Siit leiad teavet töölepingu sõlmimise ja lõppemise, töötaja ja tööandja kohustuste ning töö- ja puhkeaja kohta. Samuti leiad teavet tööalaste vaidluste lahendamise kohta. Täpsemalt saad vaadata töölepingu seadusest ja töövaidluse lahendamise seadusest

Vastuseid töökeskkonna ja töösuhete küsimustele leiad ka Tööelu portaalist. Ühtlasi leiad sealt loetelu tööõigust reguleerivatest õigusaktidest ning teabe Tööinspektsiooni ja Töötukassa teenuste kohta.

Töötamise tõendamine

Töötamise tõendamine

Töö

Inimene töötas asutuses 07.07.1997-26.02.1999 metsaväljaveo autojuhina. Tööraamatus ameti kohta sissekanne puudub. Inimesed, kes seda firmat tol ajal pidasid on elus. Kirjutades neile sain vastuse, et "paraku on tegemist ettevõttega, mille puhul on ka õigusjärgne järglane likvideeritud ning dokumentide säilitamise nõue möödunud". Kuidas tõestada nimetatud ametialal töötamist?

Sotsiaalministri määrusega „Pensioniõigusliku staaži tõendamise ja arvestamise kord“ on sätestatud, milliste dokumentidega on võimalik töötamist tõendada. Sellisteks dokumentideks on:

  (1) Tööraamat.

  (2) Tööraamatu või tööraamatus vastavate kannete puudumise või ebaõigete kannete korral võib pensioniõiguslikku staaži tõendada muu dokumendiga – tööleping, käskkiri, korraldus, isiklik kaart, töötasuleht, töönimistu, teenistuskiri, teenistusleht, kolhoosi liikmeraamat, tööettevõtuleping või muu tsiviilõiguslik leping –, milles on andmed töötamise aja kohta.

 (3) Eelnimetatud dokumentide puudumise korral võib pensioniõiguslikku staaži tõendada palgaraamatu või ametiühingu liikmepiletiga.

  (4) Palgaraamatu sissekannete alusel tõendatakse pensioniõiguslikku staaži töölevõtmise päevast kuni töö lõpetamise päevani. Kui palgaraamatus puudub sissekanne töö lõpetamise kohta, tehakse palgaraamatu alusel pensioniõiguslik staaž kindlaks töölevõtmise päevast kuni päevani, mille eest on makstud töötasu.

  (5) Ametiühingu liikmepilet võib olla pensioniõiguslikku staaži tõendav dokument aja kohta, mille osas on olemas sissekanded töötasult või stipendiumilt liikmemaksu maksmise kohta.

Kui midagi neist dokumentidest ei ole võimalik hankida, on lubatud töötamist tõendada ka tunnistajate ütlustega, ent siis on vajalik arhiiviteatis või muu pädeva asutuse tõend selle kohta, et dokumente säilinud ei ole. Nimelt on samas Sotsiaalministri määruses kirjas, et tunnistajate ütluste alusel on riikliku pensionikindlustuse seaduse §-s 28 sätestatud pensioniõigusliku staaži hulka arvatava tegevuse aega võimalik tõendada üksnes juhul, kui dokumendid pensioniõigusliku staaži või selle eri perioodide kohta ei ole säilinud ja selle kohta on arhiiviteatis või muu pädeva asutuse poolt väljastatud tõend. Sel juhul teeb Sotsiaalkindlustusamet pensioniõigusliku staaži kindlaks kahe tunnistaja ütluste alusel. Erandkorras, kui objektiivsetel põhjustel ei ole võimalik mitut tunnistajat üle kuulata, võib pensioniõigusliku staaži kindlaks teha ühe tunnistaja ütluse alusel

Vastatud:
05.03.2025

Töövõtuleping

Töövõtuleping

Töö

Töölepingu seadus sätestab, et töötasult tuleb maha arvata seaduses ettenähtud maksud ja maksed, seega tuleb töölepingus kokku leppida brutotöötasu. See on arusaadav. Aga kas töövõtulepingus (kehtestatud võlaõigusseadusega) võib kokku leppida netotasu või seadus seda ei luba? Netotasu on töövõtjale arusaadavam ja annab talle täpselt teada, mis summa ta kätte saab. Töövõtulepingus peab olema ka säte maksude ja maksete maksmise kohta - see on arusaadav.

Töövõtuleping on võlaõiguslik leping ning sellele ei kohaldata töölepingu seaduse sätteid. Ei ole olulist vahet, kas töövõtulepingusse on märgitud bruto- või netotasu. Oluline on, et lepingust oleks üheselt mõistetav, kui suurt tasu lepingu alusel saadakse ja millised maksud ning maksed tasub tööandja ja millised arvatakse (bruto)palgast maha. 

Vastatud:
03.03.2025

Tööõigus

Tööõigus

Töö

Tere! Kas on takistuseks töötuna arvele võtmisel, kui olen minifirma juhatuse liige, kuid kõik vajalikud toimingud teostab teine juhatuse liige, minu abikaasa. Täpsustan: mingit tasu ei ole võimalik maksta kuna käive on olematu? Tänan!

Tere

Täname pöördumast! 

Töötuna saavad ennast registreerida nii äriühingu (OÜ, AS, hooneühistu jne) juhatuse liikmed, kui ka muud (KÜ, SA, MTÜ jne) juhtimis- või kontrollorgani liikmed.

Juhatuse liikmete puhul on arvelevõtmisel erisus sõltuvalt, kas inimene on juhatuse liige nt MTÜ’s või OÜ’s. Äriühingu juhatuse liige saab töötuna arvele, kui ei saa oma tegevuse eest tasu ja vastab töötuskindlustushüvitise saamise tingimustele (vt täpsemalt töötuskindlustushüvitise saamise tingimustest). Täidetud peavad olema mõlemad tingimused, st ei piisa ainult sellest, et inimene ei saa oma tegevuse eest tasu.
https://www.tootukassa.ee/et/teenused/tootuskindlustushuvitis

Lugupidamisega

 


 

Vastatud:
19.02.2025

Tööõigus

Tööõigus

Töö

Olen alates juuni 2023 ühe tööandja juures lapsehoolduspuhkusel, olles siiani emapuhkusel, kas saaksin alustada tööd tööandja konkurendi juures, kui on sõlmitud mittekonkureerimise kokkulepe?

Tere

Täname pöördumast! 

Kui töölepingus on punkt, et ei saa töötada konkurendi juures, siis tuleb kehtiv tööleping lõpetada ja alles siis alustada uue tööandja juures tööd.

Lugupidamisega

 

Vastatud:
19.02.2025

Tööõigus

Tööõigus

Töö

Tere Töötasin 2 aastat teenindajana ühes ettevõttes ,siis ülemus avas sama koha ,teises kohas ja läksin sinna tööle ,aga lepingut ümber ei tehtud ,jäi sama leping .kokku siis töötasin 4 aastat.nüüd aga ülemus tahab selle koha sulgeda,kuna käive on väike ja pakkus mulle et saaksin eelmises kohas töötada ,aga ma polnud nõus ,sest mulle ei sobi sealne graafik ja seda ei saa ümber teha ,siis ülemus ütles et tee lahkumisavaldus .Ma ju ei taha töölt lahkuda omal soovil ,lisaks ei saa ma sellisel juhul töötukassast töötutoetust.Miks ma pean tegema lahkumisavalduse kui minust ei olene see et praegune koht suletakse ja eelmise koha graafik ei sobi mulle.Kas ma pean vastu tahtmist käima tööl kohas kus graafik ei sobi mulle.Graafiku mitte sobimine on suuresti seotud ühe töötajaga kellega pean koos töötama.Töötaja on toksilise iseloomuga ja tekitab pingeid ja ma ei soovi sellises keskkonnas töötada .Kas sellisel põhjusel ei oleks võimalik töölepingut lõpetada kuidagi teistmoodi ?

Tere

Täname pöördumast! 

Kui töökoht pannakse kinni, siis tähendab et lõpeb töö ja ülemus saaks pakkuda teist tööd ja kui seal on teised tingimused ja teile ei sobi, siis on ju tegu koondamisega, kuna koht kus teie töötate suletakse.

Lugupidamisega

 

 

Vastatud:
17.02.2025

Tööõigus

Tööõigus

Töö

Mul on osaline töövõimetus. Mis dokumente pean esitama praegusele tööandjale, kui soovin lahkuda töölt tervise probleemi tõttu?

Tere

Täname pöördumast! 

Teie raviv arst peab esitama dokumendi, kus on nähtav ja selge, et teil ei ole võimalik töötada praegusel ametikohal tervise tõttu.

Lugupidamisega

 


 

Vastatud:
17.02.2025

Kutsetunnistuse kehtivus

Kutsetunnistuse kehtivus

Töö

Kas kutsetunnistusel, mis on saadud kutsekoja kaudu(sihtasutus kutsekoda) peab olema paberil ka pitser? Ehk, kas kutsetunnistusel peab olema allkiri ning pitser? Kui puudub pitser, kas kutsetunnistus (paber) on kehtetu?

Pitseri puudumine paberkandjal väljastatud kutsetunnistusel ei muuda kutsetunnistust kehtetuks.Kutse andmisel kutse andja sisestab kutse taotleja ja kutse andmed kutseregistrisse, misjärel väljastab trükitud kutsetunnistused kutse andjale Kutsekoda. Kutsekojast on võimalik kontollida kutsetunnistuse kehtivust ning vajadusel taotleda kutsetunnistuse trükitud duplikaati.

Vastatud:
16.01.2025

Katsed tööle võtmisel

Katsed tööle võtmisel

Töö

Kui tööandjal on nõue, et töötaja peab vastama teatud füüsilistele normidele siis kas tööandjal on õigus enne tööle vormistamist kontrollida töötaja füüsilisi võimeid nt füüsilise testi näol? Kui jah siis kas tal lasub ka vastustus kui füüsilise testi sooritamise ajal saab töötaja mingisuguse terviserikke nt südamerikke või trauma? Kas nt. perearsti tõend on piisav , et tõestada töötaja sobivust füüsilise testi sooritamiseks? Tänan.

Lepingueelsed läbirääkimised sisaldavad endas tavaliselt aktiivset infovahetust tööandja ja töölesoovija vahel. Tööandja huvi on selgitada välja parim kandidaat ja koguda otsuse tegemiseks vajalikku informatsiooni. Paljudel juhtudel, sõltuvalt töö iseloomust, on vaimse või ka füüsilise võimekuse hindamiseks tavapärane viia läbi teste. Tööle soovija võib testi tegemisest keelduda, ent siis tuleb arvestada, et tööandja ei saa ka tema võimekust tööülesandeid täita, hinnata ja tööle soovija võib konkurentsist välja langeda.

Tööandja võib töölepingu sõlmimist ette valmistades (näiteks töövestlusel, töökuulutuses) nõuda aga töölesoovijalt  vaid andmeid, mille suhtes tal on õigustatud huvi. See tähendab, et huvi tohib tunda üksnes otseselt tööülesannete täitmise võimekusega seonduva kohta. Kui tööülesannete täitmisel on vajalikud vaid vaimsed võimed või kui tööülesannete täitmiseks piisab tavalisest keskmisest võimekusest, ei ole füüsiliste võimete test õigustatud.

Kui tööle soovijal on terviseprobleemid, ei ole mõistlik töökohale kandideerida. Kui tööle soovija tervis on ohus juba testi sooritades, on väga tõenäoline, et tervist ohtu panemata keskmisest suuremat füüsilist võimekust nõudvaid tööülesandeid ta täita ei saagi. Seega, kui täiskasvanud inimene hindab oma võimeid üle või ignoreerib ohte ja sooritab midagi, mis võib teda kahjustada, vastutab ta enda otsuse eest ikka ise.   

Vastatud:
31.10.2024

Leping töö tegemiseks

Leping töö tegemiseks

Töö

Tere. Soovin teada ,mida tähendab selline töö arvestus. Olen perevanema asendaja v.õ lepinguga,saan ka puhkust .Kas töögraafiku muutmine igal ajal on seaduslik. Teenust osutatakse perekodu juhataja poolt iga kalendrikuu alguseks kinnitatud graafiku alusel. 3.2 Teenuse osutamisel järgitakse, et PEREVANEMA asendaja teenuse minimaalne osutamise aeg ei tohi olla üldjuhul lühem kui kümme ööpäeva ühes kalendrikuus ning katkematu teenuse osutamise aeg võib töö iseloomust olenevalt olla ka lühem kui viis ööpäeva. Ning maksimaalne teenuse osutamise aeg ei tohi olla üldjuhul pikem kui 20 ööpäeva ühes kalendrikuus ning erand on lubatud osapoolte kokkuleppel maksimaalselt viie päeva ulatuses. Antud lepingu alusel on perevanema asendaja teenuse osutamise maht 1/3 kalendrikuu arvestusest (kokkuvõttev arvestus peetakse kalendriaasta kaupa). Üldjuhul toimub perevanema teenuse osutamine põhimõttel: 5 päeva teenuse osutamine ja 10 päeva vaba aega. Kui on tekkinud vajadus osutada teenust väljaspool kokkulepitud aega, teostatakse see suulise kokkuleppe alusel ja tasustatakse juhataja käskkirja alusel vastavalt lisatundidele perevanema tunnitasu ühekordse määra alusel lähtuvalt tema kuutasu määrast. Lugupidamisega Teine küsimus oleks ,kas tööandjal on õigus kutsuda mind tööle igal ajal ,kui vajadus.

Töö tegemiseks võib sõlmida erinevat liiki lepinguid, eelkõige: töölepingu, töövõtulepingu ja käsunduslepingu. Töötajale kaitset pakub enim tööleping, milles kokkulepitut piirab töötaja kasuks töölepinguseaduses sätestatu. Võlaõiguslikul lepingul, milleks on nii töövõtu- kui käsundusleping, sellist kaitset ei ole ja kehtib lepinguvabadus. Millise lepinguga just teie puhul on tegemist, saate ise välja selgitada kui tutvute Tööinspektsiooni veebilehel https://www.ti.ee/ennetus-ja-teave/infomaterjalid/tootamise-lepingute-vordlus-ja-toolepingu-naidis erinevate lepingute võrdlustabeliga.

Vastatud:
24.10.2024

Töötutoetuse taotlemine

Töötutoetuse taotlemine

Töö

Tere! Kas töötukassat saab ka siis taotleda, kui omal soovil ettevõtte juhatusest välja astuda? Parimat

Töötukassa kontrollib hõivet riiklikest registritest. Kui Teil on õigus saata töötuskindlustushüvitist või töötutoetust ei ole oluline millistel alustel lõppes Teie juhatuse liikme staatus vaid oluline on, et registrist ei nähtu, et olete juhatuse liige.

Vastatud:
17.10.2024