Leia kiire vastus oma õiguslikule küsimusele valides huvitav teema või sisestades otsitav sõna otsingukasti. Rubriiki „Kiirelt kätte“ toimetab ja selle sisu kaasajastab Justiitsministeeriumi lepingupartner OÜ HUGO.
Eesti õigussüsteemis jagunevad süüteod kaheks: kuritegudeks ja väärtegudeks, mida reguleerib peamiselt Karistusseadustik.
Loe edasiKas ja kuidas mul on õigus juurdepääsule politsei pardakaamera salvestisele? Pardakaamera on kuvatud minuga seotud toimingud.
Loe edasiKas ebaõnnestunud suitsiid on karistatav?
Suitsiidi Eesti karistusõiguses karistatava teona kirjeldatud ei ole.
Loe edasiTere. Kas ja kuidas oleks võimalik kustutada arhiveeritud kriminaalkaristust (rahaline karistus)?
Loe edasiMis juhtub kui peale juhtimisõiguse äravõtmist ei ole võimalik juhiluba välja toodud aja sees transpordiametile loovutada?
Loe edasiPatrullpolitseiniku verbaalsete väidete alusel panin 28.12.2024 kell 16:13 toime Väärteo oma mootorsõidukiga. Toimepanemise väidetav koht: Tähesaju tee 4, Lasnamäe linnaosa.
Loe edasiSüütegude ennetamine on tegevus, mille eesmärgiks on süütegude ja muude korrarikkumiste ärahoidmine, süütegude soodustegurite mõju vähendamine ning avaliku korra tagamine.
Süütegude ennetamise meetmed on:
Loe edasiKuriteod on raskemad süüteod, mis ohustavad olulisi õiguslikke hüvesid nagu elu, tervis, vara, riigi julgeolek ja ühiskondlik kord.
Loe edasiKuritegusid uurib ja esitab ka kahtlustuse kohtueelses menetluses uurimisasutus, nt Politsei-ja Piirivalveamet, aga see õigus on ka prokuratuuril. Tavaliselt kogub tõendeid siiski uurimisasutus.
Loe edasiSüüteod ehk õigusrikkumised on seadusevastased teod, mis on karistatavad vastavalt Eesti seadustele. Eesti õigussüsteemis jaotatakse süüteod kahte põhikategooriasse: kuriteod ja väärteod. Nende eristamine põhineb teo raskusastmel ja ohtlikkusel.
Loe edasi1. inimsuse ja rahvusvahelise julgeoleku vastased
Loe edasiVäärteod on kergemad süüteod, mida reguleerib väärteomenetluse seadustik ja mitmed eriseadused ning mille toimepanemise eest on ette nähtud rahatrahv või arest.
Loe edasi1. Põhikaristused:
Loe edasiKuni 2002. aastani kasutati Eestis väärteo asemel terminit „haldusõigusrikkumine“ ning neid menetleti haldusõigusrikkumiste seadustiku alusel. Uue karistusseadustiku ja väärteomenetluse seadustiku jõustumisega 2002. aastal mindi üle väärteo mõistele, mis on tänapäevani kasutusel.
Loe edasiEuroopa Liit soovib liikmesriikides kasutusele võtta haldustrahvide süsteemi, mis erineb praegusest väärteomenetlusest. Eestis on senini säilitatud väärteomenetluse süsteem, mis tagab menetlusalusele isikule tugevama menetlusliku kaitse võrreldes haldustrahvidega.
Loe edasiVäärtegusid menetlevad kohtuvälised menetlejad, näiteks:
- Politsei- ja Piirivalveamet
- Maksu- ja Tolliamet
- Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet
- linna- või vallavalitsus
- muud seaduses sätestatud kohtuvälised menetlejad.
Eestis on kehtestatud seadus, kus ajavahemikul 22.00-10.00 ei tohi alkoholi müüa. Selle regulatsiooni najal on hakanud ärimehed leidma võimalust head kasumit teenima.
Loe edasiTere, kui eraisik oma privaatses elus (ei ole avaliku elu tegelane) ning ka tööelus on kommenteeritud, solvatud, ähvardatud seksistlike, materiaalse isikliku vara, mitte teemasse puutuvate isikutega - kas on võimalus kaamera v audio tõestusmaterjaliga pöörduda laimu tõestamiseks ja abi
Loe edasi