Ühisvara jagamine

Ühisvara jagamine

Abikaasade varalised suhted

Tere, tahetakse lahutada aga elavad samas majas. Kuidas käib ühise maja jagamine pärast lahutust? Kas see tuleb müüki panna? Kui on vaja kõikide dokumentidega ja kogu lahutus ja vara jagamisega abi kuhu siis pöörduma peaks?

Ühisvara jagamine toimub abikaasade kokkuleppel. Õiglaseks ja seadusega kooskõlas olevaks jagamiseks tuleks määrata kindlaks kogu ühisvara koosseis, sealhulgas nii abielu ajal soetatud kogu vara kui ka võetud kohustused. Seejärel jagada vara abikaasade vahel viisil, et kummalegi abikaasale osaks saava vara väärtus on võrdne. Kui ühisvara koosnebki ühest kinnisasjast, võib selle jagada selliselt, et asi jääb ühele abikaasale, kes hüvitab teisele omandi kaotuse rahas (tavaliselt 1/2 asja turuväärtusest) või kui selliseks jagamiseks puuduvad rahalised võimalused või kumbki vara omanikuks saada ei soovi, maja müüakse ja jaotatakse saadud raha. Ikka võrdselt. Kui vara hulgas on kinnisasi, tuleb jagamise kokkuleppe sõlmida notariaalselt.

Vastatud:
16.01.2025

Lahusvara abielus

Lahusvara abielus

Abikaasade varalised suhted

Tere Oleme abielu lahutamas ja meil on lahusvara leping minu nimel on maja mis on kunagi soetatud abikaasa rahade eest Kas lahutuse korral jääb maja mulle või talle mis õigused on tal sellele majale ning kas ta saab mind välja tõsta või kuidagi kõigest ilma jätta Maja sai soetatud juba abielus olles samuti elab majas meie ühine 8 a laps ja minu teismelised lapsed

Kui Teil on lahusvara leping ja kinnisasi on registreeritud kinnistusregistris Teie nimele, ei saa keegi Teilt Teie lahusvara ära võtta ja see jääb Teie omandiks ka abielu lõppedes. Küll võib olla Teie abikaasal õigus nõuda Teilt teatud tingimustel maja soetamiseks tasutud summade (mis on tema lahusvara) hüvitamist. See õigus ei ole aga absoluutne ja ei saa asuda seisukohale, et tal see õigus kindlasti on. Hüvitisnõude olemasolu ja suuruse välja selgitamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele.

Vastatud:
15.01.2025

Abikaasade ühisvara ja solidaarkohustused

Abikaasade ühisvara ja solidaarkohustused

Abikaasade varalised suhted

Tere. Kui mul on kohtutäitur peal ja elukaaslane tahab abielluda kas siis see mõjutab kuidagi ka mu elukaaslase vara ja sissetulekuid?

Võlad, mis on tekkinud enne abiellumist nagu ka vara, mis soetatakse abielu ajal on lahusvara ja abiellumisel see ei muutu. Küll aga võib olla kohtutäituril võimalik pöörata sissenõuet Teie osale ühisvarast, kui Te abielu ajal midagi peaksite soetama ja varasuhe on ühisvara.

Vastatud:
13.01.2025

Abikaasade varalised suhted

Abikaasade varalised suhted

Abikaasade varalised suhted

Tere. Abikaasadena ostetud kinnisvara, abielu lahusvara lepinguga. Korter sai ostetud võrdsete osadena 1/2 kaasomandisse. Lahutuse järel vara jagamist ei toimunud. Samad abikaasad registreerisid uuesti oma abielu ja määrasid varasuhteks ühisvara. Kas praegu kehtival abielul kehtib veel lahusvara või ühisvara? Kas kohtutäitur saab ühe abikaasa võlgnevuse korral arestida mittevõlglasest vara sh pangakontod?

Enne varaühisuse tekkimist soetatud vara abikaasade ühisvara hulka ei kuulu. See jääb jätkuvalt lahusvaraks ehk kuulub sellele, kes vara soetas ja selle omanik on. Lahusvara lepinguga abielu lahutamisel vara ei jagatagi, sest tekkinud ei ole ühisvara, mida saaks jagada.

Alates ühisvara varasuhte tekkimisest ehk abielu sõlmimisel varaühisuse varasuhte valimisest hakkas moodustuma abikaasade ühisvara. Ehk kogu abielu ajal soetatud vara kuulub abikaasadele ühiselt. Täitemenetluses kehtib põhimõte, et sissenõuet saab pöörata vaid võlgniku varale. Sissenõude pööramine abikaasade ühisvarale on lubatav võlgnikuks mitteoleva abikaasa nõusolekul, mida üldreeglina eeldatakse. See tähendab, et nõusolekut ei pea küsima. Nõusoleku eeldus ei kehti erandina kinnisasjade ja võlgnikuks mitteoleva abikaasa sissetuleku ning tema nimel avatud kontol oleva raha suhtes. Neile varadele sissenõude pööramiseks on vajalik võlgnikuks mitteoleva abikaasa nõusolek. Ilma nõusolekuta kinnisvarale ja pangakontole ning sissetulekutele sissenõuet pöörata ei saa. Kui aga võlgniku varast ei ole võimalik nõuet täita, ent võlgnikul on abikaasaga ühist kinnisvaravara või on võlgnikuks mitteoleva abikaasa pangakontole kogutud märkimisväärsed rahalised vahendid, võib kohus sissenõudja avalduse alusel otsustada ühisvara jagamise abielu ajal ja seejärel saab sissenõude pöörata võlgniku osale ühisomandist. 

Vastatud:
10.01.2025

Ühisvara jagamine

Ühisvara jagamine

Abikaasade varalised suhted

Korter on ostetud abielu ajal ühisvara lepinguga, ehk pool korterit kuulub minule ja teine pool eksabikaasale. Nüüdseks on abielu lahutatud. Meil on ka üks ühine alaelaine laps. Vara on jagamisel. Mees tahab nüüd minu osa ka endale osta. Kas saan õigesti aru, et võin tehingust keelduda?

Abielu lõppemisel on asjakohane abikaasade ühisvara jagada. Jagamise viisi üle otsustavad abikaasad kokkuleppel. Kui Teile abikaasa pakutud viis ei sobi, võite pakkuda välja Teile sobivama viisi. Jagamisest aga lihtsalt keelduda ei saa. Kui Teie ilma omapoolse ettepanekute abikaasa pakutud vara jagamise viisist keeldute, saab abikaasa esitada nõude kohtu kaudu ja vara jagatakse ikkagi.

Vastatud:
06.01.2025

Ühisvara jagamine kokkuleppel

Ühisvara jagamine kokkuleppel

Abikaasade varalised suhted

Tere. Kui abikaasaga on soov abielu lahutada, kuid ühisvara jagamisel tekib abikaasal kohustus tasuda mulle teatud summa ja lepitakse kokku, et kuna tegemist on suurema summaga, et siis see ajatatakse näiteks 3 aasta peale. Milline võiks olla minu jaoks tagatis selleks perioodiks, kui seda raha alles makstakse? Kas on mõistlik niikauaks olla endiselt poole kinnisvara ja muude varade omanik, et neid ei vormistata ümber enne, kui antud nn võlg tasutud? Saan aru, et lahutus ja vara jagamine on eraldi asjad. Et saan olla lahutatud, kuid siiski antud varade omanik edasi. Ei arvagi, et abikaasal poleks plaani seda raha tasuda ära, kuid mõtlen just, et kui midagi juhtub ja oleme ühisvara ära jaganud, et siis ei ole minul õigust enam millelegi. Äkki on mõtteid, kuidas antud olukorda oleks mõistlik notaris näiteks kokku leppida, et see kummalegi poolele poleks kahjulik. Aitäh.

Olete saanud aru õigesti, et abielu jooksul soetatud vara jääb ühisvaraks ka peale abielu lõppemist ehk kuni selle jagamiseni. Teil on võimalik notaris sõlmida võlaõiguslik leping Teie ühisvara osa hüvitamiseks rahas kas määrates ära lõpptähtaja või graafiku alusel maksetega koos kohustusega sõlmida asjaõigusleping varade omandiõiguse üle andmiseks peale võlaõiguslepingu alusel võetud kohustuse kohast täitmist. Kuidas täpselt seda sõnastada, nõustab kindlasti tehingut tõestav notar kui selgitate talle, millist tulemust soovite saavutada.

Vastatud:
03.01.2025

Üksik varaese abikaasade ühisvaras

Üksik varaese abikaasade ühisvaras

Abikaasade varalised suhted

Tere kui oleme Abikaasaga Abielus aga elame lahus ma soovin endale kinnisvara osta kas saan panna oma nimele et Abiksasa ei puutuks ültse asjadest.

Kui abikaasad on valinud varasuhteks varaühisuse, on võimalik abieluvaralepinguga kokku leppida, et abielu jooksul soetatud konkreetsed esemed kuuluvad ühe abikaasa lahusvara hulka. Ilma abieluvaralepinguta moodustub ühisvara vaatamata abikaasade eraldi elamisele.

