Eestis viibimise legaliseerimine

Tere. On olemas üks 75 aastane meesterahvas, kes on endine ENSV kodanik. Taasiseseisvumisel, on ta alustanud välismaalase ("Halli") passi taotlemise protsessi, kuid lõpuni seda ei viidud kuna haigestus ning on 1997. aastast alates olnud dokumentideta, sissekirjutuseta ja teda justkui polnud olemas. Kuigi peale tervenemist oli tal võimalus ikkagi selle asja lõpuni viia, arusaamatutel põhjustel ta seda teinud ei ole. Kogu selle aja jooksul on ta olnud töötu, ei ole pöördunud kuhugi terviseasutusse ja üleüldse kokkupuuteid riigiga ei olnud. Kogu selle aja on ta elanud koos oma endise abikaasaga (Eesti kodanik, kuid lahutatud 90-ndates), kelle palgast ja pensionist ka toime tulnud. Kuna viimasel ajal on raskeks läinud nii rahaliselt kui ka tervisemured tekkinud, soovitasin tal endale dokumendid teha, et saaks taotleda rahvapensioni ja pensionäri staatuse, et tekkiks ka ravikindlustus. 2023. aasta algul väljastas PPA ajutise elamisluba 5-ks aastaks, tingimusega, et isik saab ravikindlustatud ja ametliku sissetuleku (rahvapension), ja registreeritud elukoha. Elukoht sai registreeritud ja pöördusime Sotsiaalameti poole rahvapensioni taotlusega. Sotsiaalamet ei ole taotlust rahuldanud, kuna seaduse kohaselt rahvapensioni õiguse tekkimiseks peab isik taotluse esitamise hetkeks elama Eestis vähemalt 5 aastat seaduslikel alustel - ehk kas tegemist alalise Eesti elanikuga või elamisloa alusel elava välismaalasega. Kuigi ta on Eestis sündinud, ja terve oma elu Eestis elanud, võib sisuliselt öelda et viimased 30 aasta ebaseaduslikult. Ehk tegemist on nö nõiaringiga ning kui tal õnnestub veel need 5 aastat elada , siis elamisloa pikendamiseks ei ole tal tingimused täidetud. Ja kui abikaasa peaks siit ilmast lahkuma, on ta täiesti sissetulekuta. Infoks veel, et rahvapensioniga koos taotlesime ka vanaduspensioni, kui nõutud 15 aastat staazi arhiividest ei tulnud, mingeid dokumente endal, et ta on töötanud, tal ka säilinud ei ole. Minu küsimus seega on, kas on kuidagi võimalik tõestada, et Eestis sündinuna ja endise ENSV kodanikuna oli tal õigus elamisõigusele vaatamata sellele, et ta pole õigel ajal dokumendid korda teinud, ja sellelt tulenevalt ka rahvapensionile ja ka ravikindlustusele. Tänan.

Teie küsimusele ei ole kahjuks võimalik foorumikeskkonnas vastata. Siin tuleks väga põhjalikult analüüsida varasemaid sündmusi, näiteks miks ja millises etapis jäi poolelei "halli passi" taotlemine. Samuti võib olla abi migratsiooninõustajaga konsulteerimisest. Migratsiooninõustamine on tasuta teenus, mida osutatakse nii eesti-, vene- kui ka inglise keeles. Migratsiooninõustamisest ja vajalikud kontaktid on leitavad PPA veebilehel https://www.politsei.ee/et/migratsiooninoustajad

Et inimesel on praeguseks olemas elamisõigus saan soovitada pöörduda kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja poole, et temaga koostöös isikule võimalused toimetulekuks leida.

Pensioniõiguslikku staaži on võimalik tõendada ka tunnistajate ütlustega, kui on olemas arhiiviteatis, et andmeid arhiivides ei leidu.