrotimenetluses vastuväite. Pankrotimenetlus on lõpetatud, suurem osa võlgnevustest on tasutud. Kui näiteks kohus ei vabasta mind ülejäänud võlgnevuste tasumisest, siis kas võlausaldajad saavad peale keeldumist uuesti esitada samad nõuded, mille osas esitasin pankrotimenetluses juba kord vastuväite? Lisan väljavõtte pankrotimenetluse lõpparuandest. Kohtule esitatud JP pankrotimenetluse 01.06.2020. a nõuete kaitsmise koosoleku protokollist ning halduri poolt 28.07.2020. a kohtule esitatud jaotusettepanekust nähtuvalt vaidlustas võlgnik nõuete kaitsmise koosolekul võlausaldaja R OÜ nõude summas 317,78 eurot,  Pank AS-i nõude summas 78,22 eurot, O OÜ nõude summas 904,46 eurot, O OÜ nõude summas 1 700 eurot (O OÜ esitas võlgniku pankrotimenetluses nõude summas 15 294,18 eurot, kuid nõudele esitas vastuväite summas 1 700 eurot ka pankrotihaldur ning O OÜ nõue jäi 1 700 euro ulatuses tunnustamata) ja E L Inkassoteenused AS-i nõude summas 138,72 eurot. Võlausaldajad oma nõuete tunnustamiseks hagisid ei esitanud, mistõttu ei ole käesolev kohtumäärus, tulenevalt võlgniku esitatud vastuväidetest, nimetatud nõuete osas täitedokumendiks PankrS § 168 tähenduses. Küsimus on hetkel teoreetiline, soovin mõista antud klausli sisu korrektselt. 

Nõue on tunnustatud, kui sellele vastuväiteid ei esitata, vastuväite esitamise korral tuleb aga nõude tunnustamiseks esitada hagi kohtusse. Nõude tunnustamata jäämine pankrotimenetluses ei kõrvalda täitedokumendi õigusjõudu või nõude omaniku õigust nõue maksma panna. Asjaolu, et nõue jäi pankrotimenetluses tunnustamata, saab tuua kaasa tagajärje vaid pankrotimenetluses. Nõude tunnustamata jäämise tagajärjeks on, et võlausaldaja ei saa oma nõuet realiseerida pankrotimenetluses ja ta ei omanda pankrotimenetlusest pärinevat täitedokumenti. Küll võib ta esitada hiljem nõude kohtusse täitedokumendi saamiseks või avalduse täitemenetlusse nõude sundtäitmiseks (arvestades aegumisega)

Vastatud:
26.03.2024

Pankrot

Pankrot

Pankrotimenetlus

Tere mul kuulutatud välja pankrot ainus sissetulek on töötuskindlustus hüvitis summas 13 eurot päev. Nimelt mul tagasi saada tuludeklaratsiooni kas ma peaksin selle raha saama enda kasutusse või läheb kõik halduri kätte. Kohtumäärusega on mul limiit 1900 kuus. Tänades

Tere

Täname pöördumast! 

 

Kohustustest vabastamise menetluse kestel on inimesel õigus saada Vabariigi Valitsuse kehtestatud alampalk + 1/3 alampalgast iga alaealise lapse kohta.

 

Lugupidamisega
 

Vastatud:
05.03.2024

Pankrot

Pankrot

Pankrotimenetlus

Tere. Meie ettevõte on muutunud maksejõuetuks ning peaksime kohtule esitama pankrotiavalduse. Ettevõttel puuduvad varad, on umbes 3000-4000€ eest laojääki. Ettevõttele on sissenõudeid umbes 15000€ eest. Lisaks umbes samapalju riigivõlga. Olen seadust lugedes aru saanud, et pankrotimenetlust alustades tasub menetluse alustaja. Kui ettevõttel puuduvad vahendid, siis kuidas üldse on võimalik pankrotimenetlust alustada? Parimat

Tere

Täname pöördumast! 

