Hooldusõigus, selle teostamine ja elatis

Tere, Millise avaldusvormi pean täitma ja kuhu esitama, et paluda järgmist: Taodelda lapse ainu/ enamhooldus õigust. Paluda lapse isal tasuda edaspidi ametlikult alimendid, mis on seaduslikult ette nàhtud. Taodelda luba, asuda lapsega elama Norra riiki. on 1 laps, kes on 4- aastane. Lahus oleme olnud aasta.(lapse isa juurest ära kolisin 2 aastat tagasi) abielus ei ole. Lapse isa andmed on Lapse sünnitunnistusel. Lapse isa on vaimselt (kohati ka füüsiliselt ) vägivaldne minu suhtes (eriti, kui on alkoholijoobes). Politsei fikseerinud ei ole. On tõestus videotel (raseduse ajal ja lapse esimesel eluaastal) ja kirjavahetus lapse isa õega, kellel palusin keegi lapse isale järgi saata ( sest ei julgenud politseid kutsuda) Lapsega seni pole füüsilist vägivalda täheldanud, kuid esineb vaimne manipulatsioon. Üritades ise selle hinnangu andmise juures, jàäda võimalikult objektiivseks. Lapse ja isa vaheline suhe on positiivne. Isa kàib lapsega kohtumas hetkel üle nädala, kuid kipub ka siis kohale tulema, kui ei ole tema kord. Samuti, kipub ta minu ja lapse elamisse, ning mul on raske jaada enda seatud piiridele kindlaks (lapse ees palumine kas voib diivanil oobida, tahab “aidata” kolimisega jms, mida hiljem ette heidab) sellele lisandub taaskord vaimne manipulatsioon- kas ma toesti tahan koigi elud ara rikkuda. Laps on tüdruklaps, seega leian, et on oluline, et ta seda mustrit(mille meie lapse isaga molemad oma vanematelt üles korjasime) enam ei kordaks. Et tal tuleks täisväärtuslik lapsepõlv, murevaba teismeiga ja mõistlik täiskasvanuks olemine. See on minu, kui oma tütrekese ema kohustus. Soovin oma eluga edasi liikuda ja teha kõik õigesti. Seaduse silmis. Soovin rahu enda ja oma lapse ellu. Soovin, et lapse isa samuti leiaks hingerahu ja et ma ei oleks talle seaduslikult enam midagi “võlgu”. Aga ma olen seda seni, kuni ka pole teemasse seaduslikke korrektuure palunud sisse tuua. Omavahel me kokkuleppele ei jõua ja iga korraga läheb olukord vaid hullemaks. Rahuneb olukord vaid juhul, kui taganen oma piiridest ja annan järgi tema soovidele. See aga teeb mind ärevaks, ja kurnab. ja kurnab ka tegelikult last. Enamuse ajast oleme temaga kahekesi- Elame Hiiumaal, laps käib lasteaias Hiiumaal, tema sõbrad ja vanavanemad(ka isapoolsed, kellega ma ise ei lävi, vaimse kurnava faktori tõttu, kuid kuhu ma ei ole siiani keelanud lapse isal last viia) töökoht minul tallinnas- kodukontori hùvega. Lapse isa elab Tallinnas. Enne elasime Tallinnas. Kuna majanduslik koorem pere ees oli minu õlul, ei jaksanud enam . Ja samuti ei jaksanud enam iga nädalavahetus wcsse luku taha peitu, voi sõbranna juurde põgeneda, sest mees oli jälle täis kui tinavile, ja väänas käsi. Palun abi. Infokillukestki ootama jäädes,

Lapse isa käitumise osas soovitan pöörduda lastekaitsetöötaja poole, kes ehk kutsub kokku vanemate ümarlaua, kus selgitatakse lapsevanemate kohustust seada lapse huvid enda mistahes soovidest ja õigustest kõrgemale, aidatakse mõista, mis on lapse parimad huvid ja kuidas toimida paarisuhte lõppemisel ühiselt edasi vanematena. Kui lastekaitsetöötaja Teid aidata ei saa, saate pöörduda ühiselt Sotsiaalkindlustusameti perelepitusteenusele ja kui läheb hästi, saate seal sõlmida lapse parimatest huvidest lähtuva vanemluskokkuleppe. Kohtusse saab hooldusõiguse osalise või täieliku üleandmise avalduse esitada, ent ka kohus lähtub lapse parimatest huvidest ja on üldjuhul seisukohal, et ühine hooldusõigus tuleks säilitada võimalikult suures ulatuses. Kohtusse pöördumiseks ei ole avalduse vormi saadaval. Kui olete kindlalt otsustanud ühise hooldusõiguse osaliselt või täielikult lõpetada, soovitan asjaolude analüüsimiseks, tulemuslikuse prognoosimiseks ja avalduse koostamiseks pöörduda individuaalsle õigusnõustamisele.

Elatise (alimentide) välja mõistmiseks saate esitada avalduse kohtusse. Selleks on kohtute veebilehel saadaval vastav vorm https://www.kohus.ee/sites/default/files/dokumendid/hagiavaldus_lapsele_elatise_valjamoistmiseks_2022_0.docx Seadusjärgse elatise suuruse arvutamiseks soovitan kasutada elatiskalkulaatorit https://www.just.ee/elatiskalkulaator/