Suhtluskorra täitmine

Suhtluskorra täitmine

Hooldusõigus

Kas elatist saaval vanemal on kohustus viia/sõidutada last elatist maksva vanema juurde suhtluskorra alusel lepitud aegadel?

Suhtluskorda peavad täitma mõlemad vanemad. Ei ole ühtset reeglit selle kohta, kes seejuures lapse transpordiküsimused lahendab, vaid selles soovitan eraldi kokku leppida. Kõige levinum viis on, et üks vanem toob ja teine viib tagasi.

Vastatud:
24.03.2025

Nõusolek lapsega reisimiseks

Nõusolek lapsega reisimiseks

Hooldusõigus

Tere Lapse isa otsustas pere juurest lahkuda, kasvatan last üksi aga sooviks lapsega reisima minna. Kuna lapse isa pole väga osavõtlik ja pole kindel, et ühel hetkel temaga ühendust üldse saan, siis sooviks taotleda lapsele reisimiseks luba kuni täisealiseks saamiseni ja kõikidesse riikidesse. Nii palju kui ma uurisin, siis sellisel juhul pole mõistlik loale id kaardi/passi andmeid lisada. Kas selline luba ilma dokumendi numbriteta kehtib ilusti kõikides riikides probleemideta? Leidsin blanketi, kus on read dokumendi number ja ka reisi kuupäevad ja riigid. Kas sellisel juhul piisab sellest kui kustutada ära read dokumendi numbrite kohta ja lisada kuupäevadeks "tähtajatu" ja riikideks "kõik riigid" või kuidas oleks õige vormistus. Samas tahaks ka notariaalselt kinnitada volituse, kust ma siis alustama peaks, kõige pealt notarisse või koos isaga notarisse või lasen isal volituse ära allkirjastada ja siis notarisse?

Juhiseid lapsega reisimiseks leiate Reisi targalt veebilehelt asukohaga https://reisitargalt.vm.ee/lastega-reisimine/. Samas on allalaaditav ka lihtkirjaliku nõusoleku vorm. Kui aga soovite, et isa annaks nõusoleku notariaalselt, oskab nõusolekut tõestav notar parimal viisil nõustada, millises sõnastuses peaks olema nõusolek ning milliseid andmeid see peaks sisaldama, et vastaks Teie eesmärgile ja soovile. Kuna nõusoleku peab andma vanem, kes lapsega reisile ei lähe, ei ole Teil vajalik notarisse minna vaid isa saab pöörduda talle sobiva notari poole ning toimetada Teile juba tõestatud dokumendi kätte.

Vastatud:
03.03.2025

Hooldusõigus

Hooldusõigus

Hooldusõigus

Tere Eelmises kùsimuses kùsisin et Kas ema vòib viia lapse teise linna elama ilma isa nòusolekuta. Teie poolne vastus oli, et peab isa nòusolek olema ( kasvatus on 50/50) . Aga kui ema viibki ja ei vòta nòusolekut. Mis siis saab? Kuidas isa peaks kàituma/tegema? Kuidas on ka raha maksmisega? Perelepitaja juures on summa paika pandud. Ema juures on praegu laps 2 nàdalat Ja isa juures ka kaks. Hetkel on see jooksvalt teisiti làinud Mis on mòlemale sobinud. Sest isa töötab Soomes. Emale on see sobinud. Kas siis kui ema viibki ilma nòusolekuta siis ju isa nàeb vàhem last Kas lapse peab organiseerima ema ise isa juurde vòi kuidas sellega siis on? Ja kui isa nàen vàhem last Kas siis ka suureneb raha summa Mis eelnevalt paika on pandud?

Tere

Täname pöördumast! 

Kui ema viib last ilma isa nõusolekuta teise kohta elama, siis vajalik isa nõusolek sissekirjutuse muutmiseks ja näiteks ka kooli või lasteaeda saamiseks. Kui laps elab emaga ja isega 50/50, siis tegelikut keegi ei pea kellegile elatist tasuma.

Lugupidamisega

 

 

Vastatud:
20.02.2025

Hooldusõigus

Hooldusõigus

Hooldusõigus

Tere Küsimus kui ema soovib lapse kes on 9 a viia teise linna elama. Kas tal oleks vaja isa nõusolekut. Kasvatus on pooleks. Perelepitaja juures on paika pandud ainult raha asjad. Hooldus òogus 50/50 pandi ka seal paika.

Tere

Täname pöördumast! 

Kui on hooldusõigus isaga ühine, siis on vaja isa nõusolekut.

Lugupidamisega

 

 

Vastatud:
19.02.2025

Hooldusõigus

Hooldusõigus

Hooldusõigus

Tere Minu mure selline kuidas saan ära võta isalt hooldusõiguse kohtu kaudu mis selleks tegema pean?

Tere

Täname pöördumast! 

Kui lapse kehalist, vaimset või hingelist heaolu või tema vara ohustab vanema hooldusõiguse kuritarvitamine, lapse hooletussejätmine, vanemate suutmatus täita oma kohustusi või kolmanda isiku käitumine ja kui vanemad ei soovi või ei ole võimelised ohtu ära hoidma, rakendab kohus ohu ärahoidmiseks vajalikke abinõusid, muu hulgas vanematelt hooldusõiguse äravõtmist. Tuleb esitada kohtule hagita menetluses avaldus ja ka lisada tõendid asjaolude kohta.

