lapsehoolduspuhkuselt tööle naasmine

Tere Mul on mure seoses lapsehoolduspuhkuselt tööle naasmisega. Nimelt lõppeb mul mul 2020 aastal esitatud avalduse alusel lapsehoolduspuhkus 02.06.2023a ning 11.05.2023 saadetud e-mailis juhatajale andsin selgelt teada, et olen valmis 3.06 ja 04.06 koheselt tööle asuma. Toona juhataja väitis, et tal pole graafik veel tegemisel ja annab teada kui see on valmis, esitamis tähtajaks ütles 25.05.2023. Aga kuna ka peale selle tähtaja kukkumist ma temalt graafikut ei saanud. Küsisin eile uuesti temalt juunikuu graafikut, et seada oma plaane ning korraldada laste hoidmine. Selle peale lajatas juhataja, et mind tööle ei oodata, kuna ma pole esitanud 30 päevase ette teatamisega avaldust tööle naasmiseks. Helistasin koheselt tööinspektsiooni, et täpsustada kas olen tõesti jätnud kuskil midagi lugemata ja oleksin pidanud selle esitama - sain aga vastuseks et kui lapsehoolduspuhkuse avalduses oli lõpu kuupäev märgitud (lapse 3a saamisel 02.06.2023), siis ei ole eraldi avaldust enam esitada vaja vaid see ongi tööandjale minu naasmise aluseks ning ühtlasi ka asendustöötajaga asjade korda ajamiseks. Täna aga kirjutas mulle personalijuht, et juhatajal on õigus ja ma pean tegema avalduse, mis siis on 30p ette teatamisega, väites et tööinspektsioon on neile sellise vastuse andnud. Lisaks ütles, et võin seniks võtta palgata puhkust või leida muu lahenduse selle 30 päeva jaoks. Kellel siis ikkagi on õigus? Graafikut mulle ei saadeta, sest mul polevat õigust tööle tulla, samas juba 2 kuud tagasi mind hoiatati, et vaataksin oma selja taha ehk siis on võimalik, et olen graafikusse märgitud ja saavad mulle kirja panna tööluusi, mitte ilmumise eest. Kui lähen aga oma algatuslikult 03.06.2023 tööle, kuidas seda tõestada (sisenemist registreerivaid kiipe, kaameraid ega muud meil pole), et olen tööl ja kuidas ma siis tööl pean käima (30 päeva jutti või pikk-lühike nagu muidu ette nähtud)? Kuidas peaksin selles olukorras edasi käituma, kuhu pöörduma või mida tegema enda kaitseks? Ette tänades,

Lapsehoolduspuhkuselt naasnud töötaja peab saama tagasi oma või sellega võrdväärse töökoha. Kui töötaja on töölt eemal olnud mitu aastat, ei tohi tööandja talle pakkuda madalamat kohta ega palka.

Vanemapuhkusele jäämisest või selle katkestamisest tuleb tööandjat 30 kalendripäeva ette teavitada, kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (e-kiri, SMS, kiri jne). See tähendab, et kui otsustate minna tööle enne lapse kolme aastaseks saamist, on vaja teatada ette 30 päeva. Kui aga olete kirjutanud avalduse lapse kolme aastaseks saamiseni, lõpeb puhkus lapse kolme aastaseks saamisel ja järgmisel päeval peale lapse sünnipäeva on Teie esimene puhkusejärgne tööpäev. Sel juhul midagi enam teatama ei pea kuna avaldus puhkuseks on tehtud kindla kuupäevani ja peale seda ei saa keegi enam eeldada, et Teie puhkus jätkub. Seega tuleb Teil esimesel tööpäeval peale lapse sünnipäeva minna tööle ja tööandjal on kohustus anda Teile kokku lepitud tööd.