Leia kiire vastus oma õiguslikule küsimusele valides huvitav teema või sisestades otsitav sõna otsingukasti. Rubriiki „Kiirelt kätte“ toimetab ja selle sisu kaasajastab Justiitsministeeriumi lepingupartner OÜ HUGO.

Vali teema
Kitsenda otsingut

Kasu või kahju vara (vt ka § 15 lõige 1) müügist on müüdud vara soetamismaksumuse ja müügihinna vahe.

Kasu või kahju vara vahetamisest on vahetatava vara soetamismaksumuse ning vahetuse teel vastu saadud vara turuhinna vahe.

Loe edasi

Maksu- ja Tolliamet arvutab juurdemaksmisele kuuluva maksusumma (juurdemakse) ning saadab maksumaksjale sellekohase kirjaliku maksuteate.

Loe edasi

Residendist füüsiline isik on kohustatud esitama Maksu- ja Tolliametile tuludeklaratsiooni maksustamisperioodi tulude kohta hiljemalt maksustamisperioodile järgneva aasta 30. aprilliks.

Loe edasi

Siit peatükist leiate vastused valikule küsimustele, mis puudutavad füüsilise isiku tulumaksu ja maamaksu.

NB! Märgime, et igal juhul tuleb alati lähtuda konkreetsetest asjaoludest, mistõttu võib vastus olenevalt asjaoludest muutuda! Tutvuda tuleks ka vastuse juures viidatud seadusesättega:

Loe edasi

Füüsiline isik on resident, kui tema elukoht on Eestis või kui ta viibib Eestis 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul vähemalt 183 päeval. Samuti on resident välisteenistuses viibiv Eesti diplomaat. /TuMS § 6 lg 1/

Loe edasi

Tulumaksuga ei maksustata ametnikule, töötajale või juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele makstavat hüvitist seoses isikliku sõiduauto kasutamisega teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmisel.

Loe edasi

Tulumaksuga ei maksustata elatist ega perehüvitiste seaduse alusel saadud elatisabi.

Vaata lisaks TuMS § 19 lg 3 p. 11

Loe edasi

Tulumaksuga maksustatakse üür, rent, tasu hoonestusõiguse seadmise ja reaalkoormatise talumise eest ning seadusest või tehingust tuleneva eseme kasutamise piirangu talumise eest saadud muu tasu (edaspidi renditulu).

Loe edasi

Soetamismaksumus on kõik maksumaksja poolt vara omandamiseks ning selle parendamiseks ja täiendamiseks tehtud dokumentaalselt tõendatud kulud, sealhulgas makstud vahendustasud ja lõivud. Pärandina saadud vara soetamismaksumuseks loetakse üksnes pärija tehtud kulud.

Loe edasi

Tagastusnõuet saab arestida ja sellele võib täitemenetluse käigus pöörata sissenõuet nagu rahalisele nõudele.

Loe edasi
Tulumaks

Tere! Kas ühe abikaasa (A) omanduses olevast korterist saadavat üüritulu võib eraisikute tulumaksudeklaratsioonis deklareerida osadena kummagi deklratsioonis kui pooleks jaotatud tulu, et (näiteks üks oma deklaratsioonis 100 eur ja teine 100 eurot)?

Loe edasi

Tulumaksuga maksustatakse residendist füüsilise isiku poolt maksustamisperioodil Eestis ja väljaspool Eestit kõikidest tuluallikatest saadud tulu, näiteks – palgatulu, ettevõtlustulu, kasu vara võõrandamisest, üüri- või renditulu jne.

Loe edasi
  1. Maamaksu tasumisest on vabastatud maa omanik tema omandis oleva või MaaMS §-s 10 sätestatud maakasutaja tema kasutuses oleva maa, mille sihtotstarve või üks sihtotstarvetest on elamumaa, või maatulundusmaa õuemaa kõlviku eest linnas asustusüksusena alevis, aleviku
Loe edasi

Vaidluse korral käsitatakse last ülalpidava isikuna isikut, kellele makstakse perehüvitiste seaduse §-s17 sätestatud lapsetoetust.

Loe edasi

Alates 2023. aastast rakendub uue maksuvaba tulu liigina maksuvaba tulu vanaduspensionieas.

Loe edasi

Residendist füüsilisel isikul on õigus maksustamisperioodi tulust maha arvata endale eluasemeks elamu või korteri soetamiseks võetud laenu või liisingu intress, mis on maksustamisperioodil tasutud lepinguriigiresidendist krediidiasutusele või sellise äriühinguga samasse kontserni

Loe edasi

Residendist füüsilisel isikul on õigus maksustamisperioodi tulust maha arvata tema poolt maksustamisperioodil tasutud enda ja oma alla 26 aasta vanuse alaneja sugulase, õe või venna koolituskulud või eelnimetatud koolituskulude puudumisel ühe alla 26 aasta vanuse Eesti alalise elaniku koolituskulud.

Loe edasi

Tulumaksuga ei maksustata ametnikule, töötajale või juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele tööandja või tema asemel kolmanda isiku makstavat teenistus-, töö- või ametilähetusega seotud kulude hüvitist ning välislähetuse päevaraha ja välislähetustasu, samuti teenistuja perekonnaliikme eest makstavat

Loe edasi

Maamaks on maa maksustamishinnast lähtuv maks. Maa maksustamishind määratakse ja selle vaidlustamise kord kehtestatakse, lähtudes maa hindamise seadusest.

Loe edasi