Ülalpidamisnõudele kohaldatav seadus

Tere Eestis kehtib seadus, et täisealised lapsed on kohustatud ülal pidama oma vanemat, kui viimane ise hakkama ei saa. Mõtlen just seda poolt, et kohustatud tasuma näiteks vanema hooldushaigla/hooldekodu tasusid. Minul on olukord selline, et lapse isa on Belgia kodanik, kes on juba aastaid Hispaania resident. Lapsele ta elatist ei maksa (kuigi asi on kohtus) ja osaline hooldusõigus on antud minule (viibiiskoht, haridus, meditsiin). Kas lapsel Eesti seaduse järgi on siiski tulevikus kohustus seda vanemat üleval pidada, kes ei ole Eesti kodanik? Lugupidamisega

Alates 18. juunist 2011 kohaldatakse ülalpidamisküsimuste suhtes uusi õigusnorme. Ka uute õigusnormidega tagatakse elatist saama õigustatud isiku kohtulik kaitse, võimaldades sellel isikul esitada elatist maksma kohustatud isiku vastu hagi oma koduriigi kohtusse. Ülalpidamiskohustuse suhtes kohaldatav õigus määratakse kindlaks Haagi 2007. aasta protokolliga ning kõiki ülalpidamist käsitlevaid otsuseid, mille on teinud liikmesriikide kohtud, tunnustatakse ja täidetakse ilma täiendavate formaalsusteta kogu Euroopa Liidus. Peale selle pakuvad liikmesriigid elatist saama õigustatud isikutele ja elatist maksma kohustatud isikutele haldusabi.

Kõnealused õigusnormid kehtivad kõigis 27 ELi liikmesriigis, sealhulgas Taanis vastavalt Euroopa Ühenduse ja Taani Kuningriigi vahelisele 19. oktoobri 2005. aasta lepingule, mis käsitleb kohtualluvust ja kohtuotsuste täitmist tsiviil- ja kaubandusasjades.