Lugupidamisega

 

 

Vastatud:
17.02.2025

Hooldusõigus

Hooldusõigus

Hooldusõigus

Tere, kuidas saan lapsi kaitsta lapsevanema eest,kes on kohtulikult karistatud naiste kupeldamise eest? Lasteks on tüdrukud. Teine osapool,ei olnud koostöö valmis perelepituses. Teine osapool ei tunne mingit huvi laste vastu 2 x lastega olnud koos 15min. Kas oleks mul võimalik ka kohtus taodelda ainuhooldusõigust,et lapsi kaitsta? Kas kohus annaks selle? . Kas kohus annaks

Kui lapse kehalist, vaimset või hingelist heaolu või tema vara ohustab vanema hooldusõiguse kuritarvitamine, lapse hooletussejätmine, vanemate suutmatus täita oma kohustusi või kolmanda isiku käitumine ja kui vanemad ei soovi või ei ole võimelised ohtu ära hoidma, rakendab kohus ohu ärahoidmiseks vajalikke abinõusid, muu hulgas teha hoiatusi ja ettekirjutusi ning kehtestada keelde, samuti kohustada vanemaid järgima kohtu määratud asutuse hooldusjuhiseid. Hooldusõiguse võib kohus vanemalt täielikult ära võtta üksnes juhul, kui teised abinõud ei ole tulemusi andnud või kui on põhjust eeldada, et nende rakendamisest ei piisa ohu ärahoidmiseks. Kas ja millised meetmed on kohased Teie juhtumi puhul, ei ole foorumitingimustes võimalik hinnata. Soovitan Teil pöörduda edasise nõustamise saamiseks individuaalsele õigusnõustamisele.

Vastatud:
15.02.2025

Lapse suhtlemise korraldamine

Lapse suhtlemise korraldamine

Hooldusõigus

Kas on statistikat selle kohta, kui kohus määrab suhtluskorra siis mis on levinud otsused võrdselt jagatud hooldusõiguse puhul ja kas see sõltub ka vanusest või on üsna standard näiteks nädal isaga ja nädal emaga graafiku järgi suhtluskorra määramine?

Kohtu poolt määratud lapsega suhtlemise kord on igal üksikjuhtumil erinev ja ei ole võimalik teha mingit statistikat kui sageli määratakse lapsele vahelduv elukoht. Kuivõrd kohus lähtub otsuse tegemisel lapse huvidest, võetakse aluseks alati lapse parimad huvid. Igal lapsel on aga parimad huvid erinevad. Kõik sõltub lapse vanusest, lapse hingelisest seotusest vanematega, lasteasutuse kaugusest kummagi vanema elukohast, vanemate vanemlikest oskustest ja veel umbes sajast asjaolust.

Vastatud:
14.02.2025

Lapsega reisimine

Lapsega reisimine

Hooldusõigus

Tere! Soovin lapsega reisida, reis toimub vähem kui nädala pärast ja kõik piletid on ostetud. Teine vanem aga, kes elab lapsest lahus, ei ole reageerinud ega andnud nõusolekut lapsega reisimiseks. Mida saaksin teha?

Kui lapsest lahuselav vanem ignoreerib suhtlust lapsega seonduvates küsimustes, võib see olla aluseks ühise hooldusõiguse täielikuks või osaliseks lõpetamiseks. Selleks tuleb esitada kohtule vastav avaldus. Kuna reis on peagi algamas, tuleks koos avaldusega esitada taotlus lubada laps reisima ilma lahuselava vanema nõusolekuta esialgse õiguskaitse korras. Kui avaldus korralikult ära põhjendada, lahendab kohus esialgse õiguskaitse taotluse põhjendatud määrusega hiljemalt avalduse esitamise päevale järgneval tööpäeval. Kohus võib hagi tagamise avalduse lahendada hiljem, kui ta soovib kostja eelnevalt ära kuulata.

Vastatud:
03.02.2025

Põlvnemine

Põlvnemine

Hooldusõigus

Tere, Kui selgub dna-testi alusel, et isa ei olegi lapse bioloogiline isa, aga 13 aastane laps elab temaga, kas siis peale DNA testi peaks minema laps enda ema juurde tagasi? Kuigi laps seda ei soovi ja nö lapse isa soovib, et laps jääks temaga, kuigi pole suure tõenäosusega lapse bioloogiline isa, aga on kantud sünnitunnistusele. Aitäh

Vanemate ja laste vastastikused õigused ja kohustused tulenevad laste põlvnemisest, mis on kindlaks tehtud seaduses sätestatud korras. Kui mees on kantud isana lapse sünnitunnistusele, ei piisa DNA testist, et tema põlvnemisest tulenevad õigused ja kohustused lõpeksid vaid selleks on vaja isadus kohtus vaidlustada. Isaduse vaidlustamise õigus on mehel, kelle isadus on tuvastatud tulenevalt abielust lapse emaga või kes on isaduse omaks võtnud, samuti lapse emal ning lapsel. Isaduse võib kohtus vaidlustada ühe aasta jooksul arvates päevast, millal isadust vaidlustama õigustatud isikule on vaidlustamise aluseks olevad asjaolud teatavaks saanud. Kui nimetatud tähtaeg on mööda lastud, ei ole võimalik põlvnemist vaidlustada isegi juhul kui mees ei ole lapse bioloogiline isa.

 

Vastatud:
23.01.2025

Lapsega reisimine

Lapsega reisimine

Hooldusõigus

Tere Kui olen lapse isaga alates oktoober 2023 aastast lahus. Lapsel on isaga sama perekonna nimi. Kas emal on võimalik 2 päevaks alaealise lapsega reisida välisriiki. Näiteks Pärnust Läti. Lätis oleks siis ka öösel ja järgmine päev tuleme tagasi? Laps on siis 6 aastane

Lapsega elukohariigist välja minekuks soovitan alati saada teise hooldusõigusliku vanema kirjalik nõusolek. Euroopa siseselt ei pruugita nõusoleku olemasolu kontrollida, ent kui kontrollitakse, ei lubata Teil koos lapsega nõusoleku puudumisel riigist lahkuda.

Vastatud:
15.01.2025