Ühisvara jagamine kokkuleppel
Tere. Kui abikaasaga on soov abielu lahutada, kuid ühisvara jagamisel tekib abikaasal kohustus tasuda mulle teatud summa ja lepitakse kokku, et kuna tegemist on suurema summaga, et siis see ajatatakse näiteks 3 aasta peale. Milline võiks olla minu jaoks tagatis selleks perioodiks, kui seda raha alles makstakse? Kas on mõistlik niikauaks olla endiselt poole kinnisvara ja muude varade omanik, et neid ei vormistata ümber enne, kui antud nn võlg tasutud? Saan aru, et lahutus ja vara jagamine on eraldi asjad. Et saan olla lahutatud, kuid siiski antud varade omanik edasi. Ei arvagi, et abikaasal poleks plaani seda raha tasuda ära, kuid mõtlen just, et kui midagi juhtub ja oleme ühisvara ära jaganud, et siis ei ole minul õigust enam millelegi. Äkki on mõtteid, kuidas antud olukorda oleks mõistlik notaris näiteks kokku leppida, et see kummalegi poolele poleks kahjulik. Aitäh.
Olete saanud aru õigesti, et abielu jooksul soetatud vara jääb ühisvaraks ka peale abielu lõppemist ehk kuni selle jagamiseni. Teil on võimalik notaris sõlmida võlaõiguslik leping Teie ühisvara osa hüvitamiseks rahas kas määrates ära lõpptähtaja või graafiku alusel maksetega koos kohustusega sõlmida asjaõigusleping varade omandiõiguse üle andmiseks peale võlaõiguslepingu alusel võetud kohustuse kohast täitmist. Kuidas täpselt seda sõnastada, nõustab kindlasti tehingut tõestav notar kui selgitate talle, millist tulemust soovite saavutada.