Kui hooldusõigus on ainult ühel vanemal, kas teine saab seda endale nõuda?

Kui vanema hooldusõigus kuulub ainult ühele vanemale, võib teine vanem kohtult taotleda, et tema hooldusõigus lapse suhtes taastatakse ja taotleda ühtlasi lapse hooldusõiguse osalist või ainuhooldusõiguse temale üle andmist.

Avaldus rahuldatakse, kui:

  • hooldusõiguse üleandmine vastab lapse huvidele,
  • vähemalt 14-aastane laps ei vaidle sellele vastu ning
  • õiguse üleandmist taotlev vanem on sobiv ja võimeline hooldusõigust teostama.

NB! Kui hooldusõigus kuulub ühele vanemale kohtulahendi alusel, võib teine vanem taotleda hooldusõiguse taastamist ja endale üle andmist üleandmist juhul, kui kohtulahendi tegemise aluseks olnud asjaolud on oluliselt muutunud.

Kui ainuhooldusõigusega vanem on surnud või temalt on hooldusõigus ära võetud, annab kohus hooldusõiguse teisele vanemale, välja arvatud juhul, kui see ei vasta lapse huvidele.