Kuidas öelda lahti emaga seotud kohustustest

Tere, minu mure on selles, et ema on mul alkohoolik. Alkoholi puuduses on ka laene võtnud ja 2 kinnisvara maha joonud. Kasvatasid mind isa ema ja isa õed, ema mäletan oma elus vähe. Ema oli kodus vähe, tavaliselt pidutses kuagil ja valetas palju mulle mu vennale ja isale. Isa otsis ema pidevalt mööda linna, kadus ta ka prügi välja viies ära. Venna jootis ta surnuks. Ma võtsin eelmisel aastal emalt pangakaarti ära, et joomist piirata, sest purjuspeaga terrotiseeris ta naabrinaist ööpäevselt ja nõudis alkoholi toomist õhtuti ootas naabrinaist maja nurga taga, et ta poodi viina järgi saata. Poodi on ta ka käpukil läinud u 50m minna. Söögi tõin emale poest ise. Kuid ID kaart jäi emale kätte ja kuna ta elab oma venna juures siis mindi linna, seal tehti uus pangakaart võeti ülejäänid raha välja ning väike laen ka lisaks. Siis ma võtsin pangakaarti kui ka ID kaarti ära, siis hakkas ema väsimatult Politseisse helistama ja kaebama, mina tema tütar varastasin tema kaartid ära. Nüüd siis see koht mida Politsei soovitas, et Kohtus teha avaldus, millega ma ütlen emaga seotud kohustusest lahti. Et vältida tema tegevusest tingitud tegevusi mis võib minu perele kahju tekitada. Mismoodi ma peaks tegutsema ning mis selline tegevus maksab.

Küsimusest jääb selgusetuks, miks Teie oma ema tegude või tegevuse eest vastutama peaksite. Ema on täisealine isik, kes vastutab oma tegude eest ise, seda ka juhul, kui tema teovõime on osaliselt või täielikult piiratud. Kui ema teeb tehinguid, mis teda kahjustavad ja ei esine olukorda, kus ta ei võiks tehingute tagajärgedest aru saada, vastutab ta tehingute, sealhulgas võetud kohustuste eest ise. Täiskasvanud lapsed tema tehingute eest ei vastuta. Ema tehtud tehingud võivad Teid mõjutada vaid peale tema surma pärimismenetluses, ent ka siis on võimalik pärandist loobuda kui kohustused ületavad ilmselgelt pärandvara väärtust. Kui küsimus on ülalpoidamiskohustuses, siis peaks ema esmalt Teilt ülalpidamist nõudma. Seejärel saate kohtule esitada vastuse, kus kirjeldate olukorda ja tuginete perekonnaseaduse § 103 lg 1, mille kohaselt võib kohus kohustatud isiku ülalpidamiskohustuse täitmisest vabastada või täitmist ajaliselt piirata või elatise suurust vähendada, kui kohustuse täitmist on äärmiselt ebaõiglane nõuda, eelkõige kui:

 1) ülalpidamist saama õigustatud isiku abivajadus on tekkinud tema enda ebamõistliku käitumise tagajärjel;

 2) õigustatud isik on jämedalt rikkunud oma ülalpidamiskohustust ülalpidamiskohustuslase vastu;

3) õigustatud isik on süüdi tahtlikus kuriteos ülalpidamist andma kohustatud isiku või tema lähikondse suhtes.