Miks on vajalik 1-kuuline ooteperiood enne kui elatisabi hakatakse maksma?

Alates 1.07.2020. a makstakse täitemenetlusaegset elatisabi 4-kuulise ooteperioodi asemel pärast ühe kuu möödumist. Täitemenetlusaegset elatisabi makstakse, kui elatise sissenõudmiseks täitetoimiku avamisest on möödunud üks kuu ja pärast seda on tekkinud võlgnevus kalendrikuu esimesest kuni kalendrikuu viimase kuupäevani. Ooteperiood annab võlgnikule võimaluse vabatahtlikult oma kohustust täita. Samuti annab ooteperiood kohtutäiturile võimaluse hinnata võlgniku maksekäitumist ja sellest tulenevalt rakendada võlgniku suhtes kõiki seadusest tulenevaid sunnimeetmeid.

Kas 1 kuulist (enne 1.07.2020. a 4-kuulist) ooteperioodi rakendatakse kõikidele täitemenetlusaegse elatisabi taotlejatele?

Ei, oluline on, et enne täitemenetlusaegse elatisabi maksmist oleks lapse elatise asjas täitemenetlus kestnud vähemalt ühe kuu (kuni 1.07.2020 oli tingimuseks 4 kuud).

Näide 1: Taotleja algatab elatise asjas täitemenetluse 10. jaanuaril ning samaaegselt esitab taotleja kohtutäiturile ka täitemenetlusaegse elatisabi taotluse. Sellisel juhul kohaldub 1-kuuline periood veebruari eest. Kui 1 kuu on veebruari seisuga möödas ning võlgnik ei ole lapse ees võlgnevust likvideerinud, hakkab riik arvestust pidama selle üle, kas ja kui palju lapsele ühes kuus elatist laekub, tähendades, et kui märtis lapsele nõuetekohaselt elatist ei laeku, teostab riik hiljemalt 10. aprilliks tagasiulatuvalt märtsi eest elatisabi väljamakse.

Näide 2: Lapse elatise asjas on täitemenetlus kestnud juba alates 2017. aastast ja taotleja esitab kohtutäiturile elatisabi taotluse 10. jaanuaril 2021. Seega on elatisabi taotluse esitamise hetkel täitemenetlus kestnud juba vähemalt  1 kuu (varasem nõue oli 4 kuud), järelikult hakkab riik elatise laekumise eest arvestust pidama alates veebruarikuust, ning kui veebruarikuu eest ei ole lapsele nõuetekohaselt elatist laekunud, teostab riik hiljemalt 10.märtsiks tagasiulatuvalt veebruarikuu eest elatise väljamakse.