Tere, Ostsin kinnisvara (korteri) 2010. aastal enne abiellumist, kasutades selleks isiklikku eluasemelaenu, mille kohustused ja maksed olen kogu perioodi jooksul kandnud täielikult iseseisvalt. Abielu sõlmisin 2021. aastal ning laen saab täielikult tasutud 2025. aastal. Korter on soetatud enne abielu ning vastavalt Eesti Vabariigi perekonnaseadusele kuulub see vara lahusvara hulka, kui ei ole sõlmitud vastupidist sätestavat abieluvaralepingut. Antud juhul sellist lepingut sõlmitud ei ole. Samuti ei ole abikaasa osalenud korteri soetamises ega laenumaksete tasumises. Kas siis jääb korter pärast laenu lõppemist edasi minu isiklikuks lahusvaraks ning kuulub täielikult minu omandisse?
Kuna korter on ostetud enne abiellumist, on see teie lahusvara ja abielludes ei muutunud see ühisvaraks. Küll aga võib abielu lõppemise korral olla Teie abikaasal õigus nõuda hüvitist.
PKS § 34 lg 1 sätestab, et kui ühisvara valitsema õigustatud abikaasa kasutab ühisvara oma lahusvara huvides, peab ta kasutatud vara väärtuse hüvitama. Hüvitis arvatakse ühisvara hulka. PKS § 27 lg 3 kohaselt ei arvata lahusvara hulka neid kulutusi, mille kumbki abikaasa on varaühisuse kestel varalt kasu saamiseks töö või varaliste soorituste näol teinud (vajalikud ja kasulikud kulutused). Niisuguste kulutuste väärtus arvestatakse abikaasade ühisvara hulka.
PKS §-de 34 lg 1 ja 27 lg 3 järgi on õigus nõuda teise abikaasa lahusvarale tehtud kulutuste väärtuse ühisvara hulka arvamist ja nende jagamist, kui ühe abikaasa lahusvara hulka kuuluvalt esemelt kasu saamiseks on abikaasad varaühisuse kestel tööga või rahaga panustanud, s.o teinud ühisvara arvel lahusvara hulka kuuluvale esemele kulutusi. Kulutuste väärtus on tehtud parenduste väärtus, et arvesse võetakse, kui palju panuste tõttu lahusvara väärtus suurenes.