Lapse ülalpidamiskulud
Tere. Küsimus selline, et kui olen läinud laste(3a ja 1.5a)isast lahku ja tema ei ole nõus lastele maksma elatis( olen arvutanud elatiskalkulaatorist) tema ütleb, et ei pea maksma minu kulusid kinni, ning vaadaku ise kuidas ma hakkama saan. Käib tööl mitteametlikult kuna tal on peal kohtutäitur.Ja kuna elame lastega üürikorteris, siis kas need kulud tuleb maksta ainult minul või peaks need pooleks tegema? Olen hetkel 1.5 kuuse lapsega kodune ning ei saa hetkel tööle minna kuna laps saab lasteaeda alles uuest õppeaastast. Saan aru, et lapse toidukulud, riidekulud, tervishoiukulud, lasteaiatasud, trennide tasud, sidekulud, transpordikulud lähevad elatise alla, aga just eluase ja sellega seotud kulud?
Lapse ülalpidamiskulud, mis tuleb lapsest lahus elaval vanemal pooles ulatuses elatise tasumise teel kanda, koosnevad kõigist lapse vajaduste rahuldamiseks tehtavatest kulutustest. Sinna hulka kuuluvad nii lapse toidu-, riide kui tervisekulud aga ka eluasemekulud, lapse osa koduses majapidamises, alaealise ülalpeetava puhul ka tema hoidmise ja kasvatamisega seotud kulud. Sõnaga, kõik, mida Teie laps vajab, on tema kulu ja isal tuleb see talle langevas osas elatise maksmise teel hüvitada. Kui isa vabatahtlikult elatist ei anna, soovitan pöörduda kohtusse ja esitada koos hagiavaldusega ka taotlus elatise määramiseks juba kohtumenetluse ajaks. Selleks soovitan kasutada õigusabiteenust. Sellisel juhul on Teil võimalik saada, juhul kui isa kohtumenetluse ajal ise elatist maksma ei hakka, sotsiaalkindlustusametilt kohtumenetlusaegset elatisabi (praegu kuni 200 eurot kummalegi lapsele).
Lisaks on 1,5 aastase lapsega kodus olemise ajal isa kohustatud ülal pidama ka Teid. Nimelt on PKS § 111 lg 2 sätestatud, et kui ema ei ole raseduse tõttu või raseduse või sünnituse põhjustatud tervisehäire tagajärjel võimeline ennast ülal pidama, on isa kohustatud talle ülalpidamist andma kuni ema terviseseisundi paranemiseni. Sama kehtib, kui emal ei ole lapse eest hoolitsemise tõttu võimalik sissetulekut saada. Ülalpidamiskohustus algab varemalt neli kuud enne lapse sündi ja lõpeb lapse sünnist alates kolme aasta möödudes.