Siit leiad füüsilise isiku tulumaksu ja maamaksu kohta vajaliku teabe. Täiendavalt vaata veel tulumaksuseadust ja maamaksuseadust.

Ravikindlustus

Ravikindlustus

Maksud

Tere! Kas on olemas viis kuidas minu mittetöötav täiskasvanud poeg ,soovimata end töötukassas registreerida(sai mõned aastad tagasi töötukassas negatiivse kogemuse), saaks riigilt ravikindlustust?

Ravikindlustusega  kindlustatud isikud jagunevad: 

  • inimesed, kelle eest makstakse või kes ise maksavad sotsiaalmaksu
  • kindlustatud isikuga võrdsustatud isikud (lapsed, rasedad, pensionärid, õpilased, üliõpilased jt)
  • vabatahtliku lepingu alusel kindlustatud isik  

Täpsemalt ravikindlustuse saamise erinevatest alustest saab lugeda Tervisekassa veebilehelt pealkirja alt Kindlustatuga võrdsustatud inimesed ja Inimesed, kelle eest makstakse või kes ise maksab sotsiaalmaksu

Vastatud:
17.03.2025

Juhatuse liikme leping

Juhatuse liikme leping

Maksud

Tere! Kas juhatuse liikme tasu pealt peab maksma sotsiaal maksu või mitte? Palun konkreetset vastust, mis ei kasuta sõnu "võib maksta" või "peaks maksma" jms. Olen juba tunde internetis kolanud ja igal pool on heietavad sõnad, mis ei ütle mitte midagi. Juhatuse liige ei hooli tervisekindlutusest ja sellest tulenevalt ei huvita teda ka sots. maksu maksmine. 

Sotsiaalmaksuseaduse kohaselt makstakse sotsiaalmaksu juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele makstud tasudelt. See tähendab, et kui ettevõttes makstakse juhatuse liikmele juhatuse liikme tasu, siis ka makstakse väljamakstud brutotasult sotsiaalmaksu. Kui mõnel kuul ei ole tasu makstud pole ka makse. Miinimumkohustust (mis on aluseks näiteks ravikindlustuse tekkimisele) ei ole.

Vastatud:
05.03.2025

Maksuhalduri õigused

Maksuhalduri õigused

Maksud

Tere! Maksu- ja Tolliamet andis teada, et on eraisiku seljataga küsinud välja kõikidest pankadest eraisiku pangakonto väljavõtted ja nendega tutvunud. Kas Maksu- ja Tolliametil on volitused küsida välja kõigi eraisikute pangaväljavõtted ja nendega tutvuda. Pangaväljavõttes on inimese kogu elu, kus on kasutatud pangakaarti, mida on ostetud ja kust on ostetud. Olin ettevõttes palgatööline, kelle suhtes on Maksu- ja Tolliamet algatanud menetluse asjaolude selgitamiseks. Kas minu eraellu saab ja tohib nii kergekäeliselt sekkuda? Lisaks on Maksu- ja Tolliamet võtnud välja minu piiriületused, kus ja mis ajavahemikus olen viibinud. Ma olen kõrvaline isik, kes oli palgatöötaja ja ei puutu ettevõtte tegemistesse. Sõlmisin töölepingu, tegin tööd ja sain kokkulepitud ajal töötasu. Kas selline ahistamine on tõesti seadusega kooskõlas? Tööleping lõppes neli kuud tagasi, aga praegu sain teada, millega Maksu- ja Tolliamet tegeleb. Aitäh vastamast!

 

Maksuhalduril on õigus nõuda kolmandatelt isikutelt, sealhulgas krediidiasutustelt, teavet maksumenetluses tähendust omavate asjaolude kindlakstegemiseks. Eelnimetatud isikud on kohustatud andmeid esitama, välja arvatud juhul, kui neil on seaduse alusel õigus tõendite ja andmete esitamisest keelduda.

Enne kolmandalt isikult teabe nõudmist tuleb teabe saamiseks pöörduda maksukohustuslase poole, välja arvatud juhul, kui maksuhalduril puuduvad andmed maksukohustuslase elu- või asukoha kohta, maksukohustuslane ei ole maksuhaldurile teadaoleval aadressil kättesaadav või takistab maksumenetluses tähendust omavate asjaolude väljaselgitamist.

