Võlaandmete avaldamine peale kohustustest vabastamise menetlust

Tere, Olen JL isikukood xxx Tänasega ehk siis 22.08.2023 peaks lõppema minu kui eraisiku pankroti teema. x Maakohtu y kohtumaja Teatega nr 0000 minu Tsiviilasja nr 0-00-0000 lõpetati menetlus kohustustest vabastamisega. Avaldamise algus 22.08.2020 ja lõpp 22.08.2023.a. CI aga minu kohta käivat teatist maha ei võta võtteks aluseks (väljavõte nende vastusest) - "Vastavalt isikuandmete kaitse seaduse § 10 lg 2 punktile 5 võib võlakohustuste rikkumise andmeid kolmandale isikule edastada mitte kauem kui 5 aastat kohustuse rikkumise lõppemisest. Seega, seadusega sätestatud üldreegli kohaselt võib lõpetatud staatuses maksehäire andmeid kolmandatele isikutele avaldada 5 aasta jooksul arvates maksehäire aluseks oleva võlakohustuse rikkumise lõppemisest." Mulle tundub, et antud olukorras on Creditinfo kõrgem kui Eesti Kohus. Või olen kuskil midagi valesti arusaanud?

Kui võlgnik vabastatakse kohustustest, lõpevad pankrotivõlausaldajate nõuded võlgniku vastu, sealhulgas ka nende pankrotivõlausaldajate nõuded, kes ei ole pankrotimenetluses nõudeid esitanud. Viide andmekaitseseaduse § 10 lg 2 p 5 on siinjuures asjakohane ja samuti on tõenäoliselt õigustatud võlaandmete avaldamine, küll vaid piiratud isikute ringile (näiteks krediidiasutustele) ja märkega "lõpetatud".

IKS § 10 lõike 1 kohaselt on võlasuhte rikkumisega seotud isikuandmete avaldamine lubatud kolmandale isikule ja edastatud andmete töötlemine kolmanda isiku poolt andmesubjekti krediidivõimelisuse hindamise või muul samasugusel eesmärgil. Nii IKS § 10 kui  IKÜM artikli 6 lõike 1 punkti f alusel isiku võlaandmete maksehäireregistris avaldamisel ja kolmandatele isikutele edastamisel hinnata võlgniku õiguste ja vabaduste kahjustamist. Hinnata tuleb isiku õigustatud huvide kahjustamise määra ehk iga kord konkreetse juhtumi asjaoludele tuginedes kaaluda, kas vajadus isiku nõusolekuta isikuandmete edastamiseks kolmandatele isikutele kaalub üles isiku õiguste ja huvide riive. Selle aluseks võib olla nii võla tekkimise aeg, võlgnevuse suurus jne. Olukorras, kus võlg on tinginud pankrotimenetluse ja sellele järgneva kohustustest vabastamise menetluse, mis päädis võlgniku vabastamisega temal lasuvatest kohustustest, võib tõenäoliselt võimalikul krediidiandjal olla õigustatud huvi võlgniku maksekäitumise kohta.