Ülalpidamiskohustusest vabanemine

Tere Ei oska isegi alustada kuid proovin Lapse isa on alkohoolik ,ei ela koos. Tekkis küsimus lapse tuleviku osas ,kui palju mõjutab see last tulevikus kui ta suureks kasvab,ei soovi et ta täisealisena isa hooldusarveid maksaks või raviarveid. Elatist ametlikult sisse nõudnud ei ole ,kuid tema ema maksab iga kuu lapse arvele 100€. Samas tekib ka küsimus minu vara osas,kui minuga peaks midagi juhtuma kas automaatselt muutub joodikust isa vara haldajaks kuni lapse täisealiseks saamiseni. Mida ma tegema peaks et last kaitsta.

Tulevikus tekkida võivast ülalpidamiskohustusest saab vabaneda, kui esinevad seda tingivad asjaolud. Seaduses on sätestatud, et kohus võib kohustatud isiku ülalpidamiskohustuse täitmisest vabastada või täitmist ajaliselt piirata või elatise suurust vähendada, kui kohustuse täitmist on äärmiselt ebaõiglane nõuda, eelkõige kui:

  1) ülalpidamist saama õigustatud isiku abivajadus on tekkinud tema enda ebamõistliku käitumise tagajärjel;

  2) õigustatud isik on jämedalt rikkunud oma ülalpidamiskohustust ülalpidamiskohustuslase vastu;

  3) õigustatud isik on süüdi tahtlikus kuriteos ülalpidamist andma kohustatud isiku või tema lähikondse suhtes.

Kui lapselt ülalpidamist nõudma hakatakse, tuleb lapsel need asjaolud esile tuua ja kindlasti ka tõendada. Ebamõistlik käitumine võib olla näiteks alkoholi kuritarvitamine, kui see on otseselt põhjustanud abivajaduse. Ülalpidamiskohustuse täitmata jätmise tõendamiseks on aga parim, kui kohtutäitur saab anda vastava tõendi. Seetõttu on mõistlik elatis lapsele välja nõuda, kui kohtulahendit vabatahtlikult ei täideta, alustada täitemenetlust ja kui ka täitemenetluses ei õnnestu elatist saada, saabki kohtutäitur anda vajadusel lapse täisealiseks saades sellise tõendi.

Kui isa on hooldusõiguslik vanem, hakkab ta teise vanema surma järgselt hooldusõigust üksinda teostama, sealhulgas ka lapse varahooldust. Seda saab vältida testamenti tehes, kus võib näidata ära, keda sooviks ema oma lapse eestkostjaks. Testamendiga saab teha ka muid korraldusi, mis välistavad isaõiguse lapse pärandit lapse eest valitseda. Kuidas seda täpselt saavutada, nõustab Teid testamenti tõestav notar, kui talle selgitate, millist olukorda Te saavutada soovite.