Elatis täisealisele lapsele

Tere! Küsimus selline, et mul on 17a tütar kes läks oma elu peale. Ta jättis kooli pooleli ja võttis aastaks puhkuse ja nüüd tuli uudisega et ta on rase ja saab sügisel lapse ja plaanib õhtukooli minna ja minult ja oma isalt(kes elas meist eraldi, kuna kasvatasin tüdrukut üksi) elatist nõudma.Kas tal on selleks õigus kui ta on siis juba täisealine ja ise paari kuu vanuse lapse ema ja elab mehega koos pere elu? Lp

Täisealisel õppival lapsel on küll õigus oma vanematelt ülalpidamist saada, ent alused ülalpidamise vajaduse ja suuruse kindlaks määramiseks on sootuks erinevad alaealise lapse elatise nõudest. Riigikohtu lahendi kohaselt ei ole miinimumelatise rakendamine kõigile täisealiseks saanud õppivate või muul põhjusel abivajavate täisealiseks saanud laste elatisenõuetele põhjendatud, sest erinevalt alaealisest lapsest, kelle puhul eeldatakse, et ta ei suuda endale ise eluks vajalikke vahendeid hankida, saab täisealiseks saanud isiku puhul eeldada, et ta hangib endale eluks vajalikud vahendid ise. Üksnes juhul, kui täisealiseks saanud isikul ei ole vara enda ülalpidamiseks ja temalt ei saa õppetöö või muu mõjuva põhjuse tõttu eeldada sissetuleku hankimist oma vajaduste rahuldamiseks, tekib isikul õigus nõuda ülalpidamist. Näiteks olukorras, kus laps õpib statsionaarses õppes, saab eeldada, et ta ei suuda samaaegselt käia tööl ja end ülal pidada. Seejuures sõltub ülalpidamise ulatus isiku abivajaduse ulatusest. Selleks, et laps saaks täisealiseks saades õpinguid jätkata ega peaks enda ülalpidamiseks vajalike vahendite saamiseks tööle minema, ongi PKS § 97 p 2 järgi lapsel õigus nõuda oma vanematelt ülalpidamist. Eeltoodu ei tähenda siiski seda, et juhul, kui täisealiseks saanud laps suudab õpinguid kahjustamata paralleelselt ka töötada ja endale sissetulekut hankida, ei tuleks ülalpidamise ulatust määrates arvestada tema enda teenitud sissetulekutega. (Tallinna Ringkonnakohtu 11. veebruari 2022 otsus tsiviilasjas nr 2-20-1074, punkt 11.1). 

Teie kirjelduse kohaselt kavatseb Teie tütar asuda õppima õhtukooli. Õhtukoolis õppimise kõrvalt töötamine ei ole ülemäära koormav ja tõenäoliselt ei ole vanematel kohustust last ülal pidada. Kui töötamine on takistatud lapse eest hoolitsemise tõttu, saab ülalpidamist nõuda lapse isalt, kellel lasub sel puhul nii lapse kui lapse ema ülalpidamiskohustus.

Vastatud:
16.01.2024