Mida võib maksustatavast tulust maha arvata?

Mahaarvamisi võib teha seaduses sätestatud korras ja ulatuses.

  • Residendist füüsilise isiku maksustamisperioodi tulust arvatakse maha maksuvaba tulu 7848 eurot, kui isiku aastatulu on kuni 14 400 eurot. Kui tulu on suurem kui 14 400 eurot, arvutatakse maksuvaba tulu summa järgmise valemi kohaselt: 7848 – 7848 / 10 800 × (tulu summa – 14 400). Seejuures ei või maksuvaba tulu olla väiksem kui null ja suurem kui 7848. /TuMS § 23/
  • Täiendav maksuvaba tulu lapse ülalpidamise korral kuni 17 aasta vanuse lapse kohta alates teisest lapsest. Täiendava maksuvaba tulu summa on 1848 eurot teise lapse kohta ja 3048 eurot alates kolmandast lapsest.
  • Täiendavat maksuvaba tulu lapse ülalpidamise korral saab viimast korda arvesse võtta 2023. a eest esitatavas tuludeklaratsioonis. Alates 2024. a-st täiendavat maksuvaba tulu lapse ülalpidamise eest ei ole.

    /TuMS § 231/

  • Täiendav maksuvaba tulu abikaasa eest 2160 eurot, kui residendist füüsilise isiku ja tema abikaasa maksustamisperioodi maksustatav tulu kokku ei ületa 50 400 eurot.
  • Abikaasa maksuvaba tulu saab viimast korda arvesse võtta 2023. a eest esitatavas tuludeklaratsioonis. Alates 2024. a-st abikaasa maksuvaba tulu arvesse võtta ei saa.

    /TuMS § 234/

  • Maksuvaba tulu vanaduspensionieas. Alates maksustamisperioodist, kui lepinguriigi residendist füüsiline isik jõuab vanaduspensioniikka, arvatakse tema maksustamisperioodi maksustatavast tulust maha maksuvaba tulu kuni kaheteistkümnekordse keskmise vanaduspensioni ulatuses. Keskmise vanaduspensioni suurus kehtestatakse maksustamisperioodiks vastava eelarveaasta riigieelarve seadusega. 2023. aastal oli see 704 eurot kuus ja 8448 eurot aastas ning 2024. aastal on see 776 eurot kuus ja 9312 eurot aastas. /

    TuMS § 235/

  • Eluasemelaenu intressid
  • Eluasemelaenu intresse saab maksustatavast tulust viimast korda maha arvata 2023. a eest esitatavas tuludeklaratsioonis. Alates 2024. a-st teluasemelaenu intresse maksustatavast tulust maha arvata ei saa.

    /TuMS § 25/

  • Koolituskulud /TuMS § 26/
  • Kingitused ja annetused /TuMS § 27/
  • Kindlustusmaksed ning pensionifondi osakute soetamine /TuMS § 28/
  • Kohustuslikud sotsiaalkindlustusmaksed /TuMS § 28.1/
  • Füüsilisele isikule kuuluvalt kinnisasjalt raiutud metsamaterjali ja seal kasvava metsa raieõiguse võõrandamisest saadud tulust ning Natura 2000 erametsamaa toetusest võib maksustamisperioodil täiendavalt maha arvata kuni 5000 eurot /TuMS § 37 lg 11/

NB! Tulust tehtavate mahaarvamiste piirang - §-des 25–27 sätestatud mahaarvamisi võib maksustamisperioodil teha kokku kuni 1200 eurot maksumaksja kohta, kuid mitte rohkem kui 50% ulatuses maksumaksja sama maksustamisperioodi Eestis maksustatavast tulust, millest on tehtud ettevõtlusega seotud mahaarvamised. Kui §-s 26 nimetatud mahaarvamised ületavad lõikes 1 sätestatud piirmäärasid, võib mahaarvamiste kasutamata jääva osa nimetatud piirmäärasid arvestades oma maksustatavast tulust maha arvata maksumaksja abikaasa või registreeritud elukaaslane, kui maksustamisperioodil kehtis abikaasade või registreeritud elukaaslaste varasuhtena varaühisus.

Eluasemelaenu intresse võib tulust maha arvata kuni 300 eurot. (viimast korda 2023. a tuludeklaratsioonis).

Täiendavalt loe lisa tulumaksuseaduse §-st 28.