Peretoetused lapse vahelduva elukoha korral

Tere Küsimus kärgpere ja lapsetoetuse kohta. Kui Sotsiaalkindlustusameti lapsetoetust saab laste isa, kuna lapsed on nö tema nimel ehk toetuse avaldused on tema nimel, aga lapsed (2 last) elavad võrdset aega ema ja isa juures, samuti teevad mõlemad vanemad lastele võrdselt kulutusi, siis kas ja kuidas saaks ühe lapsetoetuse ema nimele, kui laste isa ei ole nõus lapsetoetuse avalduse ümber tegemiseks oma nõusolekut andma?

Riiklikult makstavate lapsetoetuste arvelt on võimalik katta laste vajadusi, mis omakorda vähendab vanemate endi panust laste ülalpidamisse. Lapsetoetus ja lasterikka pere toetus ei ole selle vanema nö lisasisstulek, kes neid toetusi saab, vaid peaks toetama mõlemaid vanemaid lapse ülalpidamisel. Seega mida suuremad on riiklikult makstavad toetused, seda "kasulikum" on see mõlemale vanemale sõltumata sellest, kelle kontole toetused laekuvad.

Mina soovitaksin Teil ja laste isal kokku arvutada kõik kulutused, mis te ühiste laste ülalpidamiseks teete ja seejärel analüüsida, millised kulutused on võimalik katta riiklikult makstavate peretoetuste arvelt. Tõenäoliselt ongi tulemuseks see, kõikvõimalikud lasteaia- ja kooliga seotud kulutused, huvitegevuse kulud ja muudki kuluartiklid saab katta toetustega ning mõlema poole kanda jäävad laste elamiskulud ajal, mil nad viibivad suhtluskorra järgi vanemaga.Seega on võimalik peretoetuste summa lapsega seotud kulude hüvitamisel arvesse võtta ning selle võrra, palju üks vanem saab riigilt toetusi, annab toetustest loobunud vanem lapsele ülalpidamist vähem. Kuna perehüvitised on PHS § 3 lg 1 kohaselt riigieelarvest Sotsiaalministeeriumi kaudu finantseeritavad rahalised hüvitised, mida makstakse lastega perede heaolu tagamiseks, tagab peretoetustest loobunud vanemale rohkem kätte jäänud raha tema pere heaolu võrdselt perega, kelle eelarvesse lisanduvad peretoetused. Kui vanemad kokkuleppele ei jõua, on vanemal võimalik nõuda kohtu kaudu lapsele elatist.

Kui vanemad soovivad, et perehüvitisi makstaks mõlemale vanemale kordamööda, tuleb selleks esitada mõlema vanema vastavasisulist nõusolekut kajastav taotlus.