Hooldekodu eest tasumine

Tere Kui minu ema läheb vanadekodusse ja raha ei ole kas tema nimel olev maja pannakse sund myyki?

Kui ema elab oma kodus ja vajab ööpäevaringset üldhooldusteenust, siis tuleb teil esmalt pöörduda registreeritud elukoha järgse kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja poole, kes hindab, millist abi teie ema vajab. Otsus tehakse 10 tööpäeva jooksul taotluse esitamisest ja edastatakse emale kirjalikult. Kui selgub, et vajalik on hooldekodu ja muu abi jääb väheseks, tasub hoolduskulud kohalik omavalitsus ja muud kulud katab ema ise oma sissetulekust või vajadusel vara arvelt. Igal omavalitsustel on õigus kehtestada hoolduskuludele piirmäär, mis peab tagama inimesele teenuse kättesaadavuse vähemalt mõnes hooldekodus. Piirmäär ei saa olla nii madal, et üheski hooldekodus pole selliste hoolduskuludega teenust võimalik saada. Samas ei pea piirmäär katma hoolduskulusid igas hooldekodus. Inimene peab hooldekodu valikul sellest lähtuma ja tegema valiku arvestades ka iseenda ja ülalpidajate maksevõimekust. Seega on võimalik saada hooldekodu koht ka selliselt, et vara ei müüda ja kulud kaetakse kohaliku omavalitsuse ja ema pensioni arvelt. Millised on konkreetsed võimalused Teie ema elukohajärgses kohalikus omavalitsuses, soovitan välja uurida kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonnast.