Elukoha müügi tulumaksuvabastus

Tere Oleksin tänulik, kui saate mind aidata seoses kinnisvaratehingu tulumaksustamise küsimusega. Minu eelmise elukoha korteriomandi müügi leping sõlmiti 29.11.2021 ning ma sain sellest müügist tulu. Tulumaksu kohustust polnud kuna tegemist oli minu elukohaga. Oma praeguse elukoha sain korteriomandi kinkelepinguga. mis sõlmiti 28.12.2021. Tegemist on ainsa kinnisvaraga mida oman ja see on minu elukoht olnud kinkelepingu sõlmimise hetkest. Soovin praegust elukohta müüa ning mõistan, et tulumaksu kohustuse välimiseks ei saa müügitehing toimuda enne 29.11.2023 (k.a). Tulenevalt seadusest pean kasutama korterit elukohana kuni müügini. Plaanin selle aasta lõpuks Portugali kolida. Esimesed 90 päeva (alates 10.september 2023) plaanin viibida riigis EU viisavaba turistina ning sellel perioodil alustada elamisloa taotlemist, eesmärgiga riigis viibida kauem kui 90 päeva ja aasta lõpus alaliselt Portugali kolida. Jätkan töötamist Eesti firmas kaugtöö formaadis ja taotlen tööluba läbi Eesti tööandja. Esimesed 90 päeva peatun airbnb korteris ilma sissekirjutuseta. Perioodil September-November ei plaani ma Eesti korterit välja üürida ja korter seisab tühjana. Korteri kommunaalarved sel perioodil tasun mina. Naasen enne müügitehingu toimumist Eesti korterisse. Kas minu Eesti korterit saab käsitleda minu elukohana perioodil September-November 2023? Juhul, kui saan elamisloa Portugalis enne müügitehingut, kas see võib minu elukoha definitsiooni muuta Eesti riigi silmis? Juhul, kui sõlmin enne müügitehingut Portugalis üürilepingu elupinna jaoks, kas see võib elukoha definitsiooni muuta Eesti riigi silmis? Olen tänulik vastuste eet ja igasuguse nõu eest mida saate anda. Lugupidamisega,

Kui inimene võõrandab eluruumi, mida ta kasutas kuni võõrandamiseni oma elukohana, siis võõrandamisest saadud kasu on maksuvaba ja tulumaksuga ei maksustata.

Tulumaksuseadus ei piiritle, milline peab olema inimesel elukoha olemasolul elukohana kasutamise intensiivsus. Inimesel võib olla samaaegselt kaks või enam elukohta, mida ta kasutab. Seega on elukoha kindlakstegemine iga maksuvabastuse juhtumi puhul fakti tõestamise küsimus. Riigikohtu suuniste kohaselt on maksuvabastuse rakendamisel määrav isiku tegelik elukoht. Kui Teil puudub Eestis teine elukoht, Teie isiklikud asjad on korteris ja Eestis viibides elate Te seal, on tegemist Teie elukohaga.

Maksuvabastust saab kasutada aga vaid ühele müügitehingule kahe aasta jooksul. Tehingute vahelist kahte aastat loetakse müügitehingu kinnistusraamatusse kandmise kuupäevale järgnevast päevast alates. Näiteks kui eelmine müügitehing toimus 28.11.2021, uus omanik kanti kinnistusraamatusse aga 01.12.2021, hakatakse kahte aastat arvestama järgnevast päevast ehk 02.12.2021 ja järgmine müügitehing võib toimuda alates 02.12. 2023.

Vastatud:
13.07.2023