Tsiviilnõue kokkuleppemenetluses

Tervist! Nimelt ärandati mu auto mõned kuud tagasi garaazi platsilt. Kätte sain ta juba järgmine päev kuid auto oli kahjustatud. Süüdlased on politseile teada ja eile helistatigi politseist et täidaksin ära ankeedid "kannatanu arvamus karistuse kohta kokkuleppemenetluses ning taotlus kannatanu teavitamise kohta" ja "hagiavaldus". Menetleja on rääkinud mulle kokkuleppe menetlusest ja siis ei pea ma kohtusse minema ja oma aega kulutama ja kõik jutud ning ka esimeses ankeedis on klausel "Kannatanu arvamus kokkuleppemenetluse kohaldamise kohta: Olen nõus, et selles kriminaalasjas kohaldatakse kokkuleppemenetlust ja olen teadlik, et mul ei ole õigust kokkuleppemenetluseks antud nõusolekust loobuda". See aga ajab mind segadusse sest ma isegi ei tea veel mis kokkulepet mulle pakutakse seega kuidas saan ma kokkuleppemenetlusega nõus olla? Äkki pakutakse nii kehva diili et on mõistlik ise kohtu uksi kulutada. Aitäh!

Kokkuleppemenetluse on kannatanul õigus anda arvamus kokkuleppemeetluse kohta aga ka süüdistuses nimetatud kahju suuruse ja tsiviilhagi kohta. Seega on Teil õigus anda oma kahju suurusest ja soovist esitada kahju hüvitamise nõue kriminaalmenetlusse, menetlejale teada. Kui prokuratuur peab võimalikuks kokkuleppemenetlust teeb ta selle algatamiseks vajalikud toimingud. Muuhulgas selgitab välja kannatanu arvamuse süüdistuse ja karistuse kohta, kui kannatanu ei ole varem kriminaalmenetluse käigus neis küsimustes oma arvamust avaldanud, ning määrab vajaduse korral kannatanule mõistliku tähtaja tsiviilhagi, avalik-õigusliku nõudeavalduse või menetluskulude hüvitamise taotluse esitamiseks. Seega peaks Teie kui kannatanu huvid olema ka kokkuleppemenetluses kaitstud. Millises etapis menetlus parasjagu on ja kas ning millal on vaja kahjude hüvitamiseks tsiviilhagi esitada, annab Teile informatsiooni asja menetleja.