Usaldusisik pankrotimenetluses

Tere! Minu küsimus puudutab kahte eraldi valdkonda: 1. Kui kiiresti peab võlgnik võtma vastu Avalikes Teadaannetes temani saadetud teatised? Kas selleks on määratud mingi tähtaeg? Samuti, kui kiiresti peab vastama kohtusekretäri kirjadele? 2. Mida teha juhul, kui olen ise määratud usaldusisikuks, kuid kohtu poolt ega ka juristi poolt ei selgitatud väljamaksete tegemise suurust ega korda? Mul on küll õigusalased baasteadmised, kuid pole kunagi praktiseerinud ning Pankrotiõigus on suhteliselt segane valdkond. Kohus nõuab nüüd suuremat summat ja varasemal kuupäeval, kui olin arvestanud. Pankrotihalduri sõnul tekkis esimese aastaaruande esitamise kohustus kuupäevast, mil minuni jõudis kinnitatud kohtulahend, kohus teavitas nüüd aga varasema kuupäeva. Ühesõnaga - minu käes on vaid pankrotimenetluse lõpetamise määrus ilma igasuguste selgituseta ja on eeldatud, et ma mõistan kõike ise. Kui pean esitama kohtule selgituse, miks on maksed hetkel tegemata ning miks olen arvestanud teiste summadega, siis kuidas põhjendada olukorda, et mind on vaid üldsõnaliselt määruses teavitatud minu kohustustest?

Avalikes Teadaannetses avaldatud dokument loetakse avalikult kättetoimetatuks 15 päeva möödumisel väljavõtte väljaandes Ametlikud Teadaanded ilmumise päevast. Sellest kuupäevast hakkab ka kulgema menetlustoimingu tegemise tähtaeg (Alus: TsMS § 317 lg 4 p 5). Usaldusisiku kohustused on kirjas kohtumääruses. Soovitan lugeda kogu määrust, sealhulgas põhjendavat osa. Heaks abiliseks on Justiitsministeeriumi veebileht Maksejõuetus, kust leiate ka lingid detailsemate selgituste juurde. Kui Te aga tunnete, et usaldusisiku kohustused käivad Teile üle jõu, on võimalik esitada kohtule taotlus Teie vabastamiseks usaldusisiku ülesannetest. Sel juhul määrab kohus Teile uue usaldusisiku.