Vastatud:
27.12.2024

Abikaasade ühisvara

Abikaasade ühisvara

Abikaasade varalised suhted

Kinnisvara on soetatud abielu jooksul tööosakute eest. Enda tööosakuid on seal umbes 1/3 , teise inimese tööosakuid umbes 2/3. See ka dokumentaalselt tõestatav. Kas kinnisvara kuulub igal juhul täies ulatuses abikaasade ühisvara hulka ?

Kirjeldatud olukorras kuulub kinnisasi siiski tõenäoliselt ühisvara hulka kuna on soetatud abielu ajal. Kui teise isiku tööosakud on saadud kinke teel ja kingitud on vaid ühele abikaasale, on tööosakute näol tegemist kinke saanud abikaasa lahusvaraga, mille arvelt on ühisvara väärtust suurendatud ja sellel abikaasal on võimalik nõuda ühisvara moodustamiseks kasutatud lahusvara hüvitamist.

Vastatud:
19.12.2024

Abikaasade varasuhted

Abikaasade varasuhted

Abikaasade varalised suhted

Küsimus korteri müügist saadava tulu kohta. Kui ma ostsin endale korteri enne abiellumist ja müün selle nüüd abielus olles maha, kas siis müügist saadav tulu kuulub ainult minule või on see minu ja abikaasa ühisvara?

Kui korter on soetatud enne abiellumist, on see Teie lahusvara. Lahusvaraks oleva korteri müügist saadud tulu on samuti lahusvara. Küll aga võib abikaasal olla õigus hüvitisele, kui abielu jooksul on korterit remonditud või muul viisil ühisvara arvelt parendatud ja seetõttu on korteri väärtus suurenenud. 

Vastatud:
17.12.2024

Ühisvara jagamine

Ühisvara jagamine

Abikaasade varalised suhted

Olin abielus 23 aastat, 2 ühist last. Olin sunnitud lastega põgenema aastal 2010, sest abikaasa kasutas minu ja laste vastu vägivalda. Haigestusin ning mu noorem poeg hakkas isa hirmus kogelema. Kuigi meil oli ühisvarana maamaja, ametlikult töötasin vaid mina ning panustasin kodu remonti, kuid kaasa sain vaid oma isiklikud asjad. Kiusas ta meid veel 5 aastat, tegu oli ka temalt lahutuse nõusoleku saamisega, kuid alates 2016 olen ametlikult lahutatud. Kasvatasin üksi kahe poega, noorem neist on praegu 19.aastane. Mina ja lapsed jäime kodust ilma. Lisaks jäi minu kanda laen, mille maakodu remondiks olin võtnud. Käisin ka tookord juristi juures, et küsida nõu ühisvara jagamise kohta, kuid jurist ütles, et ju olen ahne ja tige naine, kes tahab mehele kätte maksta ning mul pole millegagi tõestada oma panust. Küsimus: kas niipaljude aastate möödumisel on veel võimalik oma osale nõuet esitada? Pakkusin talle, et ta teeks testamendi pojale kellele see oli koduks 15 aastat, kuid nüüd selgus, et ta kirjutas poja majast välja. Poeg ei ela seal, kuid sissekirjutus oli. Lisaks õpib mu 19 aastane poeg ning ülalpidamisekulud on üksinda mul. Olen üle elanud vägivallaakte ja tapmiskatseid, kuid see oli aastatel, kui seda peeti isiklikuks mureks. Kaotasin tervise ning oma visadusega suutsin ellu tagasi pöörduda, kuid kas mul pole mingit juriidilist võimalust näiteks ühisvara küsimuses või see on aegunud teema?

Kogu abielu jooksul soetatud vara on abikaasade ühisvara sõltumata sellest kumma sissetulekute arvel on see soetatud. Abielu lahutusega ei moodustu enam ühisvara juurde, ent juba tekkinud ühisvara jääb ühisvaraks kuni selle jagamiseni. Samuti on abielu ajal perekonna ühisteks vajadusteks võetud laenukohustused abikaasade solidaarkohustused, mille eest vastutavad mõlemad võrdselt. Kui laen oli võetud ja raha kasutatud abielu ajal, tagasimakseid tegite aga vaid Teie ja peale lahutamist, on Teil õigus nõuda endiselt abikaasalt poole laenumaksete hüvitamist.

Soovitan Teil pöörduda uuesti juristi vastuvõtule, et selgitada välja ühisvara koosseis ja teha endisele abikaasale ettepanek ühisvara jagamiseks. Kui vara jagamine kohtuväliselt ei õnnestu, saate esitada vara jagamise nõude kohtu kaudu.

19-aastasel õppival lapsel võib olla õigus nõuda elatist oma isalt. Soovitan ka selle küsimuse juristiga läbi arutada.

Vastatud:
09.12.2024