Mis on vara juurdekasvu tasaarvestus?

See varasuhe annab abikaasadele suurema varalise iseseisvuse, säilitades majanduslikult nõrgemale abikaasale siiski selged tagatised. Mõlemad olete abielu kestel enda poolt omandatava vara ainuomanikud, võite sellega üksi tehinguid teha ja vastutate kohustuste eest enamasti üksi. Tehingud perekonna ühise eluasemega aga nõuavad igal juhul teise abikaasa nõusolekut, sõltumata sellest, kummale ühine eluase kuulub.

Tasaarvestamisele ei kuulu:

  •  enne abiellumist abikaasa omandis olnud vara;
  •  abielu kestel tasuta käsutuse (nt kinke või pärimise) teel omandatud vara;
  •  abikaasale tervisekahjustuse ja kehavigastuse tekitamisest tulenevad ning riikliku ja kohustusliku pensionikindlustuse alusel kuuluvad õigused;
  •  vara, mis on omandatud tasaarvestamisele mittekuuluva vara arvel.

Tasaarvestamisele kuulub muu hulgas ka vara, mille abikaasa on põhjendamatult müünud, kinkinud, raisanud vms. Kui te enam ei soovi juurdekasvu tasaarvestamise varasuhet, siis saate abieluvaralepinguga valida selle asemele varaühisuse või varalahususe. Lahutuse korral jagatakse abielu kestel omandatu abikaasade vahel võrdselt. Abielu jooksul vähem teeninud abikaasa saab teiselt abikaasalt nõuda rahas (mitte esemetes) poolt selle vara väärtusest, mille võrra teine on rohkem rikastunud. 
Näiteks: ühel isikul oli abielludes 25 000 eurot ja teisel 20 000 eurot. Lahutamise ajaks oli ühel abikaasal vara 15 000 euro võrra ja teisel 10 000 euro võrra rohkem. Seega oli ühe abikaasa vara juurdekasv 5000 euro võrra suurem kui teisel, kel on nüüd õigus nõuda abikaasalt poolt varade juurdekasvu vahest ehk 2500 eurot. Sel moel suureneb mõlema abikaasa vara ühepalju.

 

Kontrollitud: