Millised on töölepingu kohustuslikud tingimused?

Töölepingu kirjalik dokument peab sisaldama kõik töö tegemiseks vajalikud tingimused.

Tööandja peab töölepingus kirjalikult esitama selgelt ja üheselt arusaadavalt vähemalt järgmised andmed:

  • tööandja ja töötaja nimi, isiku- või registrikood, elu- või asukoht;
  • töölepingu sõlmimise ja töötaja tööle asumise aeg;
  • tööülesannete kirjeldus;
  • ametinimetus, kui sellega kaasneb õiguslik tagajärg;
  • töö eest makstav tasu, milles on kokku lepitud (töötasu), sh majandustulemustelt ja tehingutelt makstav tasu, töötasu arvutamise viis, maksmise kord ning sissenõutavaks muutumise aeg (palgapäev), samuti tööandja makstavad ja kinnipeetavad maksud ja maksed; sealhulgas viide makse ja makseid saavate asutuste ja nende maksmisega kaasneva kaitse kohta
  • tööandja pakutav koolitus ja muud hüved, kui nendes on kokku lepitud;
  • tööaeg ehk aeg, millal töötaja täidab kokkulepitud tööülesandeid;
  • töö tegemise koht;
  • põhipuhkuse kestus ja viide muule tööandja hüvitatavale puhkusele;
  • viide tööandja kehtestatud töökorralduse reeglitele;
  • viide kollektiivlepingule, kui töötaja suhtes kohaldatakse kollektiivlepingut;
  • viide ületunnitöö tegemise ja hüvitamise korrale;
  • katseaja kestus.

Tööandja teavitab töötajat andmetest heauskselt, selgelt ja arusaadavalt. Töötajal on igal ajal õigus andmetega tutvuda. Tööandja võib nõuda töötajalt kinnitust käesolevas paragrahvis nimetatud andmete esitamise kohta. Kui töötajale ei ole andmeid enne tööle asumist esitatud, võib ta neid igal ajal nõuda. Tööandjal on kohustus esitada andmed kahe nädala jooksul nõude saamisest arvates. Andmete muudatused esitatakse töötajale kirjalikult hiljemalt muudatuste jõustumise päeval.

Kui tööandja ja töötaja lepivad kokku konkurentsipiirangu kohaldamises või tööandja on määranud saladuses hoitava teabe, peab tööandja lisaks käesoleva seaduse §-s 5 nimetatule teatama töötajale konkurentsipiirangu kokkuleppe või saladusena määratud teabe sisu. Kui tööandja ja töötaja lepivad kokku, et töötaja teeb tööd, mida tavapäraselt tehakse tööandja ettevõttes, väljaspool töö tegemise kohta, sealhulgas töötaja elukohas (kaugtöö), peab tööandja lisaks käesoleva seaduse §-s 5 nimetatule teatama töötajale, et töökohustusi täidetakse kaugtööd. Kui tööandja ja töötaja lepivad kokku, et töötaja teeb tööd, alludes ajutiselt kolmanda isiku (kasutajaettevõtja) juhtimisele ja kontrollile (renditöö), peab tööandja lisaks käesoleva seaduse §-s 5 nimetatule ja kasutajaettevõtja nimele teatama töötajale, et tööülesandeid täidetakse renditööna kasutajaettevõttes.

Kui tööandja ja töötaja lepivad kokku, et tööaeg jaguneb arvestusperioodi jooksul ebavõrdselt (summeeritud tööaeg), peab tööandja lisaks käesoleva seaduse §-s 5 nimetatule teatama töötajale tööajakava teatavaks tegemise ja muutmise tingimused. Kui tööandja ja töötaja lepivad kokku, et tööandja hüvitab töötajale töö tegemisel või tööandja juhiste või korralduste tõttu tekkinud kulutused, peab tööandja lisaks käesoleva seaduse §-s 5 nimetatule teatama töötajale nimetatud kokkuleppe sisu.

Kui töötaja ja tööandja lepivad kokku, et töötaja töötab kauem kui ühe kuu muus riigis kui see, kus ta tavaliselt töötab, peab tööandja lisaks käesoleva seaduse §-s 5 nimetatule teatama töötajale enne tema ärasõitu järgmised andmed:
1) riik, kus töötaja tööle asub;
2) riigis töötamise aeg;
3) töötasu maksmise vääring;
4) riigis viibimisega seotud hüved;
5) riigist tagasipöördumise tingimused. Kui tööandja ei ole käesoleva paragrahvi lõigetes 2–5 nimetatud andmeid töötajale kirjalikult teatanud, eeldatakse, et kokkuleppeid ei ole sõlmitud või kohustust ei ole määratud.

Andmete muudatused esitatakse töötajale kirjalikult 1 kuu jooksul muudatuste tegemisest.

Kui töötaja asub tööle kirjalikku lepingut sõlmimata, tekib neil tööandjaga siiski lepinguline suhe ja mõlemale osapoolele kehtib töölepingu seadus.