Leia kiire vastus oma õiguslikule küsimusele valides huvitav teema või sisestades otsitav sõna otsingukasti. Rubriiki „Kiirelt kätte“ toimetab ja selle sisu kaasajastab Justiitsministeeriumi lepingupartner OÜ HUGO.

Vali teema
Kitsenda otsingut
Pärimine, Pärimismenetlus

Pärimise vormistamise puhul tuleb arvestada notari tasuga. Pärimisega seotud notari tasud on notari tasu seaduse kohaselt järgmised:

Loe edasi
Pärimine, Testament

Kodune testament võib olla tunnistajate juuresolekul alla kirjutatud või omakäeliselt kirjutatud testament. Koduse testamendi puhul on väga oluline testaatoril omakäeliselt fikseerida enda nimi, testamendi tegemise kuupäev ja aasta, sest kodune testament kaotab kehtivuse, kui selle tegemise päevast on möödunud kuus

Loe edasi
Pärimine, Pärimismenetlus

Pärijate väljaselgitamiseks tuleb pöörduda notari poole. Notar alustab menetlust, kui keegi on selleks soovi avaldanud, mitte omaalgatuslikult.

Loe edasi
Pärimine, Pärimismenetlus

Pärandi vastu võtnud pärijale läheb üle pärandvara, mille koosseisu võivad kuuluda erinevad kohustused, mille pärija on kohustatud täitma (nt võlgnevused).

Loe edasi
Pärimine, Pärimismenetlus

Tere. Kas pärast inimese surma saab alustada pärimistoimingutega kohe alustada ja mis aja jooksul tuleb need toimingud ära teha.Kas pärast inimese surma on antud mingi kindel aeg mis aja jooksul tuleb need ära teha?

Loe edasi
Pärimine, Testament

Notariaalne testament võib olla notariaalselt tõestatud või notari hoiule antud testament. Notariaalselt tõestatud testamendid jagunevad aga notari poolt testaatori tahteavalduse kohaselt koostatud ja testaatori poolt notarile tõestamiseks esitatud testamentideks.

Loe edasi
Pärimine, Pärimismenetlus

Kui pärandaja on surnud pärast 2008. aastat, siis võrreldes varasemaga on kehtivas seaduses sätestatud, et avalduse peab notarile esitama see pärima õigustatud isik, kes EI SOOVI pärida – passiivselt ei saa pärandist loobuda.

Loe edasi
Kohtusse pöördumine, Pärimine, Testament

Annak on pärandaja testamendis või pärimislepingus tehtud korraldus, millega ta jätab kellelegi mingi asja (kinnisasja, auto jms), õiguse (näiteks korteris seeselamise õiguse või õiguse saada elatist), rahasumma või vabastab kellegi kohustusest (laenu tagasi maksmisest pärijatele).

Loe edasi
Pärimine, Testament

Testament on viimse tahte avaldus, millega inimene teeb oma surma puhuks korraldusi.

Loe edasi

Abikaasade vastastikune testament on abikaasade ühine testament, milles abikaasad nimetavad teineteise vastastikku oma pärijaks või teevad surma puhuks pärandi kohta muid korraldusi. Abikaasad võivad abikaasade vastastikuses testamendis määrata, kellele läheb üleelanud abikaasa pärand üle üleelanud abikaasa surma ko

Loe edasi

Tere. Soovin teha notariaalset testamenti. Kas ja millised dokumendid selleks peaksid olemas olema? 

Loe edasi

Tere 6 kuud tagasi suri minu elukaaslane. Me ei olnud abielus, korter kuulub mulle, sissekirjutust tal seal ei olnud, ega ka kuskil mujal. Elukaaslasest jäi järele mopeedauto. Tema ema, ega poolvennad ei ole huvitatud sellest.

Loe edasi

Testamendi ja pärimislepingu puhul tuleb arvestada sundosaga. Kui pärandaja on jätnud oma lapsed, vanemad või abikaasa, kelle ülalpidamine oli pärandaja kohustus, pärandist ilma või vähendanud nende osa võrreldes seadusjärgse pärimisega, on neil õigus nõuda sundosa.

Loe edasi

Kas siit ilmast lahkunud vanemate vallasvara on automaatselt korteriomaniku vara, kelleks on üks täiskasvanud poeg, kes sai vanemate kinnisvara endale pettusega?

Loe edasi
Pärimismenetlus

Tere. Kas pärandist loobumise korral peavad kõik õed-vennad ühiselt notari juurde minema või saab ka teistest eraldi minna?

Loe edasi
Pärimismenetlus

Kui inimene, kes on pärija võtab haiglast surnud inimese isiklikud esemed (telefon, läptop, sularaha) enda kätte kas ta on siis automaatselt pärandi vastu võtnud?

Loe edasi

Loobumissüsteemile üleminekuga seoses on palju propageeritud võimalust pärandist loobuda juhul, kui pärija ei soovi tasuda pärandaja võlgu oma vara arvel. Selline võimalus tundub kiiret lahendust pakkuv.

Loe edasi

Pärand avaneb pärandaja surma korral. Pärandi avanemisel läheb pärandvara automaatselt üle kõigile isikutele, kes seaduse, testamendi või pärimislepingu järgi on õigustatud pärima.

Loe edasi
Pärimine

Tere. Küsimus kinnisvara pärimise kohta. Oman oma elumaja. Elan üksi ja lapsi pole. Kes päriks minu surma korral minu kinnisvara. Perekonnas elus õde ja isa kes elab hooldekodus ja on diagnoositud dementsus....

Loe edasi

Taust: Pärandaja on surnud 2006 aastal. Temast jäi maha kinnistu, millel asub minu kinnistut avaliku teega ühendav ajalooliselt kasutatud tee. See tee läbib veel teisi kinnistuid ja teised kinnistud on ka samasuguses olukorras nagu mina.

Loe edasi