Vanemahüvitis

Küsimus puudutab vanemahüvitise vähendamise korda. Miks on vanemapuhkusele eelnenud kuul teenitud tulu (palk), mille laekumine toimub vanemapuhkuse esimesel kuul ( eelmise kuu palk laekub uue kuu alguses) võetud hüvitise vähendamise aluseks? Jääb ebaselgeks, kuidas tekitada vanemapuhkuse võtnud vanemale võimalus õiglaseks vanemahüvitiseks esimesel vanemapuhkuse kuul, kui hüvitise vähendamisel võetakse arvesse sissetulek kuu eest, mil inimene vanemapuhkusel veel ei viibinud. Eelmise kuu palk makstakse enamus juhtudel uue kuu alguses ning töötajad, kellele see süsteem kehtib on ebavõrdses seisus nende ees, kelle jooksva kuu palgalaekumine toimub kuu viimasel päeval, sest nende puhul läheb vanemahüvitise arvutamisel arvesse vanemapuhkuse ajal vähendatud töömahu/tööaja sissetulek). Kas allpool olev seadus ei sätesta esimese kuu eest saadud vanemahüvitise vähendamist teisiti? Kuidas tõlgendada allpool lisatud seadust? (Kopeeritud riigiteatajast) Vanemahüvitise seadus § 3 lõige 7 (7. 1) Käesoleva paragrahvi lõikes 7 sätestatud hüvitise vähendamist ei rakendata järgmistel juhtudel: 1) esimesel hüvitise maksmise kalendrikuul eelmiste kalendrikuude eest saadud tulu osas;

Teie viidatud Vanemahüvitise seadus ei ole enam kehtiv. Alates 2016 aastast reguleeritakse vanemahüvitiste maksmist Perehüvitiste seadusega https://www.riigiteataja.ee/akt/111012023009?leiaKehtiv  Siiski sisaldub ka kehtivas õiguses norm, § 44, mille koha vanemahüvitist, kui vanemahüvitise maksmise kalendrikuul saab vanemahüvitise saaja sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu  ning samuti erandit, mille kohaselt vanemahüvitise vähendamist ei rakendata esimesel vanemahüvitise maksmise kalendrikuul, kui vanemahüvitise saaja saab vanemahüvitise saamise õiguse tekkimise kuule eelnenud kalendrikuude eest makstavat tulu.

Seega esimesel vanemahüvitise maksmise kuul eelmiste perioodide eest välja makstava tasu laekumisel hüvitist ei vähendata.