Tere. Alusasin tööd augustis 2024 intellektipuudega õpilaste klassiõpetajana, kuid emotsionaalse stressi ja läbipõlemise tõttu jäin haiguselehele. Soovin töölt lahkuda katseajal, mitte omal vabal tahtel (ei soovi lahkuda enda algatusel vaid seetõttu, et ma ei saa töötada "raskete" lastega), vaid tervislikel põhjustel. Pärast haiguslehte pean ennast töötuna Töökassas registreerima ja taotlema töötuskindlustushüvitist. Minu küsimus on milline on töölepingu lõpetamise avalduse sisu, et mul oleks võimalik Töötukassalt taotleda töötukindlustushüvitist.
Töölepingu ülesütlemiseks töötaja tervisest tulenevatel põhjustel on õigus nii töötajal kui tööandjal. Tööandja ülesütlemisega kaasneb töötuskindlustushüvitise õigus, töötajapoolsel lepingu ülesütlemisel sellist õigust ei teki.
Tööandja võib töösuhte TLS § 88 lg 1 p 1 alusel üles öelda kahel juhul,mis annavad töötajale õiguse taotleda töötuskindlustushüvitist, mis on järgmised:
1) töötaja on viibinud vähemalt neli kuud haiguslehel
2) töötajal on arstitõend (võib olla nii perearsti kui töötervishoiuarsti tõend), mille kohaselt on töötajale teatud töö tegemine vastunäidustatud.
Korrektne arstitõend sisaldab töötajale vastunäidusatud tegevusi, nt vastunäidustatud vaimne stress, emotsionaalne pinge, raskuste tõstmine, seisev töö, töö puidutolmuses keskkonnas vms. Töötaja tervise diagnoos tõendil ei ole oluline, sest see kuulub eriliigiliste isikuandmete hulka. Kui tegemist on näiteks vastunäidustusega seisvale tööle, kuid töötaja igapäevane töö sisaldab pikemaajalist püsti seismist, siis ei tohi tööandja töötajale nimetatud tööd anda. Kui tööandjal ei ole võimalik anda töötajale tööd, mis sobiks tema tervisega, siis võib tööandja töösuhte üles öelda TLS § 88 lg 1 p 1 alusel.
Selleks tuleb tööandjale esitada teatis terviseseisundi halvenemisest koos arstitõendiga, misjärel saab tööandja otsustada, kas tal on pakkuda muud tööd või tuleb tööleping üles öelda TLS §88 lg 1 p 1 alusel.
Töötaja võib töösuhte TLS § 91 lg 3 kohaselt erakorraliselt üles öelda töötaja isikust tuleneval põhjusel, sh kui töötaja terviseseisund ei võimalda tal kokkulepitud tööd teha ja tööandja ei võimalda talle sobivat tööd. Sel juhul on vajalik ülesütlemisavaldusele lisada arvstitõend, kust nähtub, milline töö on töötajale vastunäidustatud. Sellisel juhul ei saa töötaja kokkulepitud tööd enam jätkata ning võib töösuhte TLS § 91 lg 3 alusel üles öelda juhul, kui tööandja ei võimalda talle sobivat tööd. Nimetatud alusel töösuhte ülesütlemine ei anna töötajale õigust taotleda töötuskindlustushüvitist.