Kellele kuulub hooldusõigus

Tere! Oleme naisega lahus kuid meil on 2 aastane laps. Elame eraldi. Meil on kokkuleppe, et laps võib mõned päevad olla minu kodus ning jääda ööseks minuga. Paar päeva tagasi naise ema sai sellest teada ning hakkas karjuma ning tema sõnast laps peab magama alati emaga kuna ta on veel väike. Lubas mulle lapsega olla ainult päeval ning õhtul pean teda koju viima ema juurde. Mul on kolm küsimust seoses selle juhtumiga: 1. Mis lapse eluaastast mina võin ööseks jääda enda kodus? 2. Mis aastast laps võib elada isaga ning kuidas seda kohtus lahendakse? 3. Kas naise ema tohib niimodi segada meid elama ja mis ma pean ettevõtma sellega? Lugupidamisega

Hooldusõigus kuulub lapse vanematele. See tähendab, et vaid vanematel on õigus otsustada kõiki lapsesse puutuvaid küsimusi. Teised võivad küll nõu anda, ent nad ei saa otsustada. Seega saavad vaid vanemad otsustada ka seda millal, kui kaua ja millistel tingimustel laps ühe või teise vanema juures viibib. Seda otsustatakse vastavalt vanema võimekuselele lapse eest hoolitseda, tema oskustele ja lapse huvidele. Mingit vanuselist piirangut ei kehti.

Kui mõlemad vanemad suudavad lapse eest hoolitseda, on Teie poolt kirjeldatud elukorraldus igati mõistlik ja lapse vanaemal tuleb sellega leppida. Takistada saab ta sellist suhtluskorda vaid lastekaitseametnike kaasabil kui lapse heaolu on mingil moel ohtu sattunud.