ühisvara jagamine ning sundtäitmine
Soovime lahutada abielu, ühisvara jagamiseks kokku leppida, et üks abikaasa maksab teisele kokkulepitud summa. Kas selle kokkuleppe peab kinnitama notaris või sobib kirjalik mõlema abikaasa poolt allkirjastatud kokkulepe? Kas sellisel ilma notariaalselt kinnitamata dokumendil on mingi väärtus?
Kui ühisvara jagamine puudutab kinnisvara või äriühingu osalusi, siis neid varasid puudutav ühisvara jagamise kokkulepe peab olema sõlmitud notariaaselt tõestatud vormis. Kui ühisvara jagamisel lepitakse kokku, et üks abikaasa kohustub teisele abikaasale maksma ühisvara jagamisel hüvitist ning soovitakse hüvitise tasumine tagada läbi kinnisvarale seatava hüpoteegiga, siis see peab olema sõlmitud notariaalselt tõestatud vormis. S.t. lepitakse kokku, et kui hüvitist kohustatud tasuma abikaasa ei tasu hüvitist õigeaegselt, siis on hüvitist saama õigustatud abikaasal õigus pöörduda sundtäitmise nõudega kohtutäituri poole. Kui ühisvara jagamisel hüvitise tasumise kohustuse täitmist ei soovita tagada hüpoteegiga, siis hüvitise tasumise rikkumisel saab õigustatud abikaasa pöörduda nõudega kohtusse. Sellisel juhul saab kohtutäituri poole õigustatud abikaasa pöörduda alles peale seda, kui kohustatud abikaasa ei ole õigeaegselt hüvitist tasunud ning peale hüvitise sissenõutavaks muutumist on ta andnud nõusoleku alluda kohesele sundtäitmisele või peale seda kui on saadud kohtust vastavasisuline lahend. Seega, kui ühisvara jagamise kokkulepe ei sisalda kinnisvara või äriühingu osalusi puudutavaid kokkuleppeid, siis ei pea leping olema sõlmitud notariaaselt tõestatud vormis. Samuti kui ei soovita ühisvara jagamisel hüvitise tasumist tagada hüpoteegiga, siis ei pea olema leping sõlmitud notariaalselt tõestatud vormis, kuivõrd notariaalne vorm ei muuda sellist lepingut automaatselt sundtäidetavaks.