Vastatud:
03.03.2025

Riik tasub sotsiaalmaksu

Riik tasub sotsiaalmaksu

Maksud

Boriss Tsiljumov Sund. 25.08.1956a. Olen pensionär ja 40 protsenti puudega. ma töötan. Sotsiaalmaksu hüvitamine vähenenud töövõimega inimese eest Miks Töötukassa ütles, et pensionärid sotsiaalmaksu töövõimetus soodustust ei anna? Seadus ei ütle, et pensionäridele ei anta hüvitisi (Sotsiaalmaksu hüvitamise vähenenud) Palun öelge, kas pensionär, olen 67-aastane ja ametlikult töötav, võib saada Sotsiaalmaksu hüvitamise vähenenud Я пенсионер и инвалид на 40 процентов. я работаю.Есть закон Компенсация социального налога лицу с пониженной трудоспособностью. Почему Касса по безработице сказала мне сегодня, что пенсионеры по стажу и я инвалид 40 процентов не получают пособие по инвалидности социального налога?(Sotsiaalmaksu hüvitamine vähenenud töövõimega inimese eest) В законе не сказано, что пенсионерам не положены льготы (Уменьшенная компенсация по социальному налогу) Скажите, пожалуйста, может ли пенсионер и инвалид, мне 67 лет, официально трудоустроен, получить льготную компенсацию по социальному налогу? 

Kui töötaja on vanaduspensioniealine, siis vastavalt SMS § 6 lg 3 sätestatule maksab riik sotsiaalmaksu kuumääralt ning tööandja maksab sotsiaalmaksu sellelt osalt töötasust, mis ületab kuumäära.

Vastatud:
11.02.2025

Maksusumma määramise aegumine

Maksusumma määramise aegumine

Maksud

Tere, Ma olen Eesti kodanik, kuid viibin töö tõttu välismaal. Välismaal viibin ma rohkem kui 190 päeva aastas. Minu tööleping on sõlmitud Maltal. Кaha laekub mitte Eesti pangakontole. Kas ma pean sellisel juhul maksma makse Eestis, kui neid ei ole välismaal tasutud? Ma töötan erinevates riikides sõltuvalt projektist ja mitte alati Euroopas. Mitu viimast aastat võivad maksud tagasiulatuvalt sisse nõuda?

Maksusumma määramise aegumistähtaeg on kolm aastat. Maksusumma tahtliku tasumata või kinni pidamata jätmise korral, sealhulgas maksuvõla tekkimisel maksukorralduse seaduse §-s 41 nimetatud isiku poolt kuriteo toimepanemise korral, on maksusumma määramise aegumistähtaeg viis aastat. Aegumistähtaeg algab selle maksudeklaratsiooni esitamise tähtpäevast, mida ei esitatud või milles esitatud andmete alusel maksusumma valesti arvutati. Siiski tuleb arvesse võtta ka aegumise peatumise võimalust. Aegumise peatumise alused on sätestatud maksukorralduse seaduse § 99.  

Vastatud:
29.01.2025

Maksuresidentsus

Maksuresidentsus

Maksud

Tere, Ma olen Eesti kodanik, kuid viibin töö tõttu välismaal. Välismaal viibin ma rohkem kui 190 päeva aastas. Minu tööleping on sõlmitud Maltal. Кaha laekub mitte Eesti pangakontole. Kas ma pean sellisel juhul maksma makse Eestis, kui neid ei ole välismaal tasutud? Ma töötan erinevates riikides sõltuvalt projektist ja mitte alati Euroopas. Mitu viimast aastat võivad maksud tagasiulatuvalt sisse nõuda?

Teie küsimusele vastamiseks on vajalik määrata kindlaks Teie maksuresidentsus. Resident on piiramatu maksukohustusega isik, kellel Eestis maksustatakse nii Eesti kui välisriigi tulu, kuid topeltmaksustamine välditakse. Füüsiline isik on resident, kui tema elukoht on Eestis või kui ta viibib Eestis vähemalt 183 päeval 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul. Täpsemalt residentsuse määramise juhendist.Residentsuse määramise juhend selgitab, millal loetakse füüsilist isikut residendiks, annab ülevaate residentsuse muutumise asjaoludest ning deklareerimise ja tulumaksu tasumise kohustusest.

Maksusumma määramise aegumistähtaeg on kolm aastat. Maksusumma tahtliku tasumata või kinni pidamata jätmise korral, sealhulgas maksuvõla tekkimisel maksukorralduse seaduse §-s 41 nimetatud isiku poolt kuriteo toimepanemise korral, on maksusumma määramise aegumistähtaeg viis aastat. Aegumistähtaeg algab selle maksudeklaratsiooni esitamise tähtpäevast, mida ei esitatud või milles esitatud andmete alusel maksusumma valesti arvutati. Siiski tuleb arvesse võtta ka aegumise peatumise võimalust. Aegumise peatumise alused on sätestatud maksukorralduse seaduse § 99.  

Vastatud:
29.01.2025

Intressi vähendamine

Intressi vähendamine

Maksud

Tere. Minul küsimus intressinõude tasumise kohta. MTA - le sai tasutud põhinõue 04.06.2024 ja 10.01. 2025 esitati intressinõue. Kas on võimalik vaide esitamisel intressi nõuet vähendada. Maksuvõlg tekkis 2016 .

Maksukohustuslane või muu menetlusosaline, kes leiab, et maksuteate, maksuotsuse, vastutusotsuse, korralduse või muu maksuhalduri haldusaktiga on rikutud tema õigusi või piiratud tema vabadusi, võib nõuda selle haldusakti kehtetuks tunnistamist, muutmist või uue haldusakti väljaandmist esitades haldusaktile vaide. Kui selleks on alust, saab taotleda ka intressi vähendamist.

Vastatud:
13.01.2025

Automaks

Automaks

Maksud

Tervitus! Nägin internetis et automaksu valguses justkui on võimalik auto soetada omale kinkelepinguga notaris? Et maksad notarile siis notaritasu x summa ning auto ongi sinu nimel ilma registreerimistasu maksmata? Kas see on tõesti nii? Aitäh

Registreerimistasu makstakse sõiduautode ja kaubikute liiklusregistris esmakordse registreerimise eel, st registreerimiskande eelduseks on tasutud registreerimistasu. Registreerimistasu tuleb maksta ka Eesti liiklusregistris juba registreeritud sõidukite esimesel omanikuvahetusel, mida tehakse alates 01.01.2025, eeldusel, et selle sõiduki eest pole varem registreerimistasu makstud. Seega ei ole maksukohustus seotud mitte sõiduki omandamise viisiga (ost-müük või kinkeleping notari juures) kui registrile avalduse tegemisega omanikukande muutmiseks. Registreerimistasu ei tule erandina maksta liisinguvõtjal sõiduki liisingufirmalt väljaostmisel ja oma nimele kandmisel ning päranduseks saadud sõiduki oma nimele registreerimisel. Nende puhul rakendub registreerimistasu järgmise omanikuvahetuse korral. Kinkelepingu alusel soetatud sõiduki osas registris omanikukande muutmisel tuleb registreerimistasu maksta vaatamata sellele, millises vormis on kinkeleping sõlmitud.

Vastatud:
03.01.2025

Maksustamine

Maksustamine

Maksud

Kas on õige kui kaubale lisatakse aktsiisi ja muud maksud ja siis kogu summa pealt võetakse käibemaksu. Kas ei olie tegu topelt maksustamisega?

Tegemist on erinevat laadi maksudega ja see ei ole topeltmaksustamine. Topeltmaksustamine tekib kui kaks või enam riiki (või ka sama riik) maksustavad sama maksumaksja tulu või kapitali samalaadsete maksudega. 

Vastatud:
19.12.2024

Ettevõtte omatarve

Ettevõtte omatarve

Maksud

Töötaja või juhtorgani liige ostab ettevõttelt ettevõtte poolt pakutavat teenust, mille pealt ettevõte teenib enam kui mõistlikku kasumit. Ettevõte on küsinud osutatavatelt teenustelt käibemaksu tagasi. Seadus: “Kauba võõrandamist või kasutamist eelnimetatud juhtudel käsitatakse omatarbena, kui maksukohustuslane on selle kauba või selle kauba osa sisendkäibemaksu oma arvestatud käibemaksust täielikult või osaliselt maha arvanud.” Vastavalt käibemaksuseadusele tundub, et tegu on omatarbega. Kas ettevõtte poolt esitatud arve pealt peaks ettevõte tasuma ka erisoodustusmaksu, sotsiaalmaksu ja / või tulumaksu?

Teie poolt osaliselt tsiteeritud käibemaksuseaduse säte tervikuna on sõnastatud: Omatarve on maksukohustuslase poolt tema ettevõtte vara hulka kuuluva kauba tasuta võõrandamine ja teenuse tasuta osutamine, samuti ettevõtte vara hulka kuuluva kauba tasuta kasutamine maksukohustuslase enda, tema töötaja, teenistuja või juhtimis- või kontrollorgani liikme poolt isiklikuks tarbeks või muul ettevõtlusega mitteseotud eesmärgil. Omatarbena ei käsitata sõiduauto kasutamist ettevõtlusega mitteseotud otstarbel, välja arvatud käesoleva seaduse § 30 lõike 4 punktides 3 ja 4 nimetatud juhtudel. Kauba võõrandamist või kasutamist eelnimetatud juhtudel käsitatakse omatarbena, kui maksukohustuslane on selle kauba või selle kauba osa sisendkäibemaksu oma arvestatud käibemaksust täielikult või osaliselt maha arvanud.

Vastatud:
10.12.2024