Elatis täisealisele lapsele

Tere. Küsimus on täiskasvanud lapse elatise kohta. Kui laps sai 2024 aastal täisealiseks ja õppis sellel ajal kutseõppe asutuses siis ma tean, et peab elatist maksma. Aga 2024 aasta sügisel jättis ta kooli pooleli. Nüüd ta arvab et läheb täiskasvanute gümnaasiumi 12 klassi. Kas tal on õigus elatist nõuda kuigi vahepeal jättis õpingud pooleli?

Kui alaealise lapse puhul eeldatakse, et tal puuduvad võimalused ise end üleval pidada, siis täisealise lapse puhul tuleb arvestada ka tema enda võimalusi elatusvahendeid teenida.
1. Elatist saab nõuda kõigi eluvajaduste katmiseks (peaksid olema tõendatavad) kui täisealine laps õpingute tõttu ei saa ise endale ülalpidamist teenida. Perioodil, mil laps ei õpi, on tal tõenäoliselt võimalik ise enda elatusvahendite hankimise eest hoolitseda. Seega, kui puuduvad asjaolud, mis tal seda teha ei võimalda, vanematelt elatist nõuda ei saa. 
2. Seadus sätestab ülemiseks vanusepiiriks 21 eluaastat, mil on õppimise tõttu võimalik elatist nõuda. Kui õpingud lõppevad varem, lõppeb ka kohustus varem.
3. Täiealise lapse puhul seadusjärgset miinimummäära ei ole. See kehtib alaealise lapse puhul. Täisealise ülalpidamisvajaduse kindlaks määramisel lähtutakse tema vajadustest ning võetakse arvesse kohustatud isiku võimalusi. Kui isa ülalpidamisel on teisi isikuid, võetakse ka seda arvesse, kui isa peaks sellele menetluses tuginema. Seejuures eelistatakse alaealisi lapse täisealistele. 

Täiskasvanute gümnaasium on üldreeglina mõeldud õppimiseks töö kõrvalt, seega ei tohiks olla õpingud sellises õppeasutuses takistuseks ise endale ülalpidamise hankimisel.

Vastatud:
03.02.2025