Tulumaks raha laenamisel

Tulumaks raha laenamisel

Tulumaks

Tere. Olen 2024 aasta jooksul aidanud rahaliselt last ja tema abikaasat kodu hankimisel summas ca.15000€. Tegemist on pigem laenuga. Hetkel kehtib suuline kokkulepe,et nad maksavad tagasi niipalju kui saavad,siis kui saavad. Rahad on liikunud arvelt-arvele, arusaadavate ja konkreetsete selgitustega. Kas antud olukorras on kohustus kellelgi tulumaksu deklaratsioonis midagi deklareerida? Et oleks Maksuameti ees kõik juriidilisekt korrektne, kas peaks tegema kirjaliku ,eraisikute vahelise laenulepingu? Ette tänades vastuse eest.

Tulumaksuga maksustatakse füüsilise isiku tulu. Kui laenu antakse pereliikmele intressita, ei saa keegi selliselt raha laekumiselt tulu ja tulumaksukohustust ei teki. Kui aga laenatud summalt tasutakse ka intressi, on intress laenuandja tulu, mis tuleb deklareerida ja millelt tuleb tasuda tulumaks.

Vastatud:
17.12.2024

Eluaseme müügil tulumaks

Eluaseme müügil tulumaks

Tulumaks

Olen ostnud korteri ja seda renoveerinud, tõenäoliselt enam kui 10% eest soetusmaksumusest. Olen seal elanud ca. 3 kuud. Asjaolude sunnil kaalun korteri müüki. Kinnisvara ei ole viimase 2 aasta jooksul müünud. Kui kaua pean seal elama, et tulumaksuseaduse ja käibemaksuseaduse mõistes käsitletaks korterit "kasutatud kinnisvarana", et ei peaks müügihinnale lisama käibemaksu?

Tõenäoliselt olete küsimust esitades ekslikult maininud käibemaksu ja tegelikult tunnete huvi tulumaksuga maksustamise kohta. Kui inimene võõrandab eluruumi, mida ta kasutas kuni võõrandamiseni oma elukohana, siis võõrandamisest saadud kasu on maksuvaba ja tulumaksuga ei maksustata. Seadusandja ei ole näinud ette kui kaua peab eluruumi elukohana kasutama vaid oluline on, et seda kasutatakse elukohana võõrandamisele vahetult eelneval ajal ja kuni võõrandamiseni.

Tulumaksuseadus ei piiritle, mitu päeva aastas peab eluruumi kasutama, et seda saaks nimetada elukohaks. Inimesel võib olla samaaegselt kasutuses kaks või enam elukohta.   Riigikohtu suuniste kohaselt on maksuvabastuse rakendamisel määrav isiku tegelik elukoht. Tegeliku elukoha kindlaks tegemine on iga maksuvabastuse juhtumi puhul seega fakti tõestamise küsimus. 

Maksuvabastust saab rakendada aga vaid ühele müügitehingule kahe aasta jooksul. Tehingute vahelist kahte aastat loetakse müügitehingu kinnistusraamatusse kandmise kuupäevale järgnevast päevast alates.

 

Vastatud:
10.12.2024

Maksuvabastus elukoha müügitulult

Maksuvabastus elukoha müügitulult

Tulumaks

Tere. Mu isa sai tädi käest kingituseks korteri. Tulevikus on plaan korter maha müüa, kuid hetkel elan seal sees mina (tütar). Lepingus on kirjas, et tulumaksust vabastust saada, peab seal sees elama vähemalt kaks aastat. Kas antud juhul peab vähemalt kaks aastat sisse kirjutatud olema minu isa või tõendab ka eluruumina kasutust see, kui tütar ennast sisse kirjutab? Tänan ette!

Kui inimene võõrandab eluruumi, mida ta kasutas kuni võõrandamiseni oma elukohana, siis võõrandamisest saadud kasu on maksuvaba ja tulumaksuga ei maksustata.

Tulumaksuseadus ei piiritle, mitu päeva aastas peab eluruumi kasutama, et seda saaks nimetada elukohaks. Ka ei ole määrava tähtsusega sissekirjutus vaid tegelik kasutamine elukohana. Inimesel võib olla samaaegselt kasutuses kaks või enam elukohta.   Riigikohtu suuniste kohaselt on maksuvabastuse rakendamisel määrav isiku tegelik elukoht. Tegeliku elukoha kindlakstegemine on iga maksuvabastuse juhtumi puhul seega fakti tõestamise küsimus. 

Maksuvabastust saab rakendada aga vaid ühele müügitehingule kahe aasta jooksul. Tehingute vahelist kahte aastat loetakse müügitehingu kinnistusraamatusse kandmise kuupäevale järgnevast päevast alates.

Vastatud:
07.11.2024

Mis on tulu kinnisvara võõrandamisel

Mis on tulu kinnisvara võõrandamisel

Tulumaks

Tere! Soovime abikaasaga maha müüa praeguse elukoha (kaasomand, mõlemale kuulub 1/2 mõtteline osa), et soetada midagi suuremat. Viimase elukoha müüsime vähem kui kaks aastat tagasi. Praegune elukoht sai soetatud tühjana, oleme selle aja jooksul paigaldanud köögi, kappe, diivani, igasugust kodutehnikat. Oleme hoidnud tšekke ja ülekande dokumente alles. Peale lapse sündi oleme mõistnud, et elukoht jääb kõigele vaatamata meile kitsaks. Me ei soovi antud korterist mingit tulu teenida, kuid sooviks vähemalt meie panustatud raha natukene tagasi saada. Soovime teada, kas tulumaksuvabastuse saamiseks käib korteri parendamise mõiste alla ka korteri igasugune sisustus? Kas sisustuse soetamise kuupäev on seejuures oluline (korterisse jääb mõni vanast elukohast kaasa võetud kodutehnika, mille tšekkid on meil alles)? Tulu deklareerides soovime välja tuua, et me pole antud korterilt tulu teeninud, sest müüme ilmselt odavamalt kui oli korteri soetamise hind koos sellesse investeeritud summaga. Kas sellisel juhul tuleb meil ka tuludeklaratsioonis mingeid tõendeid esitada või kuidas selline järelvalve teostatakse?

Vara müügist või vahetamisest saadud tulust võib enne tulumaksuga maksustamist maha arvata vara soetamise ja võõrandamisega otseselt seotud dokumentaalselt tõendatud kulud. Kui dokumentaalne tõendus puudub, siis tehtud kulusid maksustamisel arvesse võtta ei saa.

Vara soetamisega seotud kulud on:

  • vara omandamiseks (soetamiseks) tehtud kulu (näiteks ostuhind) 
  • vara parendamiseks (näiteks elamu rekonstrueerimiseks) ja täiendamiseks (näiteks remondi või sisseehitatud mööbli eest) tehtud kulud 
  • vara soetamisel makstud vahendustasud ja lõivud (näiteks ostja poolt tasutud notaritasu, riigilõiv jms lepingus kajastatud ja lepinguga seotud tasu)
  • kapitalirendi (liisingu) korras soetatud vara puhul lepingujärgsete, tegelikult makstud rendi- või väljaostumaksete kogusumma ilma intressideta
  • omavalmistatud asja puhul asja valmistamiseks tehtud kulude summa (näiteks elamu ehituskulu)
  • ettevõtlustulule lisatud summa juhul, kui isik võõrandab vara, mis on eelnevalt maksustatud tema kui füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) isiklikku tarbimisse võetud varana.

Vara võõrandamisega otseselt seotud kulud on:

  • kulud, mida tegemata ei saa vara võõrandamise tehingut sooritada (näiteks müüja poolt tasutud notaritasu, riigilõiv vms lepingu sõlmimisega makstud tasu)
  • kulud, mis on tehtud tehingu edukama sooritamise huvides (näiteks maakleritasu, vara hindamise tasu)
  • kasvava metsa raieõiguse ja raiutud metsamaterjali korral metsa majandamiseks tehtud kulud
  • metsamaterjali müügi korral teenustasuna makstud metsa ülestöötamise ja transportimise kulud.

Kasust ei ole õigus maha arvata vara haldamisega seotud üldkulusid (näiteks võõrandatava korteri halduskulusid, kommunaalkulusid, elektriarveid jms) ega korterisse soetatud vallasvara (mööbel, kodutehnika jm mis ei ole korteriga püsivalt ühendatud).

Vastatud:
28.10.2024

Eluaseme müügil tulumaks

Eluaseme müügil tulumaks

Tulumaks

On soov abikaasaga müüa meie võrdselt pooleks soetatud kinnisvara (seotamise kp. 08.06.2023), mis on hetkel meie elukoht. 2023a aprill jagasime pooleks välja üürimiseks soetatud kinnisvara, mis algselt kuulus täies osas abikaasale (ost-müük tehing). Et meie praeguse elukohana oleva korteri müük läheks tulumaksuvabastuse alla, peaksime müügi tehinguga ootama 2025a aprillini. Aga, kui minu abikaasa kingiks mulle oma ½ suuruses mõttelisest kaasomandi osast (praegune elukoht), mis teeks mind ainuomanikuks, siis kas sellisel juhul rakenduks mulle tulumaksuvabastus? Minul pole viimase 2a jooksul kinnisvara müügitehinguid toimunud.

Kui inimene võõrandab eluruumi, mida ta kasutas kuni võõrandamiseni oma elukohana, siis võõrandamisest saadud kasu on maksuvaba ja tulumaksuga ei maksustata.

Tulumaksuseadus ei piiritle, mitu päeva aastas peab eluruumi kasutama, et seda saaks nimetada elukohaks. Inimesel võib olla samaaegselt kasutuses kaks või enam elukohta.   Riigikohtu suuniste kohaselt on maksuvabastuse rakendamisel määrav isiku tegelik elukoht. Tegeliku elukoha kindlakstegemine on iga maksuvabastuse juhtumi puhul seega fakti tõestamise küsimus. 

Maksuvabastust saab rakendada aga vaid ühele müügitehingule kahe aasta jooksul. Tehingute vahelist kahte aastat loetakse müügitehingu kinnistusraamatusse kandmise kuupäevale järgnevast päevast alates.

Kuna elukoha võõrandamine on tulumaksuvaba, siis ei ole maksuvabastuse rakendamisel tähtis, kuidas eluruum on omandatud – kas päritud, kingitud, ostetud, tagastatud või ostueesõigusega erastatud.

Vastatud:
28.10.2024

Elukoha müügitulu tulumaksuvabastus

Elukoha müügitulu tulumaksuvabastus

Tulumaks

Minu vanad vanemad on elanud oma ehitatud majas 60aastat. Nüüd seoses kõrge vanusega tõime nad enda juurde elama.Kuna tervislik olukord halveneb pidevalt peaksime nad enda juurde sisse kirjutama,et sotsiaalametnik saaks hinnata nende olukorda edaspidise hakkamasaamise suhtes. Küsimus tekkis seoses sellega ,et kui nad peaksid minema hooldekodusse elama ja soovivad müüa oma maja näiteks aasta pärast(hooldekodus elamise ajal) kas maja(tegelikult siis endine kodu, mis seisab tühjana) on ikka nende kodu-alaline elukoht tulumaksustamise seisukohalt müügi korral ? Kuidas peaksime käituma ?

Seaduses on sätestatud, et Kui inimene võõrandab eluruumi, mida ta kasutas kuni võõrandamiseni oma elukohana, siis võõrandamisest saadud kasu on maksuvaba ja tulumaksuga ei maksustata.

Tulumaksuseadus ei piiritle, mitu päeva aastas peab eluruumi kasutama, et seda saaks nimetada elukohaks. Inimesel võib olla samaaegselt kasutuses kaks või enam elukohta.   Riigikohtu suuniste kohaselt on maksuvabastuse rakendamisel määrav isiku tegelik elukoht. Sissekirjutusel ei ole tegeliku elukoha või elukohtade määramisel tähtsust. Tegeliku elukoha kindlakstegemine on iga maksuvabastuse juhtumi puhul seega fakti tõestamise küsimus. Kuidas Te tõendate, et vanematel on elukoht nii teie juures kui ka teine elukoht nende enda praeguses elukohas, on Teie otsustada. 

Maksuvabastust saab rakendada aga vaid ühele müügitehingule kahe aasta jooksul. Tehingute vahelist kahte aastat loetakse müügitehingu kinnistusraamatusse kandmise kuupäevale järgnevast päevast alates.

Vastatud:
02.10.2024

Tulumaks kinnisasja võõrandamisel

Tulumaks kinnisasja võõrandamisel

Tulumaks

Tere! Kinnisvara - taluhooned ja hoonealune maa - on tulnud pärandina kolmele isikule. Kaks neist elab kohapeal, üks teises kohas. Talus elav pärija soovib teistelt nende osad välja osta. Kas mujal elav osanik peab maksma tulumaksu? Jaatava vastuse korral - kas on võimalik tulumaksu miinimumiga opereerida mõne aasta lõikes näiteks? Et ei peaks korraga maksma? Aitäh!

Kui müüja ei saa kasutada elukoha müügist saadava kasu maksuvabastust võib olla siiski võimalik, et tulumaksu maksta ei tule. Selline olukord võib tekkida juhul, kui kinnisasi omandati algselt omandireformi käigus õigusvastaselt võõrandatud maa tagastamise teel endisele omanikule või õigusjärgluse alusel. Kui peale maa tagastamist ei ole selle suhtes sõlmitud ühtegi käsutustehingut (müük, kinkimine, annaku andmine) ja kinnisasi on liikunud edasi vaid pärimise teel, on sellise kinnisasja võõrandamisel saadud kasu samuti tulumaksuvaba. Rohkem ja ka erinevatest maksuvabastustest ja soodustustest ning maksu määramise põhimõtetest saate lugeda https://www.emta.ee/eraklient/maksud-ja-tasumine/maksustatavad-tulud/kinnisvara-voorandamine . Omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamisest https://www.emta.ee/eraklient/maksud-ja-tasumine/maksustatavad-tulud/kinnisvara-voorandamine/omandireformi-kaigus-tagastatud-paritud-vara-muuk

Vastatud:
01.10.2024

Tulumaks pärandi vastu võtmisel

Tulumaks pärandi vastu võtmisel

Kinnisvara ostmine ja müümine
Tulumaks

Pärisin eelmisel aastal vanaema kinnistu müügist ühe viiendiku. Elan välismaal, ainuke sissetulek on Disability Allowance, kas pean tulu deklareerima?

Kui pärisite raha, see tähendab pärandvara hulka kuulus raha, mis oli vanaemal saadud kinnisasja müügist, ei ole kohustust tulumaksu tasumiseks. Kui aga pärisite kinnisasja ja kinnisasi müüdi peale pärandi vastu võtmist, sõltub tulumaksukohtustus kinnisasja vanaema poolt omandamise viisist. Üldreegel on, et kasu päritud vara võõrandamiselt maksustatakse tulumaksuga. Siiski võivad sellest reeglist esineda erandid. Näiteks omandireformi käigus tagastatud maa (sh tagastatud metsamaa) esmakordsest võõrandamisest saadud kasu, on tulumaksuvaba. Seda ka siis, kui kinnistu (maatükk) jagatakse mitmeks osaks ja võõrandatakse eraldi maatükkidena. Kui vanaemale tagastati kinnistu omandireformi käigus ja nüüd see pärijate poolt müüdi, on tegemist esmakordse võõrandamisega (pärimine ei ole võõrandamine vaid omandi üleminek õigusjärgluse alusel). Rohkem eranditest saab lugeda https://www.emta.ee/eraklient/maksud-ja-tasumine/maksustatavad-tulud/kinnisvara-voorandamine/omandireformi-kaigus-tagastatud-maa-voorandamine

Vastatud:
29.04.2024

Tulumaksuvabastus

Tulumaksuvabastus

Tulumaks

Tere! Mul on väike äripind (köök-tuba), mida septembrist maini üürin välja, aga suvekuudel kasutan enda suvilana. Olen seda teinud umbes 2 aastat. Kas korteri müügist saadud tulu pealt tuleb sellisel juhul siiski tulumaksu tasuda kui müün selle ajal kui olen ise seda nn suvekoduna kasutamas? Saan aru, et mingit kindlat perioodi ei ole määratud kui tihti pean kodu kasutama, et seda enda suvilana määratleda. Aga kas see kehtib ka juhul kui vahepeal korteri välja üürin ning lisaks, kui tegu on äripinnaga? Ette tänades,

Tulumaksust on vabastatud kinnisasja, mille oluliseks osaks olevat eluruumi kasutas maksumaksja kuni müümiseni oma elukohana, müügist saadud kasu. Kui Tegemist on äripinnaga, ei ole võimalik eluruumi müügi tulumaksuvabastust rakendada. Rohkem tulumaksu erisustest kinnisvara müügil saate lugeda Maksu- ja Tolliameti veebilehel https://www.emta.ee/eraklient/maksud-ja-tasumine/maksustatavad-tulud/kinnisvara-voorandamine

Vastatud:
08.04.2024