Kodakondsus
Kodakondsus
Tere! Mul on mure ja küsimus topeltkodakondsuse kohta. Olen sünnijärgselt nii Eesti kui ka Soome kodanik. KodS kohaselt tuleks 21-aastaseks saades emmast kummast loobuda, samas kui põhiseadus kaitseb Eesti kodaniku sünnijärgset kodakondsust, sama kinnitavad ka põhiseaduse kommentaarid. Leidsin KodS asjassepuutuvaid sätteid käsitlevaid kohtuasju vaid juhtumite kohta, kus hageja pole sünnijärgne kodanik. Seega on minu küsimus, kas ma pean 21-aastaseks saades "otsuse langetama" ja kas ma saan teha midagi selle vältimiseks? Soome riigil topeltkodakondsusega probleeme pole. Aitäh!
Põhiseadus kaitseb tõepoolest isiku sünnijärgset kodakondsust ja kelleltki ei tohi võtta sünniga omandatud Eesti kodakondsust. Samas ei saa ka kedagi sundida kodakondsusesse jääma ja kui sünnijärgse kodakondsusega isik soovib võtta vastu mõne muu riigi kodakondsuse, ei tohi teda takistada ning tuleb topeltkodakondsuse vältimiseks Eesti kodakondsusest vabastada.
Juhin Teie tähelepanu asjaolule, et kodakondsuse kaotamine ja kodakondsuse äravõtmine ei ole päriselt kattuvad mõisted. Kodakondsusseaduse § 2 lg 4 kohaselt kaotatakse Eesti kodakondsus kodakondsusest vabastamise, selle äravõtmise või mõne muu riigi kodakondsuse vastuvõtmisega. Seega kaotatakse kodakondsus sellest vabastamisega isiku taotluse alusel, teise riigi kodakondsuse vastu võtmisega ja ka kodakondsuse ära võtmisega. Kodakondsuse võib Vabariigi Valitsuse korraldusega teatud juhtudel ära võtta kodakondsusseaduse § 28 alusel.
Seega on alaealistele lastele, kelle vanemad on erinevas kodakondsuses, olla kuni täisealiseks saamiseni kaks kodakondsust ent 18-aastaseks saades peab laps siiski kolme aasta jooksul loobuma kas oma Eesti või mõne muu riigi kodakondsusest.