Tere! Ostsin 2022a. oktoobris äsja renoveeritud korteri. Eelmise aasta novembris ajas pesumasina tihendi vahelt vett välja ja avastasin siis, et vesi jooksis pesumasina alla, mitte trapi suunas. Pesumasina ja kraanikausi aluse osa kalle on valele poole 6mm. Andsin korteri eelnevale omanikule teada probleemist. Algselt lubas, et laseb ümber teha põranda, aga kuna jõulud tulemas siis jõtame asja uude aastasse. Nüüd keeldub põrandat ümber tegemast. Samuti avastasin, et köögi ja kordiori laminaat põrandale on lohud sisse vajunud. On silmaga nähtav. On ka olemas üks müüja poolt edastatud pilt põranda karkassist ja paar inimest on nüüd öelnud, et põranda karkass tundub olevat valesti ehitatud. Kas need vead liigituvad "varjatud vigade" alla ja kas mul on õigust nõuda vigade likvideerimist või kompensatsiooni? Kuna korteri ostust on nüüdseks möödas juba 2,5a siis kas olen hiljaks jäänud sellega? Mõistlik pretensioonide esitamise tähtaeg on vist 2 aastat.
Kirjelduse kohaselt võib olla tegu varjatud puudusega. Varjatud puudus ongi oma olemuselt selline kokkulepitud omadustele mittevastavus, mida ei olnud võimalik tavapärase ülevaatuse käigus märgata ja mis ilmneb hiljem, sageli alles seoses mõne muu probleemiga või remondi alustamisega korteris. Kui ostja avastab ostetud asjal puudused, peab ta mõistliku aja jooksul sellest müüjat teavitama ning kirjeldama, milles need puuduse seisnevad. Teavituse soovitan esitada kindlasti vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis, et saaksite seda vajadusel tõendada. Kui ta seda mõistliku aja jooksul ei tee, kaotab ta õiguse tugineda neile puudustele hiljem. Puudusest teavitamisest arvates on aega 3 aastat, et vajadusel nõue kohtus maksma panna.
Kui ostja ostab puudustega asja, on tema esmane nõue suunatud sellele, et müüja kõrvaldaks puudused, st teeks asja korda. Alternatiivselt saab ostja nõuda ka puuduste kõrvaldamisega seonduva kahju hüvitamist, kuid see eeldab, et ostja annab esmalt müüjale võimaluse puudused ise kõrvaldada, kuid müüja ei tee seda.
Kui müüja keeldub puuduste kõrvaldamist või asub puudusi kõrvaldama, kuid see ebaõnnestub ja puudused on olulised, on ostjal õigus müügilepingust taganeda. Selleks tuleb esitada müüjale vastav avaldus. Taganemise tagajärjeks on see, et senine müügileping muutub tagasitäitmisvõlasuhteks. See tähendab seda, et ostja peab tagastama ostetud asja ning müüja tagastama selle eest saadud raha.
Pisut ebatavalisem õiguskaitsevahend on ostja õigus ostetud asja hinda alandada. Praktikas tehakse seda harva, sest selle eelduseks on, et ostja suudab välja selgitada ostetud asja väärtuse nii ilma puudusteta kui koos puudustega. Seejärel tuleb lähtuda seaduses sätestatud valemist, mille kohaselt
Alandatud hind = soorituse väärtus koos puudusega x hind / soorituse väärtus ilma puuduseta
Teisisõnu, kui korteri hind on 100 000 eurot, selle väärtus ilma puudusteta on 110 000 eurot ja väärtus koos puudustega 90 000 eurot, on alandatud hind 81 818 eurot. Tavaliselt on selline asja väärtuse välja selgitamine komplitseeritud kui mitte võimatu. See on ka põhjus, miks selliseid nõudeid esitatakse pigem harva. Lihtsam on nõuda puuduste kõrvaldamisega seonduvat kahju või lepingust taganeda.