Kui võlgnikul endal puuduvad vahendid pankrotimenetluse läbiviimiseks, siis tuleb võlausaldajatel pankrotimenetlust finantseerida. Kui võlgnikul on pankrotimenetluse läbiviimiseks piisavalt vahendeid (sh võlausaldajad on tasunud kohtu deposiiti summa pankrotimenetluse läbiviimiseks), siis kohus kuulutab välja võlgniku pankroti ja nimetab talle pankrotihalduri. Kui vahendid puuduvad või pankrotimenetlust ei viida läbi avaliku uurimisena, siis pankrotiavalduse menetlus raugeb. Samadel tingimustel raugeb pankrotimenetlus ka pärast pankroti väljakuulutamist. Rohkem infot on siin: https://www.eesti.ee/et/ettevotlus/ettevotte-lopetamine/maksejouetus-ja-pankrot

Lugupidamisega
 

Vastatud:
04.03.2024

Pankrot

Pankrot

Pankrotimenetlus

Tere, Läbi on käidud eraisiku pankrot ning käimas on võlgadest vabastamise menetlus. Kas mul on võimalik olla alustava ettevõtte juhatuse liige?

Tere

Täname pöördumast! 

Maksejõuetus on olukord, kus füüsiline või juriidiline isik (võlgnik) ei suuda maksta enda võlgasid. Maksejõuetu saab olla ka pärandvara. Pankrot on võlgniku suhtes kohtumäärusega väljakuulutatud maksejõuetus. Kui aga ettevõtte tööttab ja toob kasumi, siis tuleb kahtluse alla, kas on ikka teil maksejõuetus. Soovin küsida nõu pankrothalduri käes, kes on teie menetlusega kurdid.

Lugupidamisega
Nastasja Babets

Vastatud:
04.03.2024

Pankrotivõlgniku kasutusse antava sissetuleku suurus

Pankrotivõlgniku kasutusse antava sissetuleku suurus

Pankrotimenetlus

Tere. On kuulutatud välja pankrot ja on saada tagasi tuludeklaratsiooni kas ma saan selle raha enda kasutusse kuna kuu limiit kohtumäärusega 1900. Tänades

Võlgniku töö- või teenistussuhtest või muust sellesarnasest suhtest saadud tulu või ettevõtlusest saadud tulu nõuded loetakse pankrotimenetluses loovutatuks usaldusisikule, kes annab võlgnikule üle kohtumääruses määratud suuruse sissetuleku osa võlgniku ja tema ülalpeetavate vajaduste rahuldamiseks. See tähendab, et Teile võlgnikuna jääb kasutada igas kuus kohtumääruses märgitud summa ja kõik ülejäänu, sealhulgas tulumaksutagastus, antakse võlausaldajate nõuete katmiseks.

Vastatud:
28.02.2024

Nõude loovutamine pankrotimenetluses

Nõude loovutamine pankrotimenetluses

Pankrotimenetlus

Tere, minu oül on maksekäsu kiirmenetluse otsuse järgi nõue eraisiku vastu kes alustas hiljuti eraisiku pankrotti. Soov on nõue loovutada teilele enda oü le. Kirjutasin pankroti haldurile e kirja, kus teavitasin nõude loovutamisest. Sellele e kirjale tuli 2 nädala möödudes vastus järgneva sisuga: Pankrotihaldur S P 08:48 (11 tunni eest) saajale mina Tere, siis palun esitada nõudeavaldus koos põhistava dokumentatsiooniga L OÜ nimel. Kuidas peaks sellele kirjale vastama, et vältida võimalikke manipulatsioone jne? 

Kui olete nõude loovutanud ja võlgniku pankrotihaldurile loovutamisest teatanud, tuleb esitada pankrotimenetlusse nõue uue võlausaldaja nimel koos nõude aluseks oleva kohtumääruse ja nõude loovutamise lepinguga. Just nagu ka pankrotiihaldur on Teile kirjutanud.

Vastatud:
16.02.2024