Abikaasade ühisvara enne perekonnaseaduse muudatuste jõustumist
Tere. Mida teha kui notar keeldub 22.01.1999.a. EVP-de eest abielu kestel ostetud kaasomandiosa tunnistamast lahusvaraks ( PKS § 27 l.(2) p 2 )? Saadab teise notari juurde. Tuleb nii kõik Tallinna notarid läbi käija? Kas notaritele ei kehtigi Eesti Vabariigis ühed ja samad seadused? Aitäh!
Kuna kinnisasi on ostetud enne uue PKS jõustumist, tuleb asja arvamine lahus- või ühisvara hulka lahendada varem kehtinud perekonnaseaduse järgi. Varemkehtinud Perekonnaseaduse kohaselt:
§ 14 (1) Abielu kestel abikaasade omandatud vara on abikaasade ühisvara.
§ 15 (1) Abikaasa lahusvara on tema omandis enne abiellumist olnud vara, samuti tema poolt abielu kestel kinke või pärimise teel omandatud vara ning vara, mille see abikaasa on omandanud pärast abielusuhete lõppemist.
(2) Abielu kestel omandatud isiklikud tarbeesemed on abikaasa lahusvara.
§ 17 (1) Abikaasadel on võrdne õigus ühisvara vallata, kasutada ja käsutada.
(2) Abikaasad valdavad, kasutavad ja käsutavad ühisvara kokkuleppel. Kokkuleppe puudumisel lahendab vaidluse ühisvara valdamise või kasutamise üle kohus abikaasa nõudel.
(4) Abikaasade ühisomandis olevat registrisse kandmisele kuuluvat vallasasja ei või võõrandada ega pantida teise abikaasa kirjaliku nõusolekuta, sõltumata sellest, kumma abikaasa nimel on vallasasi registrisse kantud.
(5) Kui käesoleva peatüki 2. ja 3. jao sätete alusel võib kinnisasja lugeda abikaasade ühisvaraks ja selle omanikuna on kinnistusraamatusse kantud üks abikaasa, kantakse teine abikaasa ühisomanikuna kinnistusraamatusse abikaasade ühise notariaalselt tõestatud avalduse alusel. Kui kinnistusraamatusse omanikuna kantud abikaasa keeldub ühise avalduse esitamisest, võib teine abikaasa kohtu korras nõuda enda ühisomanikuks tunnistamist ja kinnistusraamatu kande muutmist.
§ 18 (1) Abikaasade ühisvara võidakse jagada abielu kestel, abielu lahutamisel või pärast seda.
(2) Kui ühisvara jagamise ajal abikaasade abielusuhted ei ole lõppenud, määratakse ühisvara kindlaks jagamise aja seisuga. Kui ühisvara jagatakse pärast abielusuhete lõppemist, määratakse ühisvara kindlaks abielusuhete lõppemise aja seisuga.
(3) Abikaasad jagavad ühisvara kokkuleppel.
(4) Abikaasade ühisomandis oleva kinnisasja jagamise leping tuleb tõestada notariaalselt.
(5) Vaidluse korral jagab kohus ühisvara ühe või mõlema abikaasa nõudel.
(6) Ühisvara jagamisel jagamata jäänud vara, samuti vara, mida abikaasad omandavad abielu kestel pärast ühisvara jagamist, on abikaasade ühisvara.
§ 19 (1) Abikaasade ühisvara jagamisel loetakse nende osad võrdseks, olenemata sellest, et üks abikaasa ei saanud sissetulekut seoses lapse kasvatamisega või muudel mõjuvatel põhjustel.
(2) Kohus võib kõrvale kalduda abikaasade osade võrdsusest:
1) arvestades lapse või teise abikaasa tähelepanu väärivat huvi;
2) kui üks abikaasa ei ole mõjuvate põhjusteta osalenud oma sissetuleku või tööga ühisvara omandamisel;
3) kui ühisvara on omandatud ühe abikaasa lahusvara arvel;
4) kui abikaasa lahusvara väärtus on abielu kestel oluliselt suurenenud teise abikaasa töö, rahaliste kulutuste või abikaasade ühisvara osa arvel.
(3) Abikaasade ühisvara jagamisel määratakse kummalegi abikaasale jääv vara kaasomandi osana, asjadena ning varaliste õiguste ja kohustustena.
(4) Kui ühisvara jagamisel osutub ühele abikaasale jääva vara väärtus suuremaks tema osast ühisvaras, mõistab kohus temalt teisele abikaasale rahalise hüvituse.
Seega on varaeseme ühis- või lahusvara hulka arvamisel tähtsust asjaolul, et varaese soetati abielu ajal. Missuguste vahendite arvelt toimus tasumine, ei omanud varemkehtinud Perekonnaseaduse kohaselt tähendust, küll aga võib maksmine omada tähendust ühisvara jagamisel.
On võimalik, et notar olukorda lahendada ei saagi ja Teil tuleb pöörduda ühisvara jagamise nõudega kohtusse.