Kui laekub sissetulek mitme perioodi eest

Kui laekub sissetulek mitme perioodi eest

Pankrotimenetlus

Kui mul on algatatud 2022aastal võlgadest vabastamise menetlus, kuid nüüd sain tööandjalt koondamisteate. Kus saan 4 kuupalga korraga. Kuidas antud juhul edasi rahaga arvestamine käib? Kas antud summa jagan 4ga ja iga kuu kannan endale kuupalga või laheb kogu 4 kuu palk võlgade katteks?

Soovitan lähtuda kohustustest vabastamise menetluse algatamise kohtumäärusest, kus on eelduslikult kirjas millised TMS sätted on aluseks võlgnikule kasutamiseks jääva summa arvutamisele. TMS § 133 lg 11 kohaselt, kui võlgniku kontole kantakse korraga enam kui ühe kuu sissetulek, on kohtutäitur kohustatud tühistama võlgniku avalduse alusel kolme tööpäeva jooksul konto arestimise ulatuses, mis tagab võlgnikule iga ettemakstud kuu kohta arestimisele mittekuuluva sissetuleku, järgides käesoleva seadustiku §-des 131 ja 132 sätestatud piiranguid. Kui võlgniku kontole kantud sissetuleku kasutamise perioodi ei ole võimalik kindlaks määrata, tagab kohtutäitur võlgnikule ühe kuu kohta arestimisele mittekuuluva sissetuleku.

Vastatud:
14.10.2024

Eraisiku pankrot

Eraisiku pankrot

Pankrotimenetlus

Tere Seoses ülejõu kasvanud laenukohustustega olen jõudnud kohta, kus mõistlik on eraisiku pankrot. Uurin kas eraisiku pankroti on võimalik taotleda ka ajal kui veel ei ole tekkinud ühtegi aktiivset võlga aga on näha, et need lähiajal suuremas mahus tekivad? Teine küsimus on, et kas pankrotihaldur võtab ühendust tööandjaga? Lugesin, et kohtutäitur teeb seda täitemenetluse läbiviimise osana aga pankrotihaldur kohta infot ei leidnud. Kas töötasu laekub nagu ikka mu kontole ning pankrotihaldur ise teeb vajaminevad ülekanded endale? Mure on ka seoses ühisvaraga. Varana on mul olemas sõiduauto ning haagissuvila, mis mõlemad on ostetud abielu ajal. Kas abikaasa saab nõuda ühisvara jagamist enne kui pankrotihaldur suunab vara oksjonile müügiks? Aitäh kui saate aidata.

Makseraskustega on soovitatav tegeleda nende tekkides ja kindlasti ei ole vajalik oodata, mil näiteks kohtutäiturid juba nõudeid sundtäitma asuvad. Esmalt soovitan pöörduda võlanõustaja poole, kelle kaasabil võib olla võimalik leida olukorrast ka muu lahendus kui pankrot. Kui aga muud lahendust ei leidu, saab esitada kohtule maksejõuetusavalduse ja jätta kohtu otsustada, kas menetluse liigiks saab võlgade ümberkujundamine või pankrot koos kohustustest vabastamise menetlusega. Pankroti väljakuulutamisel saab võlgniku varast pankrotivara, võlgnik kaotab ise õiguse varaga tehinguid teha ja õigused vara osas lähevad üle pankrotihaldurile, kellel on õigus suhelda nii võlausaldajatega kui sissetulekut andvate isikutega. Kui pankrotivara hulgas on ühisvara, jagatakse see tavapäraselt pankrotimenetluses, kui abikaasad seda varem jaganud ei ole. Rohkem makseraskustes käitumisest saab lugeda https://www.just.ee/maksejouetus

Vastatud:
23.09.2024

Kas täitemenetlus on lubatav pankrotimenetluse või kohustustest vabastamise menetluse ajal

Kas täitemenetlus on lubatav pankrotimenetluse või kohustustest vabastamise menetluse ajal

Täitemenetlus
Pankrotimenetlus

Kui mul on algatatud aastal 2018 eraisiku pankrot kas aastal 2019 on oigus anda minu volgmevus kohtutäiturile

Füüsilise isiku maksejõuetuse seaduse § 48 sätestab sissenõude keelu üldised alused. Seadus eristab nõudeid, mis on tekkinud enne pankroti väljakuulutamist neist, mis on tekkinud pärast pankroti väljakuulutamist. Viidatud paragrahvi lõige 1 sätestab, et võlgniku kohustustest vabastamise menetluse kestel ei saa pankrotivõlausaldajad, sealhulgas need pankrotivõlausaldajad, kes ei ole pankrotimenetluses nõudeid esitanud, pöörata sissenõuet võlgniku varale. Lõike 2 järgi ei saa võlausaldajad, kelle nõue võlgniku vastu on tekkinud pärast pankroti väljakuulutamist, võlgniku kohustustest vabastamise menetluse kestel pöörata sissenõuet usaldusisikule üleandmisele kuuluvatele rahasummadele. Kui arestimisaktiga arestitakse ka usaldusisiku raha, mis kuulub võlausaldajatele maksmisele, siis peab usaldusisik (võlgnik) sellest kohe kohtutäiturile teatama, esitama vastavad tõendid ja taotlema arestimisakti muutmist. Vastavad andmed ja dokumendid tuleb kohtutäiturile esitada iga kord, kui muutub pangakontol olev võlausaldajatele maksmisele kuuluv summa. Selliselt on võimalik tagada, et täitemenetluses oleva nõude katteks arestitakse vaid see osa võlgniku pangakontol olevast rahast, millele on seadusega lubatud sissenõue pöörata.

Vastatud:
18.09.2024

Pensionikonto pankrotimenetluses

Pensionikonto pankrotimenetluses

Pankrotimenetlus

Eraisiku pankrot- pensioni väljavõtmise avaldus tehtud- kas kogu summa võetakse võlgade katteks? Minu pankroti lahendus on selline. et kannan igal kuul kokkulepitud summa võlgade katteks. Pangakontol on limiit ja seda haldab pankrotihaldur. Kuid muus osas on justkui mul vabadus. Kas pensioni saab näiteks ka teise panka kanda, kui teavitada haldurit?

Alates 01.01.2023 saab kohtutäitur ja pankrotihaldur, aga ka Maksu- ja Tolliamet, arestida nõudeid isiku 2. sambast tehtavatele väljamaksetele. 

Arestida saab nõudeid väljamaksete tegemiseks enne pensioniiga või pensionieas.:

  • Enne pensioniiga: raha väljavõtmise avalduse alusel tehtavad väljamaksed
  • Pensionieas (ja kuni 5 aastat enne pensioniiga) – ühekordse väljamakse avalduse alusel tehtavad väljamaksed (osaline või kogu summa korraga, ühekordne väljamakse PIK-kontolt), fondipensioni perioodilised maksed

Kuna Teie varast on saanud pankrotivara, ei ole Teil õigust ka pensionifondist välja võetud raha endal käsutada vaid seda teeb pankrotihaldur.

Vastatud:
10.09.2024

Sissenõude pööramine sissetulekutele

Sissenõude pööramine sissetulekutele

Pankrotimenetlus

Tere! Täidan usaldusidikuaruannet kohustustest vabastamise menetlusest. Olen usaldusisik ise endale. Sooviks abi küsida, kuidas täita tabelit iga kuisete sissetulekute kohta. Seal on vaja jagada tulu osa, millele ei saa sissenõuet pöörata kahte Täitemenetluse seadustiku paragrafide alusel 131 ja 132. Ma saan neli toetust ja ei tea mis tulbadesse neid panna. 1. Tallinna poolt Toimetuleku toetus 2. Tallinna poolt toetus hooldamise eest ( olen oma isale hooldaja) 3. Tallinna linna toetus lapse treeningute eest. 4. Peretoetus, ehk lapse raha 80 eur. Ja kas ma saan õigesti aru, et statistikaameti poolt avaldatud elatusmiinimum summa 338,2 on iga inimese kohta: mina ja laps kokku on siis 338,2*2? Ja palga alammär arvestatakse minu kohta 820 ja lapse kohta pool sellest summast? Kas saaksin teie käest abi selles küsimuses. Ettetänades

Toimetulekutoetus, hooldajatoetus ja peretoetus on arestimisele mittekuuluvad sissetulekud. Sissetuleku suuruse arvutamisel summeeritakse kõik sissetulekud, sealhulgas need, millele sissenõuet pöörata ei saa. Palga alammäär, millele ei saa üldjuhul sissenõuet pöörata on 2024 aastal on 820 eurot, kui on ülalpeetavaid, suureneb mittearestitav summa iga ülalpeetava kohta ühe kolmandiku võrra palga alammäärast kuus. 

Vastatud:
09.09.2024

Nõudeavalduse sisu

Nõudeavalduse sisu

Pankrotimenetlus

Tere.Küsimus?Milline peaks olema nõuetekohane nõudeavaldus pankrotihaldurile?Mida täpselt sinna kirjutada?

Nõudeavalduse sisu sõltub sellest, millist nõuet esitada soovitakse. Avaldustele kindlat vormi kehtestatud ei ole. Tavapäraselt tuleb avalduses välja tuua, kes on avalduse esitaja, mida avaldusega soovitakse ja mis annab õiguse soovitu saavutamiseks.

Vastatud:
31.07.2024

Juriidilise isiku maksejõuetus

Juriidilise isiku maksejõuetus

Pankrotimenetlus

Olen ettevõttega sattunud võlgadesse, võlgu kokku ca 16000 (tarnijad, riigivõlg, üürivõlg) + jooksvad kulud 10le töötajale, ettevõttel raha alla 500€. Ei näe, et asi läheks paremaks, iga nädala tekivad uued võlad, mida ei jõua ära maksta. Kui palju pean töötajatele ette teavitama, et äritegevus lõppeb maksejõuetuse tõttu? Ükski töötaja pole üle 5a töötanud. Millal esitada pankrotiavaldus, esimene võlg on 19.06.2024? Ja kui pankrotiavaldus on töös, millal lõpeb äritegevus?

Pankrot on kohtu poolt välja kuulutatud püsiv maksejõuetus. Kehtib eeldus, et äriühing on püsivalt maksejõuetu (PankrS § 1 lg 3), see tähendab seda, et äriühingu netovara ei ole 6 kuu jooksul vastanud seaduses sätestatud nõuetele. Kui äriühingu netovara ei ole vastanud 6 kuud seaduses sätestatud nõuetele, siis on tegemist püsiva maksejõuetusega (PankrS § 1 lg 3 mõttes) ja pankrotiavaldust esitama kohustatud isikul on võimalik see eeldus ümber lükata, kui ta kohtule esitab positiivse tulevikuprognoosi, et objektiivselt on võimalik hinnata, et järgmise 12 kuu jooksul võlgniku tulevikustsenaarium paraneb.

Kui on ilmne, et juriidiline isik on püsivalt maksejõuetu, peavad juhatuse või seda asendava organi liikmed esitama pankrotiavalduse (TsÜS § 36).

Pankrotiavalduse esitamise kohustuse lasumine juriidilise isiku igal liikmel eraldi tuleneb ka PankrS § 13 lg-st 4, mille kohaselt võib juriidilisest isikust võlgniku nimel pankrotiavalduse esitada juhatus või seda asendava organi iga liige ka siis, kui tal ei ole õigust juriidilist isikut üksinda esindada. Kui juriidilise isiku üks juhatuse liikmetest on pankrotiavalduse esitamise kohustuse täitnud, laieneb nimetatud täitmine ka teistele juhatuste liikmetele, st. avaldust mitteesitanud juhatuse liikmed ei pea eraldi avaldust esitama.

Pankrotimenetluse algatamiseks, tuleb esitada pankrotiavaldus koos võlanimekirjaga (PankrS § 13) kohtusse. Avalduses tuleb esitada ka seletus maksejõuetuse põhjuse kohta ja võlanimekiri, milles on ära toodud võlgniku võlausaldajate nimed ja nende elu- või asukohad ning nende nõuded, samuti andmed võlgniku vara kohta.

Peale avalduse esitamist algatab kohus pankrotimenetluse ja määrab ajutise pankrotihalduri. Ajutine pankrotihaldur koostab kirjaliku aruande, milles ta selgitab välja vara, kohustused, kontrollib, kas pankrotivara katab pankrotimenetluse kulud, teeb kindlaks täitemenetlused, maksejõuetuse põhjuse, jms. Juhul, kui ajutise halduri analüüsi käigus siiski selgib, et ettevõtte vahenditest ei piisa pankrotimenetluse läbi viimiseks, siis pankrot raugeb, kui võlausaldajad ei tasu kohtu deposiiti kohtu määratud summat edaspidiste menetluskulude katteks. Tööandja maksejõuetuse korral esitab Töötukassale avalduse pankrotihüvitise saamiseks ajutine haldur või pankrotihaldur.

15-30 päeva peale pankroti väljakuulutamist toimub esimene võlausaldajate üldkoosolek toimub, kus kinnitatakse võlausaldajate poolt kohtu poolt määratud pankrotihaldur ja valitakse võlausaldajaid esindav pankrotitoimkond;

- 2 kuu jooksul peale ametlikes teadaannetes avaldatud teadet tuleb võlausaldajatel esitada oma tõendatud nõue pankrotihaldurile;

- 3-5 kuud peale ametlikes teadaannetes avaldatud teadet toimub nõuete kaitsmise koosolek, kus vaadatakse läbi nõudeavaldused nende esitamise järjekorras. Vastuväited saavad esitada kõik võlausaldajad ning pankrotihaldur koostab kaitstud nõuete nimekirja;.

- 1 kuu jooksul, peale nõuete kaitsmise koosolekut, saavad tunnustamata nõuetega võlausaldajad esitada nõude tunnustamiseks hagi kohtusse;

- 60 päeva – (2 kuud) peale nõuete kaitsmise koosolekt, kui nõuete vaidlused on läbi, koostab pankrotihaldur jaotusettepaneku, mille alusel pankrotihaldur teeb väljamakseid pankrotivarast.

- Pankrotimenetlus lõppeb lõpparuande kooostamisega pankrotihalduri poolt.

Vastatud:
19.07.2024

Pankrotivara moodustumine

Pankrotivara moodustumine

Pankrotimenetlus

Tere. Kuna on eraisiku pankrot,kas on pankrotihalduril õigus võtta ära loosiga võidetud auto?

Pankrotimääruse alusel muutub võlgniku vara pankrotivaraks, mida kasutatakse sihtvarana võlausaldajate nõuete rahuldamiseks ja pankrotimenetluse läbiviimiseks. Pankrotivara on vara, mis oli võlgnikul pankroti väljakuulutamise ajal, samuti vara, mille võlgnik omandab pankrotimenetluse ajal. Seega on ka võiduna saadud auto pankrotivara, mille arvelt rahuldatakse võlausaldajate nõuded.

Vastatud:
10.07.2024

Pankrotimenetlus

Pankrotimenetlus

Pankrotimenetlus

Tere. Küsiks pankrotimenetluse kohta. Rääkisin võlausaldajaga ja mul on laenude kogukulu hetkel 21000. Soovitas algatada pankrotimenetluse. Kas see on mõistlik ja mida see endaga siiski kaasa toob? Saan aru et arestitakse kogu mu vara jms. Kuid kui mul pole rohkem vara kui mu sissetulekud? Arestitaksegi kogu sissetulekud kui tööle saan ja ei saagi makse maksta? Või on see mingi kindel summa? See jäi mulle hetkel arusaamatuks.

Tekkinud olukorras saab soovitada pöörduda esmalt võlanõustaja poole ja selgitada välja, milline on Teie tegelik finantsolukord ning seda arvestades optimaalseim menetlusliik. Võlanõustamisteenus on tasuta ja seda osutab Teie elukohajärgne KOV. Seejärel tuleb vajadusel esitada maksejõuetusavaldus. Taotleda saab nii võlgade ümberkujundamist kui pankrotimenetlust koos sellele järgneva võlgadest vabastamisega. Milline on otstarbekas, aitab välja selgitada võlanõustaja. Maksejõuetusest ja käitumisest maksejõuetusolukorras saab lugada Justiitsministeeriumi veebilehelt https://www.just.ee/maksejouetus

Vastatud:
20.06.2024

Kohustustest vabastamise menetluse lõpetamine

Kohustustest vabastamise menetluse lõpetamine

Pankrotimenetlus

Peale eraisikupankroti välja kuulutamist algas kohustustest vabanemise menetlus ja aprillis sai tasutud viimased kohustused. E-toimiku teel on minu poolt kõik saadetud, kuid vastust pole tulnud. Millal lõpetatakse menetlus?

Kui kõik nõuded on tasutud, saate esitada kohtule avalduse pankrotimenetluse ja kohustustest vabastamise menetluse lõpetamiseks põhjusel, et menetluse algatamise alus on ära langenud, kuivõrd võlgnik on täitnud kohustustest vabastamise menetluse jooksul kõik võlausaldajate nõuded. Soovitan võtta ühendust ka usaldusisikuga, et ta esitaks kohtule usaldusisiku aruande, mis Teie väidet kinnitab. Kui selline avaldus on esitatud, on lahend tegemata tõenäoliselt kohtu suure töökoormuse tõttu. Millal võiks Teie asi lahendamisele tulla, ei ole kahjuks võimalik prognoosida.

 

 

 

Vastatud:
17.06.2024