Volikiri

Tere Küsimus seadusliku esindaja määramise teemal - kas ja kuidas on võimalik eaka, kuid teovõimelise, perekonnaliikme tütrel saada volitus eaka esindamiseks just sotsiaalhoolekande teemadel? Eakas perekonnaliige paigutati mõned kuud tagasi poja poolt sunniviisiliselt ja vastu tahtmist hooldekodusse, millest lahkuda (ka teise hooldekodusse) ei saa poja tahtmise ja tema nimel oleva lepingu tõttu. Kuna praeguses hooldekodus on üldine olukord väga kehv (eakale patsiendile ei anta piisavalt ravimeid ja süüa) siis tema enda soov oleks kasvõi kusagile mujale saada - tütar proovis eakat vanemat teise hooldekodusse viia, kuid poja nõudmisel toodi ta järgmisel päeval kohe vanasse kohta tagasi. Ka paar ausamat hooldajat vanast hooldekodust on mures eaka turvalisuse pärast - kardavad, et 'tülikat' patsienti nüüd kuidagi ravimitega kahjustama hakatakse. Kas siinkohal oleks näiteks notari abil tehtud esindajavolitus tütrele kuidagi abiks või kuhu üldse sellise murega pöörduma peaks? Kui esindajavolitus kuidagi abiks võib olla, siis kas seda saab ka kuidagi kiirkorras taotleda? Aitäh

Esmalt on oluline märkida, et ilma isiku enda nõusolekuta teda hoolekandeasutusse paigutada ei saa, välja arvatud juhul, kui selle kohta on vastav kohtumäärus. Muudel juhtudel on isikul endal õigus otsustada oma ravi ja hoolduse üle. Kui nüüd sunniviisiliselt hooldekodusse paigutatud inimene hooldekodu juhtkonnale teada annab, et ta teenust ei soovi, ei saa juhtkond teda kinni hoida.

Täisealisel teovõimelisel füüsilisel isikul ei saa olla seaduslikku esindajat. Teda saab esindada ja tema eest asju ajada vaid lepinguline ehk volitatud esindaja. Enda eest asjade ajamiseks on võimalik vormistada notari juures volikiri. Volikirjaga antakse kellelegi volitused esindamiseks volikirjas märgitud asjaajamistes. Volikirja tõestav notar kontrollib enne tehingut volitaja arusaamisvõimet ja tegelikku soovi.

Vastatud:
06.09.2023