Millal ja kui palju hakkab riik täitemenetlusaegset elatisabi maksma?

Täitemenetlusaegse elatisabi suurus ühele lapsele on alates 1.01.2024. a kuni 200 eurot kalendrikuus (kuni 31.12.2023. a oli elatisabi suurus kuni 100 eurot kalendrikuus) ja selle maksmise aluseks on võlgniku makstud elatise summa. Täitemenetlusaegset elatisabi makstakse, kui elatise sissenõudmiseks täitetoimiku avamisest on möödunud üks kuu ja pärast seda on tekkinud võlgnevus kalendrikuu esimesest kuni kalendrikuu viimase kuupäevani.
Kui võlgniku makstud elatise summa on väiksem kui 200 eurot kalendrikuus, on elatisabi suurus 200 euro ja makstud elatise vahe.
Täitemenetlusaegset elatisabi ei maksta, kui võlgniku makstud summa on võrdne 200 euroga või suurem kui 200 eurot kalendrikuus.
Kui elatise maksmise alusdokumendi alusel on võlgniku elatise maksmise kohustus väiksem kui 200 eurot kalendrikuus, on täitemenetlusaegse elatisabi maksimaalne suurus elatise maksmise alusdokumendis määratud suurus.

Näide 1. Taotleja algatab elatise asjas täitemenetluse 20. juunil ning esitab samal ajal ka avalduse täitemenetlusaegse elatisabi saamiseks. Elatise arvutamise arvestamisperiood algab 1. augustil. Kui augustis lapsele elatist ei laeku, teeb sotsiaalkindlustusamet elatisabi väljamakse hiljemalt 10. septembril.

Näide 2. Lapse elatise asjas on täitemenetlus kestnud juba alates 2023. aasta novembrist ehk vähemalt nõutud üks kuu. Taotleja esitab täitemenetlusaegse elatisabi taotluse 5. jaanuaril 2024 aastal. Elatise arvutamise arvestusperiood algab 1. veebruaril ning juhul, kui 1.–28. veebruarini ei ole lapsele elatist laekunud või on elatist laekunud vähem kui 200 eurot või vähem kohtuotsusega väljamõistetust, maksame veebruarikuu eest elatisabi välja hiljemalt 10. märtsil.