Suhete korraldamine abielu lõppedes
Suhete korraldamine abielu lõppedes
Tere, heameelega esitaksin oma küsimuse siin. Aitäh võimaluse eest! Mees ja naine on olnud abielus 13 aastat, neil on 2 alaealist last ning ühiselt soetatud korter, mille omanikeks on mõlemad abikaasad (laene ja võlgu ei ole). Mees soovib algatada lahutuse. Ta tahab oma lapsi toetada, neid kasvatada ja veeta nendega võrdselt aega koos naisega. Milliseid samme tuleb ette võtta, et jagada vara ja määrata laste hooldusõigus? Millised on vara jagamise võimalused ning millised dokumendid tuleb täita, et lapsed oleksid vanemate vahel võrdselt jaotatud? Eeldusel, et abikaasad soovivad lahutada rahumeelselt ja vastastikusel kokkuleppel. Aitäh!
Kui abikaasad ei soovi enam abielus olla saab abielu lahutada kokkuleppel perekonnaseisuasutuses, notari juures või kui ka abielu lahutuse osas üksmeelt ei saavutata, kohtus.Ühisvara jagamisel tuleks esmalt kindlaks määrata ühisvara koosseis ja väärtus. Ühisvara hulka kuuluvad kõik varaesemed, mis on soetatud abielu ajal (sõltumata sellest, kelle nimele need on registreeritud). Ühisvara hulka ei kuulu vara, mis oli abikaasal enne abiellumist, mis on ostetud enne abiellumist olemas olnud vara müügist saadud raha eest või mis on ühele abikaasadest pärandatud või kingitud. Siis mõelda, kuidas abikaasad sooviksid vara jagada. Kui varaesemeid on piisavalt, saab vara jagada selliselt, et kummalegi abikaasadest saab osaks võrdses väärtuses reaalseid varaesemeid. Kui aga ühisvara koosneb vaid ühest varaesemest, tuleb jätta varaese ühele abikaasadest pannes talle kohustuse maksta teisele omandi kaotus välja rahas või varaese hoopistükkis müüa ja jagada raha võrdselt. Kuivõrd abikaasade ühisvara hulka kuulub ka kinnisasi, tuleb ühisvara jagamise kokkulepe vormistada notariaalselt.
Lapse sünnist ja tema põlvnemise kindlaks tegemisest alates on vanematel ühine hooldusõigus (kui ei ole sündi registreerides kokku lepitud teisiti). Hooldusõiguse kuuluvust ei muuda vanemate lahutus ega lahuselu. Kui ühise hooldusõiguse teostamisel probleeme ei esine, ei ole ka põhjust hooldusõigusesse muudatusi teha. Lastega suhtlemise korra ja laste ülalpidamiskulude katmise jaotuse võivad vanemad kokku leppida omavahel lihtkirjalikult (või ka suuliselt) ja selle järgi toimida. Kui kokkulepete saavutamine ei õnnestu, soovitan esmalt pöörduda SKA perelepitusteenusele ja kui ka siis vanemaluskokkulepet ei sünni, laste elukohajärgsesse maakohtusse.