Tunnistaja kohustused ja õigused

Tere. Sooviks infot oma õiguste kohta. Nimelt, sain kohtu kutse vana töökaaslase ning firma töölepingu lõpetamise asjus.Ehk pean minema tunnistajaks. Millised on minu õigused ja kohustused tunnistajana? Töölepingu lõpetas töökaaslane päevapealt(1,5a tagasi), kuna osad töölised ( kaasa arvatud mina), käisime Covid positiivsena , ülemuse nõudmisel tööl, õhtusel ajal( ilma teiste töölistega kokku puutumata) ning ülemusele meeldib kasutada vaimset vägivalda( sõimates ning halvustades töötajaid).Aga selle kohast avaldust ülemuse vastu pole keegi teinud. Kas tunnistust andes( ausalt ja tõtt rääkides) , võidakse seda ütlust kasutada minu vastu või kahjuks? Ette tänades,

Tunnistaja on kohustatud rääkima tõtt ja üldjuhul andma ütlusi. Erandina võib tunnistaja keelduda ütluste andmisest, kui ta on süüdistatava perekonnaliige või lähisugulane või kui antavad ütlused võivad kuriteo või väärteo toimepanemises süüstada teda ennast või tema pereliiget või lähisugulast. Samuti juhul, kui tunnistajal on saladuse hoidmise kohustus tulenevalt tema kutsetegevusest (nt arst, vaimulik, notar) või seadusest (nt riigisaladus). Kohus peab tunnistajale enne ütluste andmise alustamist tema õigusi ja kohustusi selgitama.

Valeütluste eest võib kohus tunnistajat karistada.