Kuidas käituda elatisvõlgnikuga

Tere, Mul on küsimus elatise kohta. Mul on olemas kohtuotsus ja võla kätte saamiseks olen ka pöördunud nüüd kohtutäituri poole. Kohtutäitur alustas täitemenetlust oktoobris 2021. Olen nüüd asjad nii kaugele saanud, et täitur saatis vara arestimise akti võlgnikule aprillis ja 02.05 pidi võlgnik vara üle andma. Mida aga ei tehtud. Olen küsinud täiturilt korduvalt mis edasi saab. Sain vastuse, et edasi tegeleb sellega politsei. Kuna aga sõidukil puudub tehnoülevaatus kui ka kindlustus siis võlgnik seda autot ei kasuta. Seega politseil on seda suht raske, tegelikult võimatu kätte saada. Täitur ütleb, et nemad rohkem midagi teha ei saa. Missugused oleksid minu võimalused, et midagi teha. Olen täiturile korduvalt selgitanud, et võlgnikul on töö ja oma ettevõtte. Töötasu endale ei kanta ja ettevõte on kirjutatud võlglase ema nimele. Kas siis tõesti see polegi karistatav kui võlnik eirab vara üleandmise aega ja kohta, valetab oma sissetulekute kohta ja lihtsalt hoiab eemale elatise maksmisest. Mida saaksin ma veel teha?

TMS § 1773 lg 1 punktid 1-4 sätestavad juhud, mil kohtutäitur esitab kohtule avalduse võlgniku TMS §-s 1772 nimetatud õiguste piiramiseks, lubade kehtivuse peatamiseks või dokumentide kehtetuks tunnistamiseks ning võlgnikule nende andmise keelamiseks. Tavapärane põhjus selleks on sätestatud TMS § 1773 lg 1 punktis 1, mille kohaselt võlgnik ei ole 30 päeva jooksul hoiatuse kättetoimetamisest arvates tasunud TMS § 1771 lg 1 p 1 kohaselt vähemalt ühe kuu elatist.

Kirjelduse kohaselt ei ole tegemist olukorraga, kus võlgnikul puudub raha ja vara elatise tasumiseks vaid elatist mittemaksev isik hoidub teadlikult oma kohustusest kõrvale, takistades mh täitemenetluse läbiviimist, millega paneb toime karistusseadustiku (KarS) §-s 169 sätestatud kuriteo ja teda saab karistada.  Vanema teadva kõrvalehoidumise eest oma nooremale kui kaheksateistaastasele lapsele või täisealiseks saanud, kuid abi vajavale töövõimetule lapsele kohtu poolt väljamõistetud igakuise elatusraha maksmisest karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega. Selleks tuleb esitada süüteoteade politseisse.