Leia kiire vastus oma õiguslikule küsimusele valides huvitav teema või sisestades otsitav sõna otsingukasti. Rubriiki „Kiirelt kätte“ toimetab ja selle sisu kaasajastab Justiitsministeeriumi lepingupartner OÜ HUGO.

Vali teema
Kitsenda otsingut

Tervist! Noored lapsed tekitasid mulle varalise kahju. Kolm neist on mitte vastutavad oma tegude eest ja kaks vastutavad vanuse tõttu.

Loe edasi
Abikaasade varalised suhted

Tere,mull selline küsimus,kui mull on hetkel veel võlad ja soovime abielu registreerida,kas siis see mõjutab mu tulevast abikaasat ka?meil plaan teha lahusvarasus ,et kas hakatakse temalt ka nõudma midagi või ei?

Loe edasi

Tere! Küsimus järgmine ,et mida pean tegema selleks ,et elatisabi saada ?Kunagi sai elatisabi nõue lõpetatud kuna eksabikaasa käis peale et millal ma nõude maha võtan aga peale seda ta rahaliselt ei toeta !Seega sooviksin uuesti nõude esitada ! Aitäh juba ette !

Loe edasi
Abikaasade varalised suhted

Tere, Kas ühele abielupoolele kinkelepingu või testamendi alusel määratud vara kuulub abielupoolte ühisvara hulka või on see selline abielupoole vara, millega ta saab teha tehinguid ilma teise abielupoole nõusolekuta.

Loe edasi
Tehingud lapse varaga

Tere Soovin teilt küsida arvamust järgimsele olukorrale: Lapsevanem kannab oma 7aastase tütre kontole raha. Raha on tütar ise kogunud mitme aasta jooksul. Raha on ta saanud peamiselt sünnipäevakingitustena ja natukene taskuraha lisaks.

Loe edasi
Elatis lapsele

Tere! Sooviks nõu elatisabi taotlemiseks. Kuhu ma peaks pöörduma? Ma pole varem julgenud elatisabi välja nõuda,sest lapse isa on väga agresiivne inimene. Nüüd võtsin julguse kokku,aga ma ei oska kuskilt alustada ja vajaksin sellega abi.

Loe edasi

Elatis. Tere. Elukaaslane maksab 300 eurot kuus oma lapsele, keda ta pole 3 kuud näinud. (või teda ei näidata) Nüüd tuli emalt kiri, et soovib saata lapse reisile, kuhu laps tahab väga minna. Ning nõuab et isa maksaks pool kinni.

Loe edasi

Tere! Lp, Olen hädas.. Googleldades leidsin kuidagi tee teieni. Üritan küsida selgelt ja lihtsalt.. Lapse emaga suhtlus on nullilähedane- ei ole võimalik viisakalt läbi saada kasvõi lapse pärast(9kuune poeg).

Loe edasi

Tere. Kuhu ma peaksin esmalt põõrduma, et esitada elatisnõue, ehk alimendid oma alaealusele lapsele, kuna isa ei toeta last juba 2 aastat korralikult iga kuu, elame lapsega üürikorteris, isa elab eraldi oma korteris, tänud.

Loe edasi
Abikaasade varalised suhted

Mis on aluseks abielu lahutamisel kohtu kaudu abielus soetatud ühisvara jagamisel. Abikaasadel on ühisomadis elumaja, kus rahvastikuregistris elukohana registreeritud mees, kuid elab ka naine ja kaks last (28.a ning 13.a).

Loe edasi

Kui lastel on mõlemad vanemad lahkunud. Viimasena lahkus isa. Isa vanematel on eesõigus hooldusõigusele. Ja isegi ei arvestata emapoolseid vanemaid kes tegid ka taotluse. 13.11 tehti otsus et isa poolsed vanemad saavad õigused . Ja 17.11 see jõustub.

Loe edasi
Abikaasade varalised suhted

Tere Mure selles, et 24 aastat kestnud kooselu millest 16 aastat abielu tundub olevat lõppemas. Kõik need 24 aastat olen elanud abikaasaga tema vanematele kuuluvas majas mis ehitatud aasta 1927.

Loe edasi
Perekond, Ülalpidamise kohustus

Põlvnemise kaudu määratakse kindlaks isikute sugulus. Kui üks isik põlvneb teisest, on nad otsejoones sugulased (nt isa ja poeg). Otsejoones sugulased on ülenejad ja alanejad: ülenejad sugulased on vanemad ja nende eellased, alanejad sugulased on lapsed ja nende järglased.

Loe edasi
Perekond, Hooldusõigus, Kohtusse pöördumine

Kui vanemate vahel on lapsesse puutuva üle vaidlus, mida ei õnnestu kokkuleppel lahendada, siis on võimalik esitada vastava taotlusega avaldus kohtusse.

Loe edasi

Eestkostja on eestkostetava seaduslik esindaja, isiku saab eestkostjaks määrata ainult tema nõusolekul. Üldjuhul on eestkostjaks füüsiline isik (täisealine piiramata teovõimega), kui sobivat füüsilist isikut ei leita, võib eestkostjaks määrata ka juriidilise isiku.

Loe edasi

Kui täisealine ei suuda vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu kestvalt oma tegudest aru saada või neid juhtida, määrab kohus tema enda, tema vanema, abikaasa või täisealise lapse või valla- või linnavalitsuse avalduse alusel või omal algatusel talle eestkostja. Eestkostja ülesanded ja vastutu

Loe edasi

Kõik vastavat pädevust omavad notarid sõlmivad abielusid oma büroos. Notariga kokkuleppel võib notar abielu registreerida väljaspool notaribüroo ruume abiellujate valitud kohas.

Loe edasi

Kui kaks füüsilist isikut elavad koos, kuid ei ole abielus, siis ei kohaldu nendevahelistele suhetele perekonnaseaduses toodud abielulistele suhetele kohalduvad sätted.

Loe edasi
Perekond, Eestkoste

Kui täisealine ei suuda vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu kestvalt oma tegudest aru saada või neid juhtida, määrab kohus tema enda, tema vanema, abikaasa või täisealise lapse või valla- või linnavalitsuse avalduse alusel või omal algatusel talle eestkostja.

Loe edasi
Perekond, Elatisabi, Kohtusse pöördumine

Kohtumenetlusaegset elatisabi saab taotleda alaealise lapse seaduslik esindaja (vanem/eestkostja) või täisealine laps, kes omandab põhi-, kesk- või kõrgharidust või õpib kutseõppe tasemeõppes, kuid mitte kauem kui 21-aastaseks saamiseni,

Loe edasi