Enne 01.01.2022 välja mõistetud elatise suurus

Tere Kohtuotsus elatise määramise kohta tehti 2015.a, kui elatise summa määramise arvestust peeti 1/2 miinimumpalgast. Kohtuotsusest: "...välja mõista igakuine elatis miinimumsummas 195 eurot (½ Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära) kummagi hageja kasuks nende ülalpidamiseks alates hagi esitamisest 02.02.2015 kuni hagejate täisealiseks saamiseni." Alates Perekonnaseaduse muutmise alusel loodud Elatiskalkulaatori kasutusele võtuga muutusid elatise summa määramise põhimõtted. Küsimus: Kas kohtulahend jääb kehtima sellisel kujul isegi siis, kui muudetakse seadust ja elatise summa määramise põhimõtted muutavad? Küsimus: Kas vastab tõele kohtutäituri väide "Lastetoetus ei ole elatise osa teie suhtes tehtud kohtulahendiga, seega seda arvesse ei võeta."? Kohtulahendis ei ole selle kohta kirjas ühtegi sõna.

Kui enne 2022. aasta 1. jaanuari tehtud kohtulahendi kohaselt on vanem kohustatud tasuma alaealisele lapsele elatist seadusega kehtestatud elatusraha miinimummäära või poole töötasu alammäära ulatuses kuus, loetakse, et alates 2022. aasta 1. jaanuarist on vanem kohtulahendi kohaselt kohustatud tasuma elatist 292 eurot kuus (Perekonnaseaduse § 217lg 1). Kohtutäitur peab täitma kohtuotsust ja iseseisvalt seda summat vähendada ei saa. Küll aga saab kohustatud vanem pöörduda kohtusse elatise suuruse muutmiseks ja elatise välja mõistmiseks keshtiva sedause kohaselt, millega võetakse arvesse nii peretoetusi kui lapse viibimist lahus elava vanemaga vähemalt 7 ööpäeva keskmiselt kalendrikuus.