Tere! Oleme lahutamas abielu. Abielu jooksul soetasime korteri (ühisvara) pangalaenuga. Mees ähvardas, et kui ma tahan korteri müügist sentigi saada, teeb ta kõik, et mulle jääks märk külge (st seni kuni korter müügis, jätab igakuise kodulaenu maksmata). Jah, ta on maksnud igakuised laenumaksed, aga töötades välismaal, on laste kasvatamine ja sellega seotud kulud olnud minu kanda kõik need aastad. Kui me ei saa korteri müügi asjus kokkuleppele, mis on järgmine samm? Mis võimalused on, et tema saabki kogu müügist saadud summa? Ettetänades K.
Abielu jooksul soetatud vara, nagu ka abielu ajal pere vajaduste katmiseks võetud laen, kuuluvad abikaasadele ühiselt. Ühisvara moodustub vaatamata sellele kelle nimele on vara registreeritud või kelle sissetulekutest kaetakse laenukohustus, kuivõrd ka sissetulekud on abikaasade ühisvara. Kogu abielu jooksul omandatud varast moodustub ühisvara ja tekib varaühisus. Abikaasade osad varaühisuses on väärtuseliselt võrdsed. See tähendab, et vara jagamisel ei ole vaja jagada üksikuid varaesemeid võrdselt vaid kogu vara ja kohustused tuleks jagada nii, et kummagi abikaasa osa jagamise tagajärjel oleks võrdse väärtusega. Näiteks kui abikaasadel on korter (10000 eurot), kodulaen (jäägiga 5000 eurot) ja auto (jagamise ajal väärtusega 5000 eurot) on jagamine toimunud võrdselt kui üks abikaasa saab korteri ja laenujäägi (10000-5000=5000) ja teine abikaasa saab auto. Kui ühisvara hulka kuulub vaid kinnisasi ja selle soetamiseks võetud laen ja kummalgi abikaasal ei ole huvi korteri ainuomanikuks saada, on tavapäraseim jagamise viis korteri müümine, müügitulemist laenujäägi katmine ja üle jääva raha jagamine võrdselt.
Kui abielu lõppedes vara jagamise osas üksmeelt ei saavutata, saab pöörduda vara jagamiseks kohtusse. Kohus jagab vara kaasomandi jagamise sätete järgi. Olukorda, kus kohtus vara jagades saab kogu ühisvara üks abikaasa ja teisele ei saa osaks midagi, ei saa tekkida kui just abikaasad ise selliselt kokku ei